Odzyskaj energię i radość

Za oknem przyroda budzi się do życia, a ty marzysz tylko, żeby pospać dłużej. Nie chce ci się ruszyć nawet małym palcem u nogi, czujesz się rozbita i zmęczona...

To zwykłe objawy przesilenia wiosennego, gdy nasz organizm poddawany jest wahaniom temperatur i ciśnienia, i przystosowuje się do zmiany pór roku. Jeśli jednak stan zmęczenia trwa dłużej, przyjrzyj się sobie uważnie. Może to bowiem oznaczać, że jesteś przepracowana lub chora.

Zdrowe zmęczenie mija po odpoczynku. Zazwyczaj wystarczy przespać porządnie całą noc, spędzić weekend na pracach w ogródku lub wręcz przeciwnie – leżąc z książką na sofie. Czasem konieczny jest dłuższy urlop, by organizm mógł wrócić do równowagi.

Reklama

Jeśli jednak mimo tych zabiegów nadal jesteś zmęczona, jeśli masz wrażenie, że to uczucie cię obezwładnia, koniecznie wybierz się do lekarza. Warto bowiem wiedzieć, że walka z niewidoczną jeszcze chorobą, też może być dla naszego organizmu wyczerpująca.

Może to fibromialgia?

Fibromialgia to zespół chorobowy charakteryzujący się bólem w różnych miejscach ciała. Dolegliwościom towarzyszy zazwyczaj uczucie przewlekłego zmęczenia oraz sztywności.

Mimo przespanej nocy jesteś niewyspana. Jeżeli lekarz rodzinny podejrzewa fibromialgię, skieruje cię do neurologa lub reumatologa.

Specjalista zbada wrażliwość na dotyk w 18 charakterystycznych punktach ciała. Jeśli bolesność występuje co najmniej w 11 z nich, potwierdza to chorobę.

Anemia - objawy i leczenie

Jej objawem może być uczucie osłabienia i senność, a najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza. Inne objawy to łamliwość włosów i paznokci oraz bladość skóry i jej wysuszenie. Często dotyka wegetarian.

Anemię można rozpoznać na podstawie morfologii krwi. Objawy zmęczenia ustąpią, gdy zmienisz dietę i zaczniesz stosować suplementy żelaza.

Bezdech senny

Wciąż nie możesz się wyspać, a w ciągu dnia jesteś osłabiona? Masz bóle głowy oraz problemy z pamięcią i koncentracją? Zapytaj najbliższych czy w nocy chrapiesz, bowiem ta uciążliwa dla innych przypadłość może być przyczyną twoich kłopotów.

Chrapanie często powiązane jest z bezdechami sennymi. Zwiotczałe mięśnie gardła zapadają się, chwilowo odcinając dopływ tlenu. W efekcie sen jest niespokojny i nie przynosi ci odpoczynku.

By sprawdzić, czy masz zaburzenia snu, wybierz się do pracowni snu. Najprawdopodobniej będziesz musiała poddać się badaniu polisomnograficznemu, które rejestruje czynności organizmu w czasie snu.

Choroby metaboliczne często objawiają się ogólnym zmęczeniem. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy. Uczucie ogólnego wyczerpania i nadmiernego pragnienia oraz częste oddawanie moczu powinny cię skłonić do określenia poziomu glukozy we krwi.

Może to nerki lub tarczyca?

Przewlekłe zmęczenie może występować w zaawansowanej niewydolności nerek. To pokłosie nagromadzenia się toksyn w organizmie. Nieoczyszczona krew krąży po organizmie, upośledzając działanie innych narządów.

W efekcie brak ci energii, masz kłopoty z oddychaniem (głównie duszności), mogą też pojawić się nudności i wymioty oraz obrzęki. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Kolejną chorobą metaboliczną, która manifestuje się zmęczeniem jest nadczynność tarczycy. Jednocześnie zaczynasz tracić na wadze, mimo, że jesz tyle, co zwykle.

Mogą pojawić się uderzenia gorąca, kołatanie serca, drżenie rąk. Diagnozę potwierdzić może endokrynolog w oparciu o badanie poziomu TSH we krwi oraz USG tarczycy.

To może być depresja

Gdy czujesz się wyczerpana fizycznie i niezdolna do wykonania najprostszej nawet czynności, możesz cierpieć na depresję. Jeśli mimo wypoczynku uczucie beznadziei i apatii utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, zgłoś się do psychologa i psychiatry.

A może to mononukleoza lub wątroba?

Przyczyną senności i odczucia zmęczenia może być również przewlekła choroba wirusowa, wywołana przez wirusa Epsteina-Barra (EBV). Mononukleoza, bo o niej mowa, zwykle ma ostry przebieg (z gorączką i powiększonymi węzłami chłonnymi), jednak zdarza się, że przybiera formę przewlekłą. Objawia się ona jako zespół przewlekłego zmęczenia.

Zapaleniu wątroby towarzyszy zwykle osłabienie, na które nie pomaga odpoczynek. Towarzyszą mu utrata apetytu, mdłości oraz zażółcenie skóry i białek oczu. Koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Stwardnienie rozsiane

Jeżeli diagnoza potwierdzi cho- robę, neurolog przepisze ci zapewne leki immunomodulacyjne, tzn. takie, które regulują działanie zaburzonego układu odpornościowego.

To autoimmunologiczna choroba centralnego systemu nerwowego. Polega ona na powolnej degradacji mieliny – sub stancji, z której zbudowane są osłonki komórek nerwowych.

Bez niej nerwy zwalniają, zniekształcają lub hamują przekazywanie sygnałów z mózgu do innych organów. A te przestają prawidłowo działać.

W efekcie oznakami SM, prócz przewlekłego zmęczenia, mogą być zawroty głowy, brak czucia w niektórych partiach ciała, niedowład nóg, drżenie rąk.

Krew prawdę powie

Ogólne badanie krwi, czyli morfologia krwi, powinno się wykonywać raz do roku. Jest ono pomocne w diagnostyce wielu chorób.

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi pozwala zdiagnozować cukrzycę. Z kolei badania krwi w kierunku przeciwciał HBV i HBC – wyklucza lub potwierdza żółtaczkę, czyli zapalenie wątroby typu B lub C.

Dzięki oznaczeniu poziomu hormonu TSH we krwi dowiesz się w jakiej kondycji jest twoja tarczyca (np. wykluczysz jej nadczynność). Zarówno poziom hemoglobiny jak i określenie poziomu żelaza w jej surowicy informują czy cierpisz na anemię.

Domowe sposoby na zmęczenie

Wyśpij się. Prawie 63 proc. z nas nie przesypia 8 godzin, a blisko 1/3 śpi krócej niż 7 godzin. Tymczasem sen to czas, w którym nasz organizm regeneruje się, naprawia uszkodzone tkanki, segreguje wspomnienia. Nie zarywaj nocy, jeśli to nie jest konieczne.

Aktywny wypoczynek to nic innego jak ruch. Gdy się lenisz, paradoksalnie odczuwasz zmęczenie. Nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Dlatego staraj się ruszać co najmniej 30 min dziennie, trzy razy w tygodniu.

Polub wodę. Picie zbyt małej ilości płynów sprawia, że organizm nie ma sił, by normalnie funkcjonować.

Odpocznij. Posiedź w parku, czy ogrodzie, poczytaj w hamaku, przejdź się po lesie. Nie myśl o niczym, co martwi cię i stresuje.

Zmęczenie powinno nas niepokoić, gdy od chwili przebudzenia czujemy się zmęczeni i wyczerpani, a sen nie przynosi nam odświeżenia. W ciągu dnia towarzyszy nam niezależnie od natężenia wysiłku.

To mogą być choroby reumatologiczne

Przewlekłe zmęczenie może towarzyszyć wielu zapalnym chorobom reumatycznym jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Wówczas objawom zmęczenia towarzyszą obrzęki i bóle stawów, uczucie ich sztywności, ból kręgosłupa w przypadku (ZZSK), który nasila się w spoczynku, a zmniejsza lub ustępuje po ćwiczeniach.

Zmęczenie towarzyszy innym chorobom układowym tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy). Po wykluczeniu innych chorób możliwe jest też rozpoznanie zespołu przewlekłego zmęczenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Świat & Ludzie