Kiedy po raz pierwszy dziecko...

Czy można już wyjść z maluchem na spacer? Od kiedy niemowlę nosić w nosidełku? Oto odpowiedzi na pytania, które nurtują wszystkie młode mamy.

Reklama

Możesz używać...

● ...Nosidła i nosić maluszka na brzuchu, gdy ten skończy 2 miesiące. Nosidełko musi mieć jednak podparcie pod plecy i główkę (niemowlę nie potrafi jeszcze samo trzymać głowy w pozycji pionowej). Gdy malec nauczy się już samodzielnie utrzymywać pion, możesz zacząć nosić go na plecach.

● ...Leżaczka nawet, jeśli dziecko ma dopiero kilka tygodni. Pamiętaj jednak, że zarówno w nosidełku, jak i na leżaczku maluch może przebywać najwyżej dwie godziny dziennie. Dłuższy pobyt będzie zbyt męczący dla jego kręgosłupa i mięśni grzbietu.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska- -Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Olga Kublik

Chociaż zapewne przeczytałaś setki poradników dla rodziców, jako młoda mama codziennie napotykasz nowe problemy. Pomożemy ci je rozwiązać i podpowiemy, kiedy tak naprawdę po raz pierwszy...

Kiedy można wyjść na spacer?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami specjalistów zdrowy, urodzony o czasie noworodek w ogóle nie wymaga werandowania. Można od razu wychodzić z nim na spacer, pod warunkiem że nie ma silnego wiatru. Werandowania wymagają jedynie maluszki, które przyszły na świat przed terminem oraz dzieci z niską masą urodzeniową. Takie maluchy pierwsze dwa tygodnie życia powinny spędzić w domu. Dopiero potem można zacząć je werandować, czyli stopniowo przyzwyczajać do chłodnego powietrza.

Polega to na tym, że ubieramy malca tak jak na spacer. Dziecku zakładamy jedną warstwę ubrania więcej niż sobie, czapkę oraz – jesienią i zimą – kombinezon, a buzię smarujemy mu kremem ochronnym. Układamy brzdąca w wózku, okrywamy kocykiem i na 5-7 minut ustawiamy w pobliżu szeroko otwartego okna lub balkonu.

Robimy tak codziennie, każdego dnia wydłużając czas werandowania o 5 minut. Po tygodniu takiego oswajania maleństwa z niższą temperaturą jest ono już gotowe na swój pierwszy spacer.

Kiedy pierwszy wyjazd?

Także ze względu na ciebie, poczekajcie z wyjazdami do końca połogu (czyli do około 6. tygodnia). W tym czasie dziecko otrzyma kolejną dawkę szczepień i będzie już mogło podróżować.

Musisz jednak zapewnić brzdącowi bezpieczeństwo (jadąc autem pamiętaj o specjalnym foteliku) i komfort (przygotuj maluchowi odpowiednie warunki do spania, przewijania i zabawy w drodze). Staraj się też przestrzegać stałej pory posiłków i snu dziecka.

Jak często sprawdzać wagę?

Nie ma potrzeby, by zbyt często sprawdzać wagę zdrowego, donoszonego noworodka. O ile lekarz nie zalecił wcześniejszej kontroli, wystarczy, że zważysz maleństwo podczas pierwszej wizyty u pediatry.

Najpóźniej powinnaś pójść do lekarza w 6. tygodniu życia malucha, na kolejne szczepienia. Jeżeli masz wątpliwości, czy dziecko się najada, skonsultuj się z poradnią laktacyjną lub pediatrą.

Kiedy pierwsze picie?

Pierwsze herbatki można podać nawet tygodniowemu maleństwu. Zawierają one zwykle koper włoski lub rumianek, więc ułatwiają trawienie oraz redukują kolki. Inne herbatki – owocowe, orzeźwiające, uspokajające – przeznaczone są dla starszych dzieci. Na każdym opakowaniu znajdziesz informację, od jakiego wieku możesz je podawać.

Pamiętaj, że niemowlęta karmione piersią nie muszą być dopajane, ponieważ pokarm mamy (ze względu na zmienną konsystencję) zastępuje im i jedzenie, i picie. Dzieci karmione sztucznie powinny pić 2-3 razy dziennie.

Jak długie mogą być spacery?

Jeżeli smyk urodził się o czasie, od razu po powrocie ze szpitala, możesz wybrać się z nim na niezbyt forsowny (również dla ciebie) spacer. Początkowo przechadzka powinna trwać pół godziny.

Z każdym dniem wydłużamy ją o 10 minut. A gdy maleństwo skończy już miesiąc, można z nim spacerować nawet 2 godziny bez przerwy.

Choć pierwsze spacery z reguły nie są długie, nie zapomnij zabrać ze sobą: jednorazowej pieluchy na zmianę, wilgotnych chusteczek do mycia pupy, tetrowej pieluszki oraz kocyka, aby nakryć nim dziecko, gdy zrobi się chłodniej.

Jeśli karmisz malucha naturalnie, sama powinnaś ubrać się tak, aby łatwo podać dziecku pierś (nawet na ławce w parku). Kiedy zaś niemowlę pije mleko modyfikowane, zabierz dla niego ciepłą wodę w termosie i porcję mieszanki w proszku.

Kiedy do fryzjera?

Rzadko zdarza się, aby maluch, który nie skończył roku, miał czuprynkę wymagającą podstrzyżenia. W tym okresie włosy raczej się wycierają i wiele dzieci po prostu łysieje.

Jeśli jednak twoje maleństwo ma gęste i długie loki, skracaj je zawsze, gdy zasłaniają oczy. Uważaj, aby nie skaleczyć malucha (zrób to, gdy śpi). Na pierwszą wizytę do fryzjera można zabrać już dwulatka. Będzie to dla niego wielkie wydarzenie.

Kiedy pieczywo?

Bułka to produkt mączny, który zawiera gluten. Niektóre niemowlaki są nadwrażliwe na znajdującą się w nim gliadynę. Dlatego zanim wprowadzisz na stałe pieczywo do menu brzdąca, powinnaś zacząć podawać maluszkowi niewielkie porcje produktów zawierających gluten.

Zacznij to robić w 5.-6. miesiącu życia dziecka. Na początku smyk powinien otrzymywać 1/2 łyżeczki dziennie lekko rozgotowanej kaszy manny.

Kiedy pierwsze kroki?

Dziecko z reguły stawia pierwsze kroki w domu. Jeśli na podłodze jest wykładzina, nie ma przeszkód, by chodziło boso lub też w skarpetkach. Możesz też założyć mu kapcie z usztywnioną piętą i podeszwą antypoślizgową.

Pierwsze prawdziwe buty kup dopiero wtedy, gdy podczas spaceru smyk będzie próbował chodzić po ulicy.

Kiedy kłaść spać w osobnym pokoju?

Ponad półroczne dzieci z reguły już zaczynają przesypiać 7-8 godzin. Jeśli zatem nie musisz wstawać do malca kilka razy w ciągu nocy, możesz rozważyć przeniesienie go z waszej sypialni do dziecięcego pokoiku.

Będzie to miało dobre strony: malec przyzwyczai się do spania we własnym łóżeczku, a wy będziecie czuli się swobodniej w sypialni. Jeśli obawiasz się, że nie usłyszysz jego płaczu, kup elektroniczną nianię.

Kiedy raczkuje?

Ośmio-, dziewięciomiesięczny smyk szybko poznaje możliwości swojego ciała, staje się więc bardzo ruchliwy. Kiedy tylko nauczy się siadać, zaczyna próbować pełzania do przodu i do tyłu. Tylko patrzeć, jak zacznie raczkować. Musisz mu na to pozwolić, bo raczkowanie to ważny element rozwoju dziecka.

Wcześniej jednak przygotuj mieszkanie dla małego odkrywcy i zlikwiduj wszystkie czyhające na niego niebezpieczeństwa. Zrezygnuj zatem z obrusów i ciężkich przedmiotów na półkach, bo malec może je na siebie ściągnąć. Zabezpiecz szuflady specjalnymi blokadami, aby nie przyciął sobie paluszków. Kup zatyczki do kontaktów i przyklej taśmą wszystkie kable.

Około 11. miesiąca dziec- ko zacznie wstawać i opierając się o sprzęty – stawiać pierwsze kroczki. Pamiętaj, aby zabezpieczyć rogi mebli miękkimi nakładkami. Jeśli jednak brzdąc nie wykazuje ochoty do chodzenia, nie zmuszaj go.

Pora na spacerówkę

Jeśli twój maluszek umie już siedzieć, możesz zamienić głęboki wózek na spacerowy. Oczywiście, jeśli za oknem jest ładna pogoda. Pamiętaj, że tzw. parasolki przeznaczone są dla dzieci po 1. roku życia, gdyż nie mają odpowiedniego oparcia pod plecki, a ich kółka są małe, i nie amortyzują drgań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Więcej na temat:

Zobacz również