Porady dla kobiet w ciąży: Co robić, czego unikać?

Przyszłe mamy wciąż słyszą, co mogą robić, a czego im nie wolno. Czego powinny wystrzegać się ciężarne kobiety?

Jeszcze nasze babcie wierzyły, że w ciąży nie należy przechodzić pod drabiną, bo dziecko będzie zbyt małe. Nie należy też nosić korali, by dziecko nie urodziło się owinięte pępowiną. Ale nie brak współczesnych obiegowych poglądów związanych z ciążą. Warto przyjrzeć się im bliżej i ustalić, które z nich są prawdą, a które mitem.

Groźne ćwiczenia?

Reklama

Mit. Można się zetknąć z hipotezą, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do niedotlenienia płodu. Nie została ona potwierdzona klinicznie, ale lepiej nie przesadzać z ruchem i zrezygnować z jazdy konnej, wspinaczki, intensywnych biegów, terenowej jazdy rowerem, ćwiczeń siłowych czy sportów walki.

Zamienić je np. na pilates, pływanie, proste zestawy ćwiczeń dla ciężarnych, które można wykonać w domu, ewentualnie wziąć udział w coraz powszechniejszych obecnie ćwiczeniach dla ciężarnych typu pilayoga.

Jeść za dwoje?

Mit! Bywa, że od czasu do czasu pojawia się niepohamowany apetyt albo chęć na określone produkty. Masa ciała kobiety ciężarnej nie powinna zwiększyć się więcej niż o około 20 procent w stosunku do wagi sprzed ciąży. A dzienna dawka kaloryczna o około 500 kalorii.

Wątróbka szkodzi?

To prawda. W ciąży należy zrezygnować z niektórych produktów. Zwłaszcza z surowego mięsa, ryb, owoców morza, a także serów pleśniowych i niepasteryzowanych produktów mlecznych. Mogą być one źródłem bakterii, które wywołują choroby z reguły niegroźne dla kobiety, ale szkodliwe dla dziecka.

Niewskazane jest również jedzenie wątróbki, gdyż zawiera duże ilości retinolu, który może powodować wady rozwojowe u dzieci i komplikacje w czasie porodu.

Należy również ograniczyć picie napojów zawierających kofeinę i teinę. We wczesnym okresie ciąży trzeba uważać też na zieloną herbatę, która ogranicza wchłanianie kwasu foliowego, niezbędnego dla rozwoju układu nerwowego płodu.

Uważać na kosmetyki?

Kobieta w ciąży powinna być zadbana. Świadomość dobrego wyglądu poprawia samopoczucie jej i otoczeniu. Warto jednak wiedzieć, że pielęgnacja skóry i włosów powinna się zmienić.

I tak: nie należy eksperymentować z kremami. Są już specjalne dla kobiet w ciąży. Można też sięgnąć po kremy czy odżywki i emulsje do ciała hipoalergiczne, nawilżające, z witaminą C.

W pielęgnacji ciała sprawdza się naprzemienny prysznic chłodną i ciepłą wodą oraz delikatny masaż szorstką gąbką. Lepiej darować sobie natomiast długie kąpiele, szczególnie w bardzo ciepłej wodzie.

Problemem może stać się pielęgnacja włosów. Wbrew przesądom można je ścinać. Natomiast lepiej nie farbować. Nie stwierdzono wprawdzie szkodliwości związków chemicznych, które wchodzą w skład farb, ale hormony ciążowe wpływają na strukturę włosa. Efekt może więc być nieprzewidywalny.

Jeśli jednak brak koloru może denerwować przyszłą mamę, to można ewentualnie użyć farb zmywalnych tzw. szamponetek lub ziołowych. Ważne! Nawet jeśli tęskni się za opalenizną, to lepiej sobie darować zarówno plażowanie, jak i solarium.

Wyrzucić kota?

By uniknąć toksoplazmozy trzeba przestrzegać zasad higieny i sprzątać kuwetę w gumowych rękawiczkach. Większe ryzyko zachorowania istnieje podczas krojenia surowego mięsa, kontaktu z niemytymi warzywami oraz wykonywania prac w ogródku.

Większość posiadaczek kotów przeszła toksoplazmozę, nie wiedząc o tym fakcie, dlatego najlepiej wykonać badania na obecność przeciwciał we krwi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Świat Seriali
Więcej na temat:

Zobacz również

  • AMH to hormon pozwalający ocenić potencjał macierzyństwa. Badanie poziomu AMH jest nowoczesnym badaniem stosowanym przede wszystkim w leczeniu niepłodności. Pomaga także diagnozować choroby jajników. więcej