Co robić, gdy dziecko porazi prąd

Tego rodzaju wypadek jest bardzo groźny dla zdrowia dziecka. Przeczytaj, jak powinnaś postąpić, jeśli dojdzie do takiej sytuacji.

Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Gy dziecko straci przytomność

Na skutek porażenia prądem malec może stracić przytomność. Wtedy należy natychmiast wezwać pogotowie. Oto, jak pomóc dziecku, czekając na karetkę.

Reklama

Sprawdź, czy maluch nadal nie znajduje się pod działaniem prądu. Jeśli tak, wyłącz elektryczność. Jeżeli maluszek Jest nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w bezpiecznej pozycji na boku (patrz rysunek powyżej), aby smyk miał drożne drogi oddechowe.

Jeśli dziecko nie oddycha, zrób sztuczne oddychanie metodą usta-usta, zatykając maluchowi nos. Jeżeli doszło do zatrzymania krążenia, wykonaj u brzdąca masaż serca.

Jak wezwać pogotowie

Zadzwoń pod numer 999 (z tel. stacjonarnego) lub 112 (z komórki). Opanuj nerwy i spokojnie przekaż dyspozytorowi informacje: ■ podaj adres, ■ opisz dokładnie, co dzieje się z maluszkiem ■ podaj wiek dziecka, ■ powiedz, co robisz, żeby pomóc malcowi

■ podaj swoje nazwisko oraz numer telefonu ■ poczekaj aż dyspozytor potwierdzi przyjęcie twojego zgłoszenia

Gdy maluch jest świadomy

Jednym z najczęstszych skutków porażenia prądem jest oparzenie (może być ono powierzchowne lub głębokie).

Jeśli dziecko cały czas znajduje się pod działaniem prądu elektrycznego, natychmiast wyłącz prąd. W prze ciwnym razie – jeżeli dotkniesz malca – sama też ulegniesz porażeniu.

Gdy odcięcie prądu nie jest możliwe, odsuń przewód elektryczny od malucha. Do tego celu użyj drewnianego lub plastikowego przedmiotu, który nie przewodzi prądu, np. szczotki. jeżeli maluch ma oparzenia, a ubranie przylega do rany, nie odrywaj go, tylko rozetnij. Chłodź skórę przez 10 minut pod strumieniem chłodnej wody, a potem przykryj rany jałowym gazikiem.

Jak najszybciej pojedź z dzieckiem do szpitala dziecięcego. Tam lekarz obejrzy oparzenia, wykona szczegółowe badania i zrobi EKG serca.

Gdy dziecko ma wstrząs

Może on wystąpić, jeśli na skutek porażenia dziecko doznało poważnych obrażeń, nagle spadło mu ciśnienie krwi lub pojawiły się zaburzenia w pracy serca. Jego objawy to m.in.: blada, wilgotna skóra, słabe tętno i płytki, szybki oddech.

Odsuń maluszka od źródła prądu, uspokój go i opatrz mu rany. Połóż dziecko na płaskiej powierzchni. Pod nogi wsuń mu np. poduszkę, tak aby znajdowały się one nieco wyżej niż klatka piersiowa. Rozluźnij brzdącowi ubranie pod szyją, w okolicy klatki piersiowej i talii, a głowę odchyl nieco na bok.

Jeśli dziecku jest zimno, przykryj je kocem (malcowi nie powinno być jednak za gorąco!) i tak czekaj na przyjazd karetki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Zobacz również

  • Przedszkolak choruje częściej niż dorosły, bo jego układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni sprawny. Przed infekcjami trudno więc malucha uchronić, warto jednak wiedzieć, jak wspierać rozwój... więcej