​Płeć po poronieniu - bez niej przywilejów nie będzie

Poronienia się nie planuje. Nie da się na nie przygotować, jest to jedna z najgorszych rzeczy jaka może spotkać rodziców. Nierozerwalnie związane są z nim problemy zdrowotne, psychiczne i finansowe. Znajomość praw jakie przysługują po poronieniu jest znikoma, często nawet personel medyczny nie wie, co przysługuje takim rodzicom.

Kobieta może liczyć wtedy na 56 dni urlopu macierzyńskiego a jeżeli zdecyduje się na pogrzeb dziecka to otrzyma zasiłek w wysokości 4000 zł. Aby móc skorzystać z nowych przywilejów, trzeba spełnić pewne niezbyt restrykcyjne warunki. Najistotniejszym z nich jest płeć poronionego dziecka.

Badanie płci po poronieniu - dylemat rodziców

Reklama

Wielu rodziców nie zdaję sobie z tego sprawy, ale nawet w przypadku bardzo wczesnego poronienia poznanie płci dziecka jest możliwe. Część z nich nie widzi sensu w poznawaniu natury swojego przedwcześnie urodzonego dziecka. Są jednak tacy, dla których ta informacja jest bardzo istotna. Dzięki niej, mogą oni nadać imię swojemu dziecku i pożegnać się z nim w sposób dla nich najlepszy. 

Ułatwia im to pogodzenie się z wielką stratą.  Z drugiej strony, takie zbliżenie się do dziecka może niektórym utrudnić ten i tak ciężki okres. Te zachowania to kwestie bardzo intymne i osobiste, natura ludzka jest różna i nie powinno oceniać  i rozstrzygać, jakie zachowanie jest lepsze.

Badanie płci płodu po poronieniu - regulacje prawne

Gdyby poznanie płci było uzależnione tylko od chęci rodziców, nie byłoby problemu, ani dywagacji na temat zasadności takich badań. Sytuację komplikuje jednak polskie prawo. Wielu dziwi taka sytuacja, ale jeżeli płeć dziecka nie jest znana, to rodzice nie mogą skorzystać z należących się im praw. 

W momencie poronienia nabywają oni uprawnień do skorzystania z urlopu macierzyńskiego w skróconym do 56 dni wymiarze, oraz do pobrania zasiłku pogrzebowego w kwocie 4000 zł na organizację pochówku swojego przedwcześnie narodzonego dziecka. Jeżeli ciąża trwała dłużej niż 16 tygodni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że narządy rozrodcze będą już na tyle rozwinięte, że lekarz organoleptycznie stwierdzi płeć dziecka.

 Wtedy przed rodzicami nie pojawią się żadne dodatkowe komplikacje i będą mogli rozpocząć procedurę pogrzebową. Jeżeli jednak ciąża została utracona wcześniej, konieczne będą badania genetyczne.

Badania genetyczne po poronieniu

Badania genetyczne po poronieniu określą płeć dziecka niezależnie od długości trwania ciąży. Do przeprowadzenia badań wykorzystuje się tkanki pochodzące z poronienia, chociaż najczęściej rekomendowane jest użycie części kosmówki. Polskie prawo narzuca niestety restrykcyjne terminy i czas przeprowadzenia badań jest bardzo ważny. W najlepszych laboratoriach wynik uzyskuję się już w  72 godziny. 

Kosztami badania obarczani są rodzice i zazwyczaj jest to wydatek rzędu 400 złotych. Na rynku można znaleźć takie sama badania, ale o wiele droższe. Rodzice powinni zwrócić na to szczególną uwagę.

Badania genetyczne przyczyn poronienia

 Największą zaletą badań genetycznych po poronieniu jest możliwość poznania przyczyny poronienia oraz ustalenia jakie są rokowania na donoszenie kolejnej ciąży. Około 70% poronień jest spowodowanych przez wady genetyczne płodu i jedyną metodą żeby mieć pewność dlaczego doszło do poronienia jest test płodu. 

Takie badania mają bardzo ważne znaczenie psychologiczne dla rodziców, dzięki nim dowiedzą się, że ani oni, ani lekarz nie mogli zrobić nic by ciąża miała szczęśliwe zakończenie.

Badania genetyczne - dlaczego konieczne?

Poronienie samo w sobie to ogromny stres, niestety formalności prawne, które rodzice muszą przejść tylko go pogłębiają. W sytuacji, kiedy lekarz określi płeć dziecka, rodzice nie mają większych problemów z uzyskanie świadczeń. Aby móc ubiegać się o uzyskanie świadczeń rodzice muszą posiadać akt urodzenia dziecka, który wydaje Urząd Stanu Cywilnego. 

Nie otrzymają tego dokumentu, jeżeli płeć nie zostanie określona. Jeżeli lekarz nie jest w stanie tego zrobić, jedynym wyjściem są badania genetyczne. Potwierdzona płeć umożliwi im odebranie wszystkich dokumentów potrzebnych do rejestracji dziecka i przeprowadzenia pogrzebu.

Genetyka na wyciągnięcie ręki?

Tak skonstruowane prawo jest kontrowersyjne i było tematem dyskusji ministerstwa oraz rzecznika praw obywatelskich. Rodzice, którzy nie chcieli poznawać płci swojego dziecka, automatycznie rezygnują z należących się im praw. To może wydawać się niesprawiedliwe. 

Mimo wszystko, liczba przeprowadzanych badań genetycznych rośnie, a coraz więcej rodziców i lekarzy decyduję się na rozpoczęcie diagnostyki przyczyn poronienia właśnie od badań genetycznych. Jeszcze parę lat temu nie mieliśmy możliwości zajrzeć w głąb genów człowieka, dziś czerpiemy z tego korzyści na co dzień.Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • ​Ile kosztują badania w ciąży?

    Niektóre badania w ciąży podlegają refundacji z NFZ w każdym przypadku (np. USG, morfologia), inne jedynie w określonych sytuacjach (np. amniopunkcja), a za jeszcze kolejne należy zapłacić samemu.... więcej