Czterolatek przed telewizorem

Moja 4-letnia wnusia uwielbia oglądać telewizję. Wraca z przedszkola i od razu zasiada przed ekranem. Boję się, że zostanie telemaniakiem.

1 Ogranicz jej czas oglądania telewizji. Umówcie się, że codziennie może obejrzeć np. dwie, trzy ulubione bajki. Pozwól, by sama je wybrała, ale sprawdź, czy są dla niej odpowiednie.

2 Bądź konsekwentna. Gdy bajka się skończy, natychmiast wyłącz odbiornik. Gdy mała zacznie protestować, krzyczeć, płakać, nie ulegaj. Weź ją na bok, przytul, poczekaj, aż się uspokoi. A potem przypomnij, co wspólnie ustaliłyście.

Reklama

3 Nie włączaj telewizora gdy chcesz wnuczkę pocieszyć. Gdy mała jest smutna, nie proponuj, że włączysz jej bajeczkę. Telewizja naprawdę nie zastąpi przytulenia i rozmowy z dzieckiem.

4 W trakcie odzwyczajania od tv nie zostawiaj jej samej sobie. Pewnie nie zna innego sposobu spędzania czasu. Zaproponuj jej wspólną zabawę lub spacer. Gdy jesteś czymś zajęta, poproś, by usiadła w pobliżu i coś narysowała albo ulepiła z plasteliny. Zachęcaj do samodzielnej zabawy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Dziecko może różnie zareagować na leczenie. To, jak jego organizm zachowa się pod wpływem substancji zawartej w leku zależy od wielu czynników: wieku dziecka, sposobu odżywiania się, stanu zdrowia... więcej