Leki na ból i gorączkę u dzieci

Podawanie maluchom preparatów przeznaczonych dla dorosłych to często popełniany przez rodziców błąd. Z badań przeprowadzonych ostatnio przez instytut badawczy GFK Polonia wynika, że wiele mam nie zawsze jest świadomych, jakie leki i w jakiej postaci można podawać dzieciom. Dlatego wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości.

Maluszek marudzi, ma rozpalone czoło, widzisz, że coś mu dolega. Chcesz jak najszybciej poprawić samopoczucie smyka. Otwierasz szafkę z lekami i nagle okazuje się, że syropek przeciwgorączkowy, który zawsze podawałaś malcowi, właśnie się skończył.

Reklama

Co robić? „A może dam mu lek dla dorosłych? Zamiast całej rozgniotę pół tabletki i rozpuszczę na łyżeczce. Chyba nic się nie stanie....” – myślisz sobie. To błąd! Jeden z częstszych, jakie popełniają rodzice, chcąc szybko ulżyć dzieciom w bólu.

Pigułka pigułce nierówna

Nie wolno podawać dzieciom leków, które są przeznaczone dla osób dorosłych z kilku powodów. Preparaty te zawierają zwykle większą dawkę substancji czynnej niż środki dedykowane najmłodszym.

Jeżeli więc podamy maluchowi tabletkę przeznaczoną dla osoby dorosłej, narazimy dziecko na większe ryzyko wystąpienia objawów ubocznych oraz przedawkowanie.

Wielu rodziców myśli, że wystarczy podzielić tabletkę dla dorosłych, aby otrzymać dawkę leku odpowiednią dla dziecka. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste!

Należy wiedzieć, że większość tabletek dla dorosłych jest specjalnie powlekana i rozpuszcza się dopiero w żołądku. To zabieg zamierzony: dzięki powłoczce ochronnej tabletka dociera w miejsce przeznaczenia i nie podrażnia np. przełyku.

Jeśli jednak zaczniemy rozgniatać pigułkę (bo chcemy przygotować z niej „dziecięcą” dawkę), pozbawimy tabletkę tej warstwy ochronnej. Taki lek może rozpuścić się już w ustach maluszka i nie wchłonie się w miejscu, w którym powinien. Dodatkowo może spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego dziecka.

Dla maluszka lepsza jest zawiesina

Dzieciom nie powinno się podawać leków dla dorosłych nie tylko z uwagi na większą zawartość substancji czynnych. Maluszek może sobie zwyczajnie nie poradzić z przełknięciem gorzkiej tabletki czy kapsułki. Istnieje też ryzyko, że się nią zakrztusi.

Właśnie dlatego specjaliści zalecają, by dzieciom do 6. roku życia podawać leki przeciwbólowe w postaci zawiesin. Preparaty przeznaczone dla najmłodszych spełniają potrzeby dzieci.

Po pierwsze, zawierają one dawkę leku odpowiednią dla maluchów. Po drugie, zwykle mają słodki, owocowy smak – dzięki temu prawdopodobieństwo połknięcia leku przez dziecko jest znacznie większe.

Poza tym, zawiesiny przeznaczone dla dzieci zwykle są wyposażone w wygodne dozowniki lub też łyżeczki, które ułatwiają rodzicom podanie leku oraz minimalizują ryzyko przekroczenia zalecanej dla malucha dawki.

Warto wiedzieć

U maluchów ból i gorączka zwykle wiążą się ze stanem zapalnym. Dlatego najlepiej wybrać lek, który zawiera ibuprofen. Działa on bowiem nie tylko przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra. Tekst: Ewelina Rybałtowska.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej