Sposoby na dolegliwości u noworodka

Martwisz się, bo na skórze swojego maleństwa zaobserwowałaś dziwne krostki albo jego pępek nie chce się goić? Takie kłopoty spędzają sen z powiek wielu mamom. Spokojnie – podpowiemy ci, jak sobie z nimi radzić.

Zdjęcie

PHYSIODOSE  Sterylna sól fizjolo-giczna, zalecana do codziennej pielęgnacji oczu i nosa nowo-rodków oraz nie-mowląt, ok. 15 zł /5 ml x 12 szt. /Mat. Prasowe
PHYSIODOSE Sterylna sól fizjolo-giczna, zalecana do codziennej pielęgnacji oczu i nosa nowo-rodków oraz nie-mowląt, ok. 15 zł /5 ml x 12 szt.
/Mat. Prasowe

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Leśkiewicz

Gdy po porodzie wracasz z dzieckiem ze szpitala do domu, każda zmiana w jego wyglądzie lub zachowaniu może budzić twój niepokój. Nic dziwnego – nie wiesz jeszcze, co jest normalne, a co nie. Zastanawiasz się, czy maluch nie ulewa za dużo, dlaczego tak często miewa kolki albo dziwnie posapuje... Podpowiadamy, jak sama możesz pomóc smykowi, a w jakiej sytuacji powinien obejrzeć go pediatra.

Reklama

Ulewanie

W niewielkich ilościach ulewa- nie jest objawem fizjologicznym u każdego niemowlęcia do około 6. miesiąca życia. Wiąże się ono z niedojrzałością układu pokarmowego.

Problemy z częstym ulewaniem najczęściej mają maluchy jedzące dużo i łapczywie. Co możesz zrobić:

● Aby zapobiec ulewaniu, po posiłku trzymaj maluszka pionowo i czekaj, aż mu się odbije (nie martw się jednak, jeśli się nie doczekasz – nie wszystkim dzieciom się odbija, a są zdrowe).

Jeśli karmisz mieszanką, zwróć uwagę na to, by dziurki w smoczku nie były ani za małe, ani za duże, a w czasie podawania posiłku przechylaj butelkę w taki sposób, żeby mleko wypełniało cały smoczek.

Kiedy do lekarza? Powinnaś skonsultować się z pediatrą, jeśli maluch zwraca duże ilości pokarmu (wskazujące, że to nie ulewanie, lecz wymioty) lub gdy słabo przybiera na wadze.

Ropa w oku

Czasami zdarza się, że na brzegach powiek noworodka zaczyna się zbierać żółtawa wydzie- lina. Może być to spowodowane podrażnieniem, które u malu- cha wywołał preparat zakraplany w szpitalu do oczu noworodkom, żeby zapobiec zakażeniom bakteryjnym z dróg rodnych matki.

Co możesz zrobić:

● Zapobiegniesz ropieniu oczek, jeśli codziennie rano i wieczorem będziesz przemywać je podczas toalety malucha. Rób to delikatnym ruchem (od zewnętrznego kącika w kierunku nosa), używając bawełnianego wacika zwilżonego solą fizjologiczną. Do każdego oka używaj osobnego wacika i nie pocieraj jednym tego samego oczka dwa razy.

Kiedy do lekarza? Jeśli wydzielina staje się gęsta i ciemnożółta, a oczy są zaczerwienione, jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który po pobraniu wymazu być może zleci podanie smykowi kropli z antybiotykiem.

Potówki

To częsta dolegliwość występująca u noworodków i małych dzieci. Potówki, czyli drobne pęcherzyki widoczne na skórze, tworzą się na skutek nadmiernego pocenia się malucha (gdy np. jest zbyt mocno opatulany) i błędów pielęgnacyjnych (chodzi zazwyczaj o zbyt rzadkie kąpanie malca). Co możesz zrobić:

● Jeśli chcesz uniknąć potówek, ubieraj smyka odpowiednio do temperatury otoczenia, najlepiej w bawełniane ubranka. Zrezygnuj z używania oliwki, która stosowana w nadmiarze zatyka pory skóry. Do kąpieli możesz dodać nadmanganian potasu, który działa odkażająco. Już istniejące potówki przecieraj Octeniseptem.

Kiedy do lekarza? Powinnaś pójść z malcem do specjalisty, jeśli pęcherzyki zaczną przypominać krosty, wokół których widoczna jest zapalna obwódka. Może to bowiem oznaczać infekcję bakteryjną.

Sapka

Dosyć często występuje u noworodków. Najczęściej powodują ją śluz i resztki ulanego pokarmu, które utrudniają oddychanie. Co możesz zrobić:

● Aby oczyścić nosek dziecka, do każdej z dziurek aplikuj po 1-2 krople soli fizjologicznej. Pamiętaj, żeby po takim zabiegu nie układać malucha na pleckach, bo mógłby się zachłysnąć spływającym do gardła płynem. Dbaj również, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa twoje dziec ko, nie było za sucho.

Kiedy do lekarza? ● Zgłoś się do niego, jeżeli sapka utrzymuje się u maluszka zbyt długo (może to sugerować alergię pokarmową) oraz utrudnia mu ssanie i oddychanie.

Kolka

Dolegliwość ta powstaje, kiedy w jelitach niemowlęcia zgromadzi się zbyt dużo gazów. Objawami kolki jest twardy, wzdęty brzuszek, częste oddawanie gazów, niepokój i przeraźliwy płacz maluszka. Zwykle kolka mija samoistnie około 3. miesiąca życia. Co możesz zrobić:

● Aby złagodzić dolegliwości, masuj brzuszek malca i stosuj ciepłe okłady. Możesz również nosić brzdąca leżącego na brzuszku na swoim przedramieniu.

Jeśli dolegliwości nie ustępują, podaj maluszkowi środek przeciw wzdęciom dostępny bez recepty (np. Bobotic, Esputicon lub Infacol).

Kiedy do lekarza? Jeśli dolegliwości pojawiają się w różnych porach dnia i nocy, maluszek wymiotuje, ma zaparcia lub biegunkę, powinnaś skontaktować się z pediatrą.

Trądzik

Punktowe zmiany na buzi noworodka pojawiają się wskutek przechodzenia przez łożysko hormonów mamy do organizmu malca. Trądzik zwykle nie jest groźny i sam znika po kilku tygodniach. Co możesz zrobić:

● Kilka razy dziennie przemywaj twarz dziecka przegotowaną wo- dą i bardzo delikatnie ją osuszaj. Nie wyciskaj krostek ani ich nie zdrapuj. Możesz smarować zmienione miejsca maścią z dodatkiem cynku, np. Sudocremem.

Kiedy do lekarza? Wizyta u dermatologa jest konieczna, gdy zmiany utrzymują się długo (do kilku miesięcy) lub jeśli stan skóry brzdąca ulegnie wyraźnemu pogorszeniu.

Pleśniawki

Są grzybiczą infekcją jamy ustnej. Początkowo mają postać białych plamek, które z czasem mogą się zlewać w kożuchowaty, trudny do usunięcia nalot.

Do zarażenia dochodzi jeszcze w drogach rodnych mamy albo przez kontakt (już po urodzeniu się maluszka) z zakażonymi osobami lub przedmiotami. Pleśniawki pojawiają się też czasem jako powikłanie antybiotykoterapii mamy lub brzdąca. Co możesz zrobić:

● Zanim pójdziesz z dzieckiem do pediatry, po każdym karmieniu zainfekowane miejsca smaruj sterylnym gazikiem nasączonym roztworem witaminy C lub wodnym roztworem gencjany.

Kiedy do lekarza? Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma pleśniawki, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Prawdopodobnie przepisze on preparat przciwgrzybiczy, np. Nystatynę.

Pępek

Kikut pępowinowy najczęściej odpada po 1-2 tygodniach od porodu. Czasami można na nim zaobserwować trochę krwi albo gęstej, żółtej wydzieliny. Nie jest to jednak objawem choroby. Co możesz zrobić:

● Od 2010 r. w Polsce zaleca się tzw. suchą pielęgnację pępka. Polega ona na tym, że kikut myje się wodą z mydłem, a następnie dokładnie go osusza. Jeśli zauważysz na nim niewiele krwi lub wydzieliny, przecieraj delikatnie pępek kilka razy w ciągu dnia gazikiem zwilżonym Octeniseptem. Nie stosuj alkoholu etylowego, bo może on tylko podrażnić skórę niemowlęcia.

Kiedy do lekarza? Zaczerwienienie pępka lub jego obrzęk musi obejrzeć lekarz.

Odparzenia

To zaczerwienienie, wysypka, cza- sem nawet drobne ranki, które powstają zazwyczaj w okolicach pachwin, krocza i pośladków malca. Tak zwany rumień pieluszkowy zdarza się często. Powoduje go przede wszystkim długi kontakt skóry niemowlęcia z moczem i kałem, ale jego przyczyną może być też np. źle wypłukana z proszku pieluszka tetrowa. Co możesz zrobić:

● Od momentu, gdy zauważysz zmiany na skórze malucha, przewijaj dziecko jak najczęściej (tak długo, aż skóra będzie zdrowa). Przy każdej zmianie pieluszki myj pupę brzdąca wodą i delikatnym mydłem. Po takim zabiegu pozwól smykowi jak najdłużej pobyć bez pieluchy, by podrażniona skóra mogła się wywietrzyć. Zanim założysz pieluszkę, zastosuj krem lub maść przeciw odparzeniom (np. Linomag, Bepanthen).

Kiedy do lekarza? Wizyta u dermatologa jest konieczna w sytuacji, gdy zmiany na skórze utrzymują się długo (do kilku tygodni) lub ulegną silnemu zaostrzeniu. Zwykle dziecko jest wtedy niespokojne, źle śpi, czasami nawet ma temperaturę. To wszystko objawy pieluszkowego zapalenia skóry, którego nie można lekceważyć. W przypadku, gdy zmiany są poważniejsze, dermatolog może zalecić kurację antybiotykiem.

Czkawka

W pierwszych miesiącach życia wiele dzieci cierpi na męczącą czkawkę (pierwszą smyk ma już w brzuchu mamy). W miarę jak maluszek rośnie, ta dolegliwość zdarza mu się coraz rzadziej, a około 3. miesiąca życia pojawia się już sporadycznie. Czkawka na ogół zaczyna się bezpośrednio po karmieniu albo po ochłodzeniu ciała (np. podczas kąpieli, kiedy maluszek jest rozebrany). To jak najbardziej normalne zjawisko. Co możesz zrobić:

● Aby pozbyć się czkawki, zwykle wystarczy przystawić brzdąca na kilka chwil do piersi albo podać mu do picia trochę ciepłej wody.

Kiedy do lekarza? Jeśli czkawka trwa kilka godzin lub oprócz niej zaobserwujesz u dziecka takie objawy, jak silne ulewanie, rozdrażnienie czy też wypluwanie jedzenia, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Może się bowiem okazać, że twój maluch cierpi np. na refluks żołądkowo-przełykowy.

Ciemieniucha

Tłuste, szarożółte łuski (przypominające wyglądem strupy), które widać na główce u wielu dzieci, to ciemieniucha. Powstaje ona w efekcie nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za natłuszczenie skóry. Zmiany występują najczęściej między 2. a 8. tygodniem życia.

Co możesz zrobić: ● Żeby zapobiec powstaniu ciemieniuchy, myj główkę dziecka delikatnym mydłem lub szamponem, a następnie natłuszczaj oliwką. Jeśli malec ma już widoczne łuski, codziennie na godzinę przed kąpielą przykładaj mu ciepły kompres z gazy nasączonej oliwką. Potem myj główkę i masuj ją miękką szczoteczką.

Kiedy do lekarza? Jeśli zmiany na skórze są rozległe, nawracają, a zwłaszcza jeżeli oprócz nich pojawią się wykwity na ciele (tam, gdzie nie ma włosów), pokaż dziecko lekarzowi. Takie objawy mogą sugerować, że maluch cierpi na łojotokowe zapalenie skóry lub AZS (czyli atopowe zapalenie skóry).

Czy wiesz, że...

...po urodzeniu dziecka masz prawo do bezpłatnej wizyty położnej w domu. Wystarczy zadzwonić do przychodni i wyrazić zainteresowanie takim spotkaniem.

Doświadczenia mam

Gdy moje dziecko miało problem z...

● krostkami na buzi

Długo próbowałam radzić sobie sama, ale w końcu się poddałam i poszliśmy do dermatologa. Przepisał dwie maści do smarowania na zmianę. Po trzech tygodniach ich stosowania synek miał idealną skórę i wreszcie przestał się drapać!

Ewa, mama Olka (3 miesiące)

● Pępkiem, który źle się goił

Poprosiłam o pomoc naszego pediatrę. Wcześniej bałam się myć kikut pępowinowy i to właśnie okazało się przyczyną kłopotów. Lekarz pokazał, jak czyścić pępek – używał do tego sterylnych gazików oraz Octeniseptu. Przez kilka dni robiłam to samo i brzydka wydzielina z czasem zniknęła.

Ania, mama Idy (4 miesiące)

● ...Paznokietkami

U nóg naszej córki (wrastały jej i skóra była zaczerwieniona), smarowałam je sodą rozpuszczoną w letniej wodzie. To pomogło.

Kasia, mama Heli (3 miesiące)

Obrzęk sutków

U niektórych noworodków można zaobserwować obrzęk gruczołów piersiowych, czasami z piersi malca wypływa też mleko. U rodziców wzbudza to duży niepokój, tymczasem nie ma wcale powodu do zmartwienia.

Tego rodzaju objawy związane są ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą u matki tuż przed porodem – jej estrogeny mogą się wtedy przedostać do organizmu dziecka.

Fizjologiczne powiększenie gruczołów piersiowych mija samoistnie. W takiej sytuacji nie należy masować sutków malucha ani wyciskać z nich wydzieliny, bo może dojść do zakażenia piersi.

Domowa apteczka

Jeszcze przed narodzinami maluszka warto zaopatrzyć się w preparaty, które będą niezbędne do jego codziennej pielęgnacji. Oto, co może się przydać:

Zdjęcie

GENCJANA  Ma właściwości antyseptyczne, działa osuszająco i bakterio-bójczo – stosuje się  ją do odkażania ran skórnych, ok. 4 zł /20 g. /Mat. Prasowe
GENCJANA Ma właściwości antyseptyczne, działa osuszająco i bakterio-bójczo – stosuje się ją do odkażania ran skórnych, ok. 4 zł /20 g.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

BEPANTHEN  Krem przeciwza- palny, przyspiesza go- jenie się skóry, chroni  ją przed wysuszeniem, zwiększa jej elas- tyczność, ok. 16 zł /50 g. /Mat. Prasowe
BEPANTHEN Krem przeciwza- palny, przyspiesza go- jenie się skóry, chroni ją przed wysuszeniem, zwiększa jej elas- tyczność, ok. 16 zł /50 g.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

OCTENISEPT  Bakteriobójczy, grzybobójczy i wiru- sobójczy płyn łagodnie dezynfekuje – do sto- sowania na skórę,  ok. 20 zł/ 100 g. /Mat. Prasowe
OCTENISEPT Bakteriobójczy, grzybobójczy i wiru- sobójczy płyn łagodnie dezynfekuje – do sto- sowania na skórę, ok. 20 zł/ 100 g.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

OLIWKA  Nawilża i chroni delikatną skórę dziecka, hipoalergiczna, rekomenduje ją Polskie Towarzystwo Alergo- logiczne, ok. 12 zł /200 ml. /Mat. Prasowe
OLIWKA Nawilża i chroni delikatną skórę dziecka, hipoalergiczna, rekomenduje ją Polskie Towarzystwo Alergo- logiczne, ok. 12 zł /200 ml.
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

BOBOTIC  Zawiera simetikon, który zapobiega nadmiernemu groma-dzeniu się gazów, sku- tecznie łagodzi objawy kolki, ok. 14 zł/ 30 ml. /Mat. Prasowe
BOBOTIC Zawiera simetikon, który zapobiega nadmiernemu groma-dzeniu się gazów, sku- tecznie łagodzi objawy kolki, ok. 14 zł/ 30 ml.
/Mat. Prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej