Domowe leki z kminku

Ta popularna przyprawa gości w kuchni każdej gospodyni. Nie tylko poprawia smak dań, ale w razie potrzeby łagodzi dolegliwości.

Kwitnie w maju i w czerwcu. Jego drobne białe kwiatki zebrane w baldachy możemy zauważyć na łąkach i pastwiskach. Teraz jest ostatni dzwonek, by zerwać do suszenia listki rośliny. Lipiec to już czas na zbieranie dojrzałych owocostanów, które suszy się w przewiewnych miejscach, a następnie omłaca, by otrzymać owoce.

Stosuje się je w naparach i nalewkach, a także produkuje inny surowiec leczniczy – olejek kminkowy. Domowe leki z kminku (choćby zwykłego, kupionego jako przyprawa) w swojej apteczce powinny mieć przede wszystkim osoby cierpiące na problemy trawienne, choć – nie tylko!

Napary z owoców gdy dokuczają zaparcia i wzdęcia

Reklama

Pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego. Działają wiatropędnie. Przepis I: 6-10 g nasion kminku zalewamy 2 szklankami wrzącej wody lub mleka, parzymy 15 minut. Pijemy do 3 szklanek napoju dziennie. Przepis II: doraźnie wystarczy zjeść łyżeczkę mielonych owoców kminku i popić szklanką przegotowanej, letniej wody.

Nalewka na lepsze trawienie

Działa podobnie jak napary z owoców kminku, tylko silniej. Ogranicza fermentację jelitową, dzięki czemu likwiduje wzdęcia, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, wzmaga perystaltykę jelit.

Przepis: 50 g nasion kminku rozdrabniamy w moździerzu. Zalewamy 0,5 l wódki. Szczelnie zamykamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na miesiąc. Następnie dodajemy syrop cukrowy do smaku.

Nalewkę przecedzamy do mniejszych butelek, szczelnie zamykamy i odstawiamy na cztery miesiące, aby dojrzała. Pijemy 1 łyżkę rozcieńczoną w niewielkiej ilości przegotowanej, ciepłej wody, trzy razy dziennie.

Napary z ziela gdy odczuwasz bolesne skurcze

Herbatki z liści kminku działają silniej przeciwskurczowo niż te z owoców. Mają o wiele większy wpływ żółciopędny na drogi żółciowe, dlatego stosuje się je w terapii wspomagającej leczenie kamicy żółciowej.

Napary z ziela zapobiegają też dolegliwościom związanym z zaleganiem żółci w dwunastnicy po resekcji pęcherzyka żółciowego, a także łagodzą bolesne skurcze miesiączkowe.

Przepis 1-2 łyżek ziela zalewamy szklanką wrzątku. Pijemy 4 razy dziennie po 100-150 ml , gdy wystąpią dolegliwości.

Olejek eteryczny na infekcje grzybicze

Owoc kminku zawiera 3-7% olejku eterycznego, który ma wszystkie lecznicze właściwości owoców i liści kminku, tyle że w wyjątkowo skondensowanej formie. Olejek wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze, dlatego polecany jest we wspomagającym leczeniu zakażeń drożdżakami.

Przepis: doustnie 3 krople 2-4 razy dziennie na łyżeczce miodu lub w mleku z miodem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Naj

Zobacz również

  • Picie wody stanowi fundament zdrowego stylu życia. Jednak wiele kobiet sobie tego nie uzmysławia. Nie wiemy, ile wody dziennie powinnyśmy spożywać, zapominamy o jej regularnym piciu, a w efekcie... więcej