• Informacje na temat:

  d-dimery

Artykuły na temat: d-dimery
 • ...​D-dimery to związki, które są związane z krzepliwością krwi. Pojawiają się podczas procesu zasklepiania rany, a zbadanie ich poziomu pozwala na wykrycie nieprawidłowej krzepliwości krwi.

 • Sygnały, które daje, łatwo przegapić. Warto więc sprawdzić, czy nie jesteś w grupie ryzyka.

 • ​Rodzinna zakrzepica - kto powinien się zbadać?

  Jeśli w Twojej rodzinie wystąpiły epizody zakrzepowe, zawał serca lub udar warto zbadać genetyczne predyspozycje do zakrzepicy. Szacuje się, że aż 20-30% przypadków tego schorzenia związanych jest z występowaniem uwarunkowań dziedzicznych. Najczęściej są to mutacje w genach V Leiden oraz genie protrombiny.

 • Zakrzepica - czym jest i jak z nią walczyć?

  ​Nie lubisz uprawiać sportu, a do tego palisz papierosy i masz sporą nadwagę? W takim razie jesteś w grupie osób szczególnie narażonych na zakrzepicę - chorobę, która może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia, choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

 • Ryzyko choroby zakrzepowej jest większe u kobiet niż u mężczyzn. Jedną z jej przyczyn może być stosowana w okresie przekwitania terapia hormonalna.

 • Test wydolności serca

  Nie tylko EKG warto zrobić, gdy pojawiają się duszności lub odczuwasz przeszkodę w swobodnym oddychaniu. Każdy dyskomfort w klatce piersiowej wymaga pilnej diagnostyki. Jednym z ważnych badań jest test sprawdzający wydolność serca, zwany scyntygrafią perfuzyjną.

 • W prawidłowo działającym układzie żylnym krew wraca z kończyn do serca. Zdarza się jednak, że zamiast płynąć wartko do góry, zalega w żyłach i zaczyna w nich krzepnąć. Wyjaśniamy, dlaczego jest to niebezpieczne i jak temu przeciwdziałać.

 • Zatorowość płucna jest podstępną chorobą. Choć kluczowe są tu skłonności genetyczne, pojawić się może także u z pozoru zdrowej osoby. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Dyskusje na temat: d-dimery
 • Re: Badania krwi: Dobre i... lepsze

  Akurat OB to opad i zawsze jest podawany w milimetrach. Oczywiście nie zawsze podwyższone OB to rak, ale OB trzycyfrowe oznacza na prawdę poważna chorobę którą może być nowotwór. Dlatego tez głupotą jest dawać na skierowaniu OB osobie która wiadomo że ma nowotwór- wiadomo że wynik będzie baaardzo wysoki. Dobrym wskaźnikiem są podobno tez D-dimery.

 • Re: Kama była wulkanem emocji, dawała mi napęd do działania

  Miałem podejrzenie zakrzepicy. Badanie trwało ok. godz. (pobranie krwi i czekanie na wynik). Były badane d-dimery. Wynik w normie i ok. Jeżeli nawet to dają heparynę w zastrzykach i po problemie. Heparyna nie jest chyba środkiem dopingującym? Bez dwóch zdań lekarze zawalili sprawę.

 • NIC NIE WIEMY..

  Nie wiem, nie znam się jeszcze tak super, ale RTG nie uwidoczni wielu naczyniowych rzeczy, jeżeli ma duszności , trudno łapie powietrze to może angio -TK zrobić? Nie wiem jaki jest stan Twojego ,ale przy dusznościach i czasem czystym RTG można podejrzewać zatorowość płucną. We krwi można oznaczyć D-dimery- to mniej inwazyjne i łatwiej zrobić prywatnie.