Jak leczyć płaskostopie

My, kobiety, mamy je często. Solidnie na to „pracujemy”, nosząc niewygodne buty

Reklama

Jak je rozpoznać?

Prawidłowo zbudowana stopa opiera się o podłoże trzema punktami: piętą, zewnętrzną krawędzią oraz pierwszą i piątą kością śródstopia. Pomiędzy tymi punktami przebiegają dwa podłużne łuki oraz łuk poprzeczny. Lekarz zwykle bez trudu rozpoznaje nieprawidłowości po obejrzeniu bosej stopy. Pomocne jest też zdjęcie rentgenowskie.

Jakie są jego rodzaje?

Pierwszy to płaskostopie podłużne. Polega na obniżeniu lub zaniku sklepienia podłużnego stopy. Cała wewnętrzna strona stopy przylega wtedy do podłoża, co wywołuje ból w podbiciu. Mogą też wystąpić zaburzenia krążenia, obrzęki, a nawet nadmierne pocenie się stopy. Drugi rodzaj to płaskostopie poprzeczne. Mamy z nim do czynienia, gdy przeciążenia spowodowane np. nadwagą powodują spłaszczenie i obniżenie poprzecznego sklepienia stopy. Chorobę pogłębia słabość mięśni i więzadeł podtrzymujących kości stawów.

Dlaczego się pojawia?

Płaskostopiu sprzyja noszenie obuwia z wąskimi noskami, na wysokich obcasach i z mało elastyczną podeszwą. Pogłębia je mała aktywność fizyczna, nadwaga, praca wymagająca wielogodzinnego stania, zapalenie stawów oraz urazy stóp.

W niewielkim procencie o płaskostopiu przesądzają też predyspozycje rodzinne. Następstwem zniekształceń jest nie tylko ból samych stóp. Defekt ten może objawiać się także problemami ze stawami kolanowymi i biodrowymi, a nawet z kręgosłupem.

Czy ćwiczenia mogą pomóc?

Tak. Ćwiczenia polegają na chodzeniu na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp (przez 3 – 5 minut dziennie). Gdy siedzisz, podwijaj i prostuj palce, podnoś nimi chusteczkę. Dobrze działa chodzenie boso po trawie, miękkim dywanie i piasku. Jeśli masz pracę stojącą, co 2 – 3 dni zakładaj inne buty, by zmusić stopę do dopasowania się do nich. Dzięki temu mięśnie i więzadła staną się mocniejsze. Wieczorem poświęć 10 minut na masaż stóp.

Czy można je leczyć?

W większości przypadków specjalistyczne leczenie nie jest konieczne. Jeśli jednak płaskostopie spowodowane jest np. nieprawidłowym ustawieniem lub rozrostem kości, niezbędny bywa zabieg chirurgiczny.

Cierpiącym na płaskostopie ortopedzi zalecają ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie stóp, masaże połączone z zabiegami z zastosowaniem wody oraz noszenie dobrze dobranych wkładek ortopedycznych.

Jaka powinna być dobra wkładka?

Dobrze wyprofilowana wkładka sięga od pięty do początku palców. Nosi się ją tylko w krytym obuwiu.

Przy płaskostopiu podłużnym powinna ona odciążać podłużny łuk stopy.

Przy płaskostopiu poprzecznym wkładka ma niewielkie uwypuklenie tuż przed poduszką śródstopia po to, by prawidłowo ustawić poprzeczny łuk stopy.

Wkładki dobiera się indywidualnie, najlepiej w specjalistycznym zakładzie, który ma podoskop. To urządzenie do badania rozmieszczenia nacisków na podeszwie stopy w czasie stania i chodzenia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Bez obaw zdejmuj buty

    Jesienią i zimą wiele godzin nosimy ciężkie, zabudowane obuwie. To sprawia, że skóra stóp nie oddycha i pojawia się nieprzyjemny zapach. więcej