Porady położnej środowiskowej

Dręczą cię wątpliwości, potrzebujesz rady lub po prostu uspokojenia? Pomocą służy Barbara Jaworska, położna środowiskowa, która od ponad 25 lat wspiera mamy w pierwszych miesiącach macierzyństwa.

Zdjęcie

/mat. archiwalny
/mat. archiwalny

Co zapakować do torby na basen?

Jestem mamą półrocznych bliźniąt. Razem z mężem chcemy chodzić z maluchami na pływalnię. Co musimy zabrać dla dzieci i na co powinniśmy się przygotować?

Wyjście na basen z niemowlęciem trwa długo, bo dziecko przed powrotem do domu musi odczekać ok. pół godziny, by przyzwyczaić się do różnic temperatury.

Reklama

W tym czasie maluszek może zgłodnieć, więc koniecznie należy zabrać dla niego coś do jedzenia i picia (tym bardziej, że harce w wodzie zaostrzają apetyt).

Każde maleństwo powinno mieć swój ręcznik (najlepiej z kapturem), pieluszkę do pływania (zwykła nie nadaje się, bo chłonie wodę) oraz pieluchę jednorazową na powrót do domu.

Konieczne są kosmetyki (zwłaszcza żel do mycia i oliwka lub mleczko do ciała) oraz chusteczki pielęgnacyjne. Przyda się również mata do przewijania.

Zawartość pieluchy noworodka

Mój synek urodził się pięć dni temu. Przez pierwsze trzy dni robił ciemnozieloną, trudną do usunięcia kupkę. Wczoraj na jego pieluszce zauważyłam czerwone plamy. Co to oznacza?

Pomarańczowo-ceglaste plamy, które wyglądem przypominają krew, nie muszą świadczyć o ciężkiej chorobie! W moczu maleństwa znajduje się wiele składników mineralnych, tzw. moczanów, które są wy dalane podczas siusiania (stąd zabarwienie pieluszki).

Jeżeli jednak ma pani wątpliwości, warto iść z dzieckiem do pediatry (i koniecznie zabrać zużytą pieluszkę). Z kolei pierwsza kupka dziecka to tzw. smółka o ciemnozielonym lub czarnym zabarwieniu.

Składa się z wydalin jelitowych, zgromadzonych jeszcze w życiu płodowym (m.in. ze złuszczonego naskórka, który malec połyka wraz z wodami płodowymi). Normalną, żółtą kupkę noworodek zaczyna robić dopiero po kilku dniach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej