Bóle wzrostowe u dziecka. Objawy i metody łagodzenia bólu

Taka przykra dolegliwość spotyka nas w różnym wieku. Oto lecznicze programy dla dzieci.

Reklama

Konsultacja medyczna Tomasz Blicharski

Otej porze roku pobolewanie pleców i kończyn często bywa zapowiedzią przeziębienia lub grypy. Gdy pojawiają się też podwyższona temperatura, ból głowy, katar lub kaszel, wiadomo, że to sprawka infekcji. Zdarza się jednak, że dolegliwości nie mają związku z atakiem wirusów.

Wtedy najczęściej są skutkiem przeciążenia układu ruchu, o co nietrudno w natłoku codziennych zajęć. Ale nie zawsze. U dzieci np. mogą być oznaką... szybkiego wzrostu. U seniorów zaś bywają spowodowane różnymi schorzeniami, np. zwyrodnieniami.

Mamusiu, bolą mnie nóżki!

Takie skargi są typowe dla dzieci w wieku 5–10 lat. Niepokoją rodziców, którzy nie rozumieją, dlaczego ich zdrowa i radosna pociecha zaczyna nagle narzekać...

Kiedy pojawiają się dolegliwości: zawsze nocą. Dziecko zasypia jak gdyby nigdy nic, po czym budzi się z płaczem i skarży na ból.

Jak często zdarzają się ataki bólu: co kilka dni lub miesięcy, np. 2 razy w tygodniu albo raz na 2 miesiące.

Gdzie boli: mięśnie łydki, okolica pod kolanem, przód uda, raz u jednej, raz u drugiej kończyny lub u obu naraz.

Najprawdopodobniej są to tzw. bóle wzrostowe. Gdy w ciągu dnia dziecko biega i skacze, przeciąża stawy i więzadła. Natomiast nocą, gdy smyk śpi, nadmierny metabolizm stabilizuje się. Organizm odpoczywa, regeneruje się i rośnie.

Uwaga! Bóle kończyn pojawiające się u starszych dzieci w wieku 12–13 lat mogą być skutkiem przeciążeń towarzyszących intensywnemu uprawianiu sportu, np. gdy chłopiec zaczyna trenować grę w piłkę, przeciążane są tzw. przyczepy przy rzepce.

Bóle wzrostowe nie wiążą się z żadnymi poważnymi zmianami i same ustępują, gdy dziecko podrośnie. Zwykle po 10. r.ż. Już teraz możesz je skutecznie łagodzić.

Masaż

Dziecko, które ma takie dolegliwości, lubi być dotykane i głaskane, bo to przynosi mu ulgę. Rozmasuj bolące mięśnie. Rozgrzeją się i rozluźnią. Możesz to zrobić jeszcze przed snem, zapobiegawczo.

Ciepło

Ciepła kąpiel, grubsza piżamka i skarpetki na nóżki do snu – gdy tak zadbasz o smyka, zmniejszysz ryzyko, że obudzi się z płaczem. Ale zawsze miej też pod ręką termofor. W razie potrzeby wykorzystasz go do zrobienia ciepłego okładu.

Środek przeciwbólowy

Jeśli ból jest bardzo nasilony, dziecko płacze, a masaż ani okład nie pomagają, możesz zastosować maść lub środek przeciwbólowy, obowiązkowo dobrany do wieku smyka. Zanim zastosujesz lek, przeczytaj ulotkę!

Kiedy do lekarza

Czasami bóle kończyn są oznaką poważniejszych schorzeń.

dziecko trzeba zbadać, gdy:

✔ból pojawia się często lub codziennie, w ciągu dnia, np. rano;

✔dolegliwości występują tylko po jednej stronie ciała, np. zawsze boli prawa noga;

✔widoczne jest zaczerwienienie skóry oraz obrzęk stawu, ma on ograniczoną ruchomość lub kończyna jest zniekształcona;

✔dziecko miewa stany podgorączkowe bez przyczyny, jest osłabione, osowiałe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Rozwój dziecka

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co zrobić, gdy maluch często płacze w nocy? Jak sprawić, by nie miał kłopotów z zasypianiem? Warto poznać skuteczne metody rozwiązania takich problemów. więcej