Dieta dla malucha bez mięsa

Wybór tego jadłospisu należy do rodziców, a nie do lekarza, bo jest powiązany z ich stylem życia. Jednak wykluczenie mięsa z diety może wpłynąć na zdrowie malucha, dlatego ten sposób żywienia wymaga udziału specjalisty.

Reklama

Na szczęście rodzice wegetariańscy na ogół to rozumieją i poważnie podchodzą do tej kwestii. Jak wykazały najnowsze badania naukowe, dzieci, które nie jedzą mięsa, rosną i rozwijają się prawidłowo (mimo że często są szczuplejsze od rówieśników żywionych tradycyjnie).

Dlatego specjaliści od żywienia i pediatrzy dali diecie jarskiej zielone światło. Eksperci są jednak sceptyczni co do jej najbardziej restrykcyjnej odmiany – diety wegańskiej, która wyklucza podawanie produktów odzwierzęcych, w tym mleka, nabiału oraz jajek. Istnieje bowiem kilka odmian wegetarianizmu (szerzej na ten temat wypowiada się nasz ekspert).

Ze względu na tak duże zróżnicowanie diet bezmięsnych, do żywienia każdego malca trzeba podejść indywidualnie. W Polsce od lat istnieje poradnia dla dzieci wegetariańskich (znajduje się w Warszawie, przy Instytucie Matki i Dziecka). Aby dostać się tam na konsultację, potrzebne jest skierowanie.

Kiedy wprowadza się dietę?

Decyzja o tym, że szkrab nie będzie jadł mięsa, zazwyczaj zapada na etapie rozszerzania menu, po 6.-7. miesiącu życia.

W tym okresie bowiem do jadłospisu niemowlęcia włączane jest mięso.

Na jakie niedobory malec jest narażony?

Dzieciom wegetariańskim może brakować witaminy B12 znajdującej się w mięsie oraz rybach.

Maluchom tym często trzeba podawać większe dawki witaminy D, niekiedy też należy uzupełniać wapń, cynk lub żelazo. Jednako tym, jakie konkretnie suplementy są niezbędne, decyduje lekarz opiekujący się dzieckiem.

Jak komponować zdrowy jadłospis?

Najlepiej zrobić to z udziałem dietetyka lub pediatry, który ma doświadczenie w układaniu diety wegetariańskiej.

Smyk na każdym etapie życia potrzebuje innych składników odżywczych. Proporcje te zmieniają się zależnie od wieku malucha czy jego stanu zdrowia. Dlatego najlepiej jest układać menu indywidualnie.

Produkty zakazane

Na czarnej liście wegetarian znajduje się mięso oraz wędliny, czasami również ryby.

Produkty dozwolone

Warzywa, owoce, orzechy, ziarna zbóż, oleje roślinne oraz nabiał. Dieta wegetariańska dopuszcza także jedzenie słodyczy.

Ważne zasady

1. Nowe produkty wprowadzaj dziecku zgodnie ze schematem żywienia. Smyk nie może za wcześnie otrzymać np. orzechów, cytrusów czy egzotycznych przypraw.

2. Dieta wegetariańska ma dużo błonnika, więc może powodować bóle brzuszka – dbaj, aby dania malca były różnorodne.

3. Bądź czujna, bo mimo iż dieta jarska opiera się na zdrowych produktach, dziecku mogą się przytrafić uczulenia.

Czytaj, dopytuj...

Przydatne informacje, porady oraz przepisy znajdziesz na stronie: www.wegemaluch.pl.

Gdzie robić zakupy?

Największy wybór produktów dla wegetarian znajdziesz w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością oraz w wegetariańskich (także internetowych). Warzywa, owoce, kasze i inne nieprzetworzone produkty kupisz na bazarach oraz w zwykłych sklepach. Możesz tam też znaleźć gotowe wyroby, np. jogurty opatrzone informacją: bez dodatków zwierzęcych.

Europejski znaczek V-label pojawia się na wielu produktach bezmięsnych, chociaż nie na wszystkich, jakie są dostępne w Polsce.

O tym pamiętaj!

Warto znaleźć lekarza, który z życzliwością podejdzie do kwestii diety. Nie jest to proste, zwłaszcza w mniejszej miejscowości, ale wysiłek na dłuższą metę się opłaci, bo dzięki temu maluch znajdzie się pod fachową opieką, a ty będziesz miała spokojną głowę.

Staraj się nie czerpać swojej wiedzy wyłącznie z internetu – choć jest tam wiele pożytecznych informacji, nie zastąpią one wizyty u pediatry. Wegetarianizm jest dietą eliminacyjną, która wymaga nadzoru specjalisty.

Pamiętaj, by regularnie robić badania. Przygotuj się na to, że co jakiś czas trzeba będzie pobrać brzdącowi krew lub np. wykonać pomiar gęstości kości.

Ekspert odpowiada

Jakie są rodzaje diet wegetariańskich i czym się od siebie różnią?

Najbardziej restrykcyjną odmianą jest dieta wegańska, oparta jedynie na produktach pochodzenia roślinnego. Z kolei dieta laktowegetariańska dopuszcza spożycie mleka i serów. Najbardziej popularna jest dieta laktoowowegetariańska, gdzie oprócz składników roślinnych, mleka i nabiału są jajka. Istnieje również dieta semiwegetariańska, która co prawda wyklucza jedzenie czerwonego mięsa, ale dopuszcza spożywanie drobiu, ryb, mleka I jaj. To właśnie te dwie ostatnie odmiany wegetarianizmu uchodzą za najbezpieczniejsze dla dzieci.

Czy jedząc produkty roślinne, można w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu np. na żelazo?

Przekonanie to jest dość powszechne wśród wegetarian, jednak nie do końca prawdziwe. Fakt, że w tabelach odżywczych jakiś produkt roślinny jest bogaty w żelazo, nie znaczy, że jest ono w tej ilości wchłaniane przez organizm.

Kluczową rolę ma tutaj postać, w jakiej ono występuje. Znajdujące się w mięsie żelazo hemowe jest lepiej przyswajane przez człowieka niż to pochodzące z roślin. Podobnie jest np. z białkiem.

Trzeba też pamiętać, że dziecko ma większe zapotrzebowanie na te składniki, niż dorosły, a często nie jest w stanie zjeść odpowiednio dużej porcji, by je pokryć. Dlatego w zbilansowaniu diety malca powinien pomagać specjalista.

Czy małe dzieci mogą jeść soję i wybory na jej bazie?

Mleka modyfikowane oparte na białku sojowym są bezpieczne, bo producenci odpowiednio zmieniają ich receptury, wykluczając szkodliwe składniki.

Soja zawiera bowiem substancje blokujące enzymy potrzebne do trawienia białek. Ma też związki, które mogą zaburzać pracę tarczycy i utrudniać wchłanianie wapnia, magnezu czy żelaza.

Zatem zamiana mięsa na soję nie jest dobrym pomysłem.

3% maluchów w Polsce jest na diecie wegetariańskiej. Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Żywności i Żywienia uznały, że odpowiednio zbilansowane jarskie menu jest dopuszczalne na każdym etapie życia dziecka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również