Przedwczesny wytrysk: Jak pozbyć się kłopotów

O dosyć powszechnym problemie mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem i sposobach leczenia rozmawiamy z dr Andrzejem Depko, seksuologiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Reklama

Szacuje się, że w Polsce przedwczesny wytrysk występuje u 4 mln mężczyzn, ale tylko 9 proc. z nich zgłasza się do lekarza. Dlaczego panowie nie szukają pomocy?

– Zdecydowana większość, zgodnie z rozpowszechnionym stereotypem silnego mężczyzny, który zawsze sprawdza się w życiu seksualnym udaje, że nie ma sprawy, bo to byłby wstyd.

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

– Dość powszechny jest pogląd, że przedwczesny wytrysk to przypadłość rozpoczynających życie seksualne. Istotnie, może wystąpić podczas pierwszych doświadczeń seksualnych, ale przy kolejnych zbliżeniach osiąga się normę. Jednak bywa, że pozostaje na stałe. W medycynie ten rodzaj dysfunkcji określa się mianem: przedwczesny wytrysk pierwotny. Pozostałe rodzaje nazywa się nabytymi. Bywa, że pojawiają się jako skutek nadmiernego stresu, jednak z wiekiem coraz częściej przyczyny mają charakter fizyczny, jak np. zapalenie gruczołu krokowego czy nadczynność tarczycy.

Jak pozbyć się kłopotów?

– Leczyć się! Terapia jest bezbolesna, farmakologiczna i zazwyczaj trwa ok. pół roku. Ogromną rolę może odegrać partnerka rozpoczynając czułą rozmowę o samopoczuciu, stresie, przepracowaniu mężczyzny, by na zakończenie powiedzieć, że byłoby im jeszcze lepiej, gdyby mogli dłużej się kochać.

Może dorzucić, że coś na ten temat słyszała, czytała itp. Albo podać adres internetowy naszej strony: www.nietylkomoment.pl

Rozmawiała: Ewa Łuszczuk

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks i antykoncepcja

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Aseksualność od niedawna bywa traktowana jako czwarta orientacja seksualna. Może dotyczyć nawet co setnej osoby na świecie. Aseksualność nie jest dobrowolnym wyborem, jest stała - można ją także... więcej