Ja stawiać dziecku wymagania?

Moja 3-letnia córeczka niechętnie wykonuje polecenia, robi, co chce. Jest w tym dużo mojej winy, bo do tej pory byłam wobec niej zbyt pobłażliwa. Jak to zmienić?

1 Mów dziecku, czego od niego wymagasz. Gdy np. wychodzicie na spacer, przypominaj: wkładamy czapkę i rękawiczki. Wyjaśniaj, skąd się biorą twoje wymagania („czapka i rękawiczki chronią przed zimnem”).

Reklama

2 Jeśli córeczka odmawia podporządkowania się regułom i np. próbuje wyjść bez czapki, nie ustępuj. Powiedz, że w takim razie nie pójdzie na dwór. Gdy zacznie protestować, płakać, przyjmij to ze spokojem. Cierpliwie poczekaj, aż spełni twoje polecenie.

3 Może się zdarzyć, że gdy ciebie nie będzie w pobliżu lub odwrócisz wzrok, córeczka zechce postawić na swoim. Np. tuż po wyjściu na dwór zdejmie czapkę. Jeśli ją na tym przyłapiesz, poproś, by natychmiast włożyła czapkę i uprzedź, że jeśli tego nie zrobi, ukarzesz ją. Bądź konsekwentna. Ważne, by kara była adekwatna do przewinienia.

4 Pamiętaj, że rodzice powinni być wobec dziecka jednomyślni. Jeśli więc np. ustalisz, że córeczka jada posiłki przy stole w kuchni, nie pozwalaj, by tata niósł jej obiad do salonu, bo akurat ogląda kreskówkę w TV.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej