Właściwości lecznicze pokrzywy

Babcia piła napar z pokrzywy, bo twierdziła, że pomaga na reumatyzm. Mówiła, że najlepsza jest na wiosnę, bo zawiera najwięcej leczniczych substancji. Czy to prawda? - pyta 33-letnia Elżbieta z Kalisza.l

Tak. Dlatego właśnie teraz, w maju, w suchy, pogodny dzień narwij pokrzywy, ususz ją, aby potem przyrządzać z niej napar. Łyżkę suszonych liści pokrzywy zalej szklanką wrzątku. Możesz dodać trochę suszonej mięty i miodu.

Leczy stany zapalne

Reklama

Pokrzywa pomaga na wiele dolegliwości. Oczyszcza organizm, ma właściwości moczopędne i hamuje procesy zapalne. Stosuje się ją w schorzeniach nerek, dróg moczowych i reumatycznych. Zmniejsza bóle stawów, poprawia ich ruchomość i samopoczucie.

Jest dobra na anemię

Zawiera bowiem dużo chlorofilu (zielonych ciałek), którego budowa jest zbliżona do struktury hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi. Nie ustępuje preparatom żelaza w krwiotwórczym działaniu. Wspiera leczenie anemii, pomaga przy krwawieniach i stanach osłabienia.

Na łojotok i afty

Wzmacnia włosy, hamuje ich wypadanie, przyspiesza porost po chemioterapii. Zmniejsza łojotok i łupież. Wcieraj ją więc w formie nalewki w skórę głowy.

Aby ją przygotować, zalej garść korzeni alkoholem, odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce i odcedź. Jeśli chcesz odkazić gardło i wyleczyć afty, płukać usta tą nalewką rozcieńczoną wodą. Nacieraj nią też miejsca zaatakowane przez grzybicę.

Leczniczy sok

Zmiel pokrzywy i za po mocą gazy wyciśnij z nich sok. Wymieszaj w proporcji 1:1 z płynnym miodem. Pij codziennie po łyżce z dodatkiem wody i soku z cytryny lub octu jabłkowego.

Przez żołądek do zdrowia

Obgotuj garść młodych łodyg pokrzywy i liści szpinaku. Odcedź i pod smaż na oleju z czosnkiem, solą, gałką muszkatołową. Albo pokrzywę przelej wrzątkiem, osusz, pokrój. Dodaj ogórek, koperek i miętę. Polej jogur tem z oliwą. Przypraw.

Artykuł pochodzi z kategorii: Dieta

Bella Relaks
Więcej na temat:

Zobacz również