Dzika róża na sprawne stawy

Na pobolewanie, sztywność i strzykanie w stawach narzeka ponad połowa osób po 40. roku życia, a po sześćdziesiątce – 70 proc. W młodszym wieku przyczyną bywa zwykle przeciążenie otaczających je struktur – ścięgien, więzadeł i torebek stawowych – wskutek nadwagi lub intensywnej pracy fizycznej, w starszym – choroba zwyrodnieniowa. Usztywnieniu i trwałemu uszkodzeniu stawów można zapobiec. Pod warunkiem, że wcześnie zauważymy ten proces i zaczniemy mu przeciwdziałać.

Dlaczego Rosa canina?

Reklama

Owoce dzikiej róży to źródło wielu cennych substancji: witamin A, C i E, soli mineralnych, flawonoidów oraz kwasów tłuszczowych. Od dawna wykorzystuje je medycyna naturalna jako środek wzmacniający odporność, łagodzący objawy in fekcji górnych dróg oddechowych. Stąd popularność herbatki i przetworów z dzikiej róży.

Ale to nie jedyne zalety owoców krzewu Rosa canina. Docenić należy także ich... wpływ na zdrowie i kondycję stawów. To działanie przetestował na sobie rolnik z wyspy Langeland Erik Hansen, cierpiący na bóle ramion.

Zbierał owoce dzikiej róży i robił z nich marmoladę, którą objadał się, aż do ustąpienia objawów. Kuracja trwała miesiąc. Kluczowa dla jej skuteczności okazała się niska temperatura, którą zastosował do produkcji.

Jego eksperyment skłonił do badań duńskich naukowców. Rola dzikiej róży w leczeniu choroby zwyrodnieniowej była jednym z tematów kongresu Osteoarthritis Research Society International w Fort Lauderdale (USA) w 2007 roku.

Co się okazało?

Dla sprawności stawów najważniejsze są walczące z bólem różane galaktolipidy. Mają działanie zbliżone do NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ale w przeciwieństwie do nich nie wywołują szkodliwych efektów ubocznych.

Hamują wydzielanie mediatorów stanu zapalnego, wywołujących ból, obrzęk i zaczerwienienie, zwiększają ruchomość stawów.

Witaminy C, A i E łagodzą destrukcyjny wpływ wolnych rodników na ich tkankę. Istotna jest zwłaszcza witamina C, która wspomaga produkcję kolagenu, podstawowego budulca chrząstki. Sprzyja to jej regeneracji.

Nasz ekspert dr Maria Sterczewska, specjalista medycyny naturalnej

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Bez obaw zdejmuj buty

    Jesienią i zimą wiele godzin nosimy ciężkie, zabudowane obuwie. To sprawia, że skóra stóp nie oddycha i pojawia się nieprzyjemny zapach. więcej