Badania na czczo. Jak długo nie można jeść?

Mówi się, że na badanie krwi należy zgłaszać się na czczo. A jeśli ktoś ma przepisane leki, które bierze tuż po przebudzeniu? I co oznacza na czczo? Ja ostatni posiłek jem mniej więcej o 22, ale mój mąż dojada także po północy. Czy to nie zaburzy wyniku badań? Ewa z Warszawy

Stawienie się na badanie na czczo, zalecane w przypadku badania krwi (morfologii i badań biochemicznych, czyli m.in. hormonów tarczycy) należy rozumieć dosłownie. Jeśli ktoś jadł 3 godziny wcześ niej, to nawet jeśli potem położył się spać, nie jest na czczo.

Reklama

Poprzedni posiłek powinien mieć miejsce 5-6 godzin wcześniej, a w przypadku takich parametrów jak lipidogram konieczna jest dłuższa przerwa, najlepiej 12-14-godzin.

Inaczej wynik będzie niemiarodajny. Podobnie rzecz się ma z badaniem poziomu glukozy na czczo. Ważne jest też to, co spożyliśmy poprzedniego dnia – lepiej wieczorem nie objadać się słodyczami ani tłuszczami, co nie znaczy, że należy pościć kilka dni przed badaniem, bo wtedy wynik będzie lepszy, niż powinien. W przypadku stale zażywanych leków najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowy tryb życia

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Co jeść?

    Jeśli zastanawiamy się co jeść warto spojrzeć na przykłady z innych krajów. W Stanach Zjednoczonych, w których jest nadmierne spożycie tłustych wędlin, mięsa, ciast i chipsów wiele osób cierpi na... więcej