Ukąszenia owadów - pierwsza pomoc

Twojego malucha użądliła osa albo smyk został pokąsany przez meszki? Sprawdź, jak szybko mu pomóc.

Po ugryzieniu przez meszkę lub komara na skórze pojawia się swędzący bąbel. Miejsce to jest również obrzęknięte.

Miejsce ukąszenia zdezynfekuj, np. Octeniseptem, a skórę wokół niego posmaruj łagodzącym żelem, np. Dapisem, Fenistilem, AntyBzzz... (kupisz je w aptece bez recepty).

Reklama

Gdyby na ciele maluszka pojawiły się bąble lub rozległe zaczerwienienie, podaj dziecku wapno lub inny środek przeciwuczuleniowy, np. Claritine, Zyrtec, Aerius (leki te są dostępne wyłącznie na receptę).

Jeżeli miejsce ugryzienia jest bardzo opuchnięte, idź z brzdącem na konsultację do lekarza – smyk może być uczulony na jad owadów.

Użądlenie pszczoły lub osy

Skóra wokół miejsca użądlenia staje się spuchnięta, zaczerwieniona i obolała. W ciele malca może też pozostać żądło.

Jeżeli owad pozostawił żądło, usuń je, delikatnie chwytając pęsetą, tak by nie wcisnąć tkwiącego w nim jadu do skóry.

Przyłóż dziecku zimny kompres nasączony wodą. To szybko złagodzi ból. Możesz też przyłożyć smykowi plaster cebuli. Sok z niej neutralizuje bowiem działanie jadu.

Gdy owad użądli malca w wargę, język lub gardło, daj smykowi kostkę lodu do ssania i natychmiast jedź do lekarza. Jeśli u maluszka wystąpi reakcja alergiczna, od razu wezwij pogotowie.

Pamiętaj o tym, że...

Dzwoń na pogotowie natychmiast, gdy tylko zauważysz obrzęk w okolicy szyi i głowy dziecka. W takiej sytuacji maluch może mieć problemy z oddychaniem.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej