Odmładzające triki

Poznaj polecane przez psychologów sposoby, dzięki którym poczujesz się młodsza i pełna energii.

Zdjęcie

Uśmiech to sposób na odmłodzenie w każdym wieku /123/RF PICSEL
Uśmiech to sposób na odmłodzenie w każdym wieku
/123/RF PICSEL

Śmiej się jak najczęściej

Cudownym lekarstwem na młodość jest śmiech. – Najłatwiej o niego w dobrym towarzystwie: oglądaj komedie z rodziną, żartuj z przyjaciółmi, opowiadajcie sobie wesołe historie, śmiejcie się z siebie – radzi psycholog Beata Poborska-Kobrzyńska.

Śmiech to doskonała gimnastyka dla twarzy Poprawia sprężystość skóry w okolicy policzków, podbródka i skóry wokół oczu. Osoby uśmiechnięte, pogodne, radosne wyglądają młodziej niż ponuracy!

Reklama

Śmiech jest także najlepszym początkiem naszego kontaktu z ludźmi. Zbawienie dla organizmu - śmiech dotlenia organizm, poprawia krążenie krwi. Dowiedziono naukowo, że uwalnia endorfiny (hormony szczęścia) przez co ogólne samopoczucie ulega poprawie. Łagodzi bóle głowy i mięśni, redukuje napięcia.

Kochaj...

...i bądź kochana. Miłość to uczucie, które potrafi odjąć nam co najmniej kilka lat i zredukować liczbę dolegliwości. Osoby będące w udanym związku, w otoczeniu rodziny lub oddanych przyjaciół, żyją dłużej, wyglądają młodziej i chorują rzadziej niż osoby samotne, pozbawione ciepła.

Dotyk i pieszczoty wspomagają układ nerwowy i odpornościowy. Warto więc kochać i… się kochać! Jak mawia aktorka Joan Collins „Przestajemy się kochać nie dlatego, że się starzejemy. Starzejemy się dlatego, że rezygnujemy z seksu!”.

Nie żałuj sobie snu

Twój wygląd i samopoczucie zależą nie tylko od genów, tego, co jesz i czy jesteś aktywna – ale także od tego, jak skutecznie wypoczywasz i regenerujesz organizm podczas snu. Większość procesów służących regeneracji organizmu zachodzi właśnie wtedy, gdy śpisz. Potrzebujesz minimum 8 godzin snu na dobę. Osoby wyspane są postrzegane jako zdrowe, atrakcyjne i młodsze, niż wskazywałaby na to ich metryka.

Zmęczenie i niewyspanie odbiera nam siły i urodę. Zdrowy, spokojny sen to podstawowy czynnik odmładzający, a jego brak to duże spustoszenie w organizmie, które nie tylko odczuwamy w postaci zmęczenia, ale i innych dolegliwości.

Gdy śpimy, „ładujemy akumulatory”, organizm odzyskuje energię utraconą w ciągu dnia. Regenerują się nasze narządy wewnętrzne, z tkanek usuwane są toksyny i zbędne składniki przemiany materii. Zwiększa się uwalnianie substancji pobudzających odnowę tkanek. Nocą poprawia się także stan naszej skóry. Zdrowy, regularny, krzepiący sen ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Same plusy!

Szukaj towarzystwa młodszych

Nic tak nie odmładza jak kontakt z dziećmi lub nastolatkami. Niech udzieli ci się ich energia, entuzjazm, ciekawość świata. – Jeśli masz własne dzieci, baw się z nimi w chowanego, wygłupiaj, przebieraj. W ten sposób możesz na chwilę wyjść z roli rodzica, dorosłego i na chwilę stać się dzieckiem.

Ucz się od nich spontaniczności, karm się ich radością i beztroską. Pytaj, co jest teraz modne, jakiej muzyki słuchają – radzi Beata Poborska-Kobrzyńska.

Nie narzekaj!

Bądź pogodna, nie gderaj, patrz na życie pozytywnie. Optymizm to eliksir młodości – uważają lekarze pracujący na co dzień ze starszymi ludźmi. Jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobre zdrowie i długowieczność.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Świat kobiety

Zobacz również

  • Jeśli odczuwamy swędzenie i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie srom jest czerwony, a często także opuchnięty. Taka sytuacja ma miejsce, gdy doszło do zakażenia pochwy lub jej podrażnienia. więcej