Sprawdź swój poziom cholesterolu!

Miażdżyca przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Lepiej więc nie lekceważ badań profilaktycznych!

Z danych statystycznych wynika, że już 18 milionów Polaków ma podwyższony cholesterol. Niestety, ponad 60 proc. z nich o tym nie wie, ponieważ... nie zna swojego poziomu cholesterolu – w tym tzw. złego (LDL).

Bagatelizujemy profilaktykę, wychodząc z założenia, że skoro nic nas nie boli, to wszystko jest w porządku. Tymczasem spowodowana wysokim cholesterolem miażdżyca, która codziennie zabija niemal 500 Polaków, przez wiele lat rozwija się bezobjawowo.

Reklama

Dlatego należy sprawdzać poziom cholesterolu, co lekarzowi pozwoli ocenić stan zagrożenia nie tylko miażdżycą, ale też innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.

U zdrowych dorosłych wystarczy dokonywać pomiaru stężenia cholesterolu raz na 5 lat. Pacjenci ze stwierdzonym wcześniej zwiększonym poziomem cholesterolu i posiadający co najmniej 2 czynniki ryzyka (m.in. cukrzyca, nadwaga lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu) powinni badać się raz w roku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Bez obaw zdejmuj buty

    Jesienią i zimą wiele godzin nosimy ciężkie, zabudowane obuwie. To sprawia, że skóra stóp nie oddycha i pojawia się nieprzyjemny zapach. więcej