Jak często podawać dziecku posiłki i jak je podgrzewać

W jaki sposób podgrzewać gotowe obiadki, by nie straciły wartości odżywczej?

Najlepiej wstawić słoiczek na kilka minut do gorącej wody. Przed podaniem zupkę trzeba dokładnie zamieszać i spróbować, czy nie jest za ciepła. Jeśli dziecko nie zjada całej porcji, należy ją podzielić. Część przeznaczoną na posiłek wyjmuje się na miseczkę i podgrzewa w gorącej wodzie. Słoiczek z resztą zupki powinno się od razu zamknąć i wstawić do lodówki. Zawartość trzeba wykorzystać w ciągu 48 godzin.

Ile posiłków?

Reklama

Moja półroczna córeczka od kilku tygodni domaga się posiłku co godzinę. Gdy staram się wydłużyć czas pomiędzy karmieniami, rozpaczliwie płacze. Ile posiłków dziennie (i jakich) powinno zjadać zdrowe 6-miesięczne niemowlę?

Według zaleceń schematu żywienia, dziecko w tym wieku powinno otrzymywać 5 posiłków (jeśli jada małe porcje, ich liczbę można zwiększyć do 6-7 na dobę). Karmienie co godzinę jest zupełnie nieuzasadnione. Warto pamiętać, że nie zawsze niepokój niemowlęcia i płacz są spowodowane głodem. Być może maluch domaga się w ten sposób bliskości. Systematyczne wydłużanie przerw pomiędzy posiłkami – na początek do ok. 2 godzin, a potem do 3-4 godzin, powinno sprawić, że córeczka zacznie jeść większe porcje, które na dłużej zaspokoją głód.

Od kiedy pietruszka

Czy natka pietruszki nadaje się dla niemowląt? Warto wprowadzić ją do menu malców już po 5. miesiącu, bo jest bogata w magnez, wapń, potas i żelazo oraz witaminę C, beta-karoten i kwas foliowy. Jednak dla dziecka poniżej 1. roku trzeba ją zagotować, by zmiękła – albo w domowej zupce, albo przed dodaniem do gotowej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Pożegnanie z pieluszką

    Mój synek skończył 3 lata i już od dawna korzysta z nocnika. Jednak na noc zakładam mu pampersa, bo wciąż miewa mokre wpadki. Czy powinnam tym się martwić? Jego cioteczna siostra, niemal w tym... więcej