Najlepsze dla maluszka

Układ pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Wspieraj go – dla zdrowia.

Bezpieczne karmienie butelką

Reklama

Dla prawidłowego rozwoju maleństwa i kondycji jego brzuszka znaczenie ma to, co podajesz mu do jedzenia, a także – jak dowodzą badania naukowców – sposób, w jaki je karmisz. Najważniejszy jest bezpośredni kontakt z ciałem mamy, dlatego podając dziecku butelkę, tul je czule do siebie.

● Właściwa pozycja karmienia. W czasie jedzenia dziecko nie może leżeć płasko na plecach. Dbaj, by jego główka znajdowała się wyżej niż brzuch (trzymaj je tak, jakbyś karmiła piersią) – taka pozycja zapobiega zakrztuszeniu. Jeśli starszy bobas sam już je z butelki, nie zostawiaj go w łóżeczku bez opieki. Nie pozwalaj też usypiać mu ze smoczkiem w buzi (ze względu na ryzyko zadławienia oraz rozwoju próchnicy butelkowej).

● Jak trzymać butelkę? Należy zawsze trzymać ją w takiej pozycji, by smoczek był wypełniony mlekiem. Chodzi o to, by dziecko nie ssało pustego smoczka. Gdy nałyka się powietrza, będzie miało wzdęcia i bóle brzuszka. Po karmieniu zawsze unoś niemowlę do odbicia. To zmniejszy ryzyko ulania pokarmu oraz ataku kolki jelitowej.

Mleko idealnie dobrane

Kiedy zamierzasz odstawiać dziecko od piersi i wprowadzać mleko modyfikowane, poradź się pediatry, jaką mieszankę wybrać. Lekarz pomoże ci dobrać taką, która najlepiej zaspokoi potrzeby maluszka. Dostosuje preparat do wieku dziecka, a także weźmie pod uwagę, czy ma ono alergię, kolki albo nadmiernie ulewa.

Gdy lekarz dobierze już konkretną mieszankę i dziecko będzie ją tolerowało, nie zmieniaj jej na własną rękę, bo np. preparat innego producenta jest akurat w promocyjnej cenie. Na taką zmianę dziecko może zareagować bólem brzuszka.

● Precyzyjnie odmierzona mieszanka Na etykiecie znajdziesz informację, ile wody i miarek powinnaś połączyć. Jeśli wsypiesz za dużo proszku, maluszek może mieć problemy ze strawieniem posiłku, a to grozi nie tylko bólem brzuszka, ale także m.in. nadmiernym obciążeniem nerek.

Czuły dotyk i komfort

Brzuszek to bardzo delikatna i wrażliwa strefa na mapie ciała twojego maleństwa. A masaż to antidotum na jego problemy. Pomaga ukoić i wyciszyć, gdy dziecko jest niespokojne, może być pieszczotą przed snem.

Jeśli twojemu dziecku dokuczają wzdęcia, zaparcia lub kolka – sprawdź, co przyniesie ulgę w bólu i co jest ważne dla komfortu maleństwa.

● Nóżki do brzuszka. Zgięte w kolanach nóżki malucha przyciśnij delikatnie do brzuszka i przytrzymaj tak przez kilka sekund. To pomoże w usunięciu gazów, które powodują bolesne wzdęcia. Taki masaż rób co najmniej pół godziny po posiłku. Powtórz go trzy razy i wykonuj trzy razy dziennie.

Jeśli nóżki są napięte – nie rób nic na siłę. Wtedy połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuchu, delikatnie go głaszcząc i uciskając.

● Masaż „brzuszkiem do brzucha”. To pozycja, która nie tylko zapewnia bliskość z mamą lub tatą, dając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ciepły brzuch rodzica doskonale masuje mały brzuszek i odpręża niemowlę, gdy jest niespokojne lub przynosi ulgę, gdy ma wzdęcia i kolki. Ten rodzaj masażu jest także dobrym treningiem przed samodzielnym leżeniem na brzuszku.

● Wygodne ubranka. Body lub śpioszki powinny być bawełniane, luźne – bez gumki w pasie, wystających guzików, nap z przodu czy sztywnych aplikacji. Dzięki temu nic nie będzie uwierało małego brzuszka.

Leżenie z głową i pupą do góry

Kładzenie dziecka na brzuszku jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Już noworodka można tak układać w ciągu dnia – zaczynając od kilku, kilkunastu sekund i stopniowo wydłużając ten czas. Gdy dziecko leży na brzuszku, ze względów bezpieczeństwa nie zostawiaj go samego. Bądź przy nim, by w każdej chwili zareagować.

Leżnie w takiej pozycji ma same zalety. Przede wszystkim naturalnie masuje brzuszek. A taki masaż to najlepsze wsparcie dla niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego – pomaga pozbyć się gazów i zapobiega kolce. Ma także wpływ na prawidłowe ułożenie bioder, ponieważ wtedy dziecko naturalnie podkurcza nóżki. Oczywiście uczy też podnosić głowę i wzmacnia mięśnie rąk.

● Dla opornych. Gdy maluch, leżąc na brzuchu, głośno protestuje, pomocna może okazać się kolorowa mata edukacyjna. Jej intrygujące elementy zachęcą dziecko do obserwowania świata z innej perspektywy niż tylko na plecach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej