Plamienie podczas ciąży

W odmiennym stanie widok nawet małej plamki krwi na bieliźnie sprawia, że wpadasz w panikę. Ale krwawienie nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Warto znać przyczyny jego pojawiania się na różnych etapach ciąży. Oto one.

Zdjęcie

DR LESZEK LEWANDOWSKI,  GINEKOLOG-  -POŁOŻNIK /Mat. Redakcyjne
DR LESZEK LEWANDOWSKI, GINEKOLOG- -POŁOŻNIK
/Mat. Redakcyjne

Każda przyszła mama, która nagle zacznie krwawić, boi się, że cią ża może być zagrożona. To naturalny, chociaż częstokroć przesadzony, lęk.

– Niewielkie plamienia nie zawsze są sygnałem jakichś problemów. Czasem mogą wynikać z kobiecej fizjologii albo z tego, że ciężarna zbytnio się forsuje – wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka.

Reklama

Choć faktem jest, że każde plamienie wymaga konsultacji ginekologa. To on musi ocenić sytuację, zlecić dalsze badania oraz powiedzieć, co kobieta powinna dalej robić i na co musi uważać.

Rokowania co do dalszych losów ciąży zależą od okresu, w jakim krwawienie się pojawiło, i od tego, jakie były jego przyczyny. Na każdym etapie ciąży mogą one być inne.

Tuż na początku ciąży plamienie może występować dość często. Szacuje się, że w tym okresie może dotyczyć nawet 30 procent kobiet. Najczęściej pojawia się mniej więcej w tydzień po zapłodnieniu.

Jest ono spowodowane zagnieżdżaniem się (implantacją) zarodka w macicy. Ale są również inne powody wystąpienia krwawienia.

Pseudomiesiączka u kobiet w ciąży

Plamienie może pojawić się w tym dniu, w którym normalnie miałabyś okres. Dlaczego tak się dzieje?

– Po zapłodnieniu jajeczko zagnieżdża się w błonie śluzowej, która wyścieła macicę. Rozwijający się zarodek zagłębia się w tej błonie i zajmuje coraz większą przestrzeń.

Jednak część śluzówki, która nie jest zaangażowana w rozwój ciąży, może spełniać swoje dotychczasowe funkcje, czego efektem jest krwawienie. Zjawisko to nazywa się pseudomiesiączką – wyjaśnia dr Lewandowski.

Taka sytuacja może powtarzać się jeszcze przez 2-3 miesiące od zapłodnienia. Pseudomiesiączka nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla mamy. Aby jednak sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, wykonuje się badanie USG.

Gdy w kolejnym miesiącu po USG znów pojawi się plamienie, trzeba zachować spokój. – W takich przypadkach wszystko kończy się dobrze – uspokaja ginekolog.

Niedobór hormonów

Kolejną częstą przyczyną krwawień w pierwszym trymestrze ciąży mogą być pewne niedobory hormonalne. – Zazwyczaj chodzi o progesteron – hormon, potrzebny do utrzymania ciąży – wyjaśnia dr Lewandowski.

Jeśli lekarz stwierdzi, że jest taka potrzeba, przyszła mama będzie przyjmować preparaty zawierające pochodne progesteronu, np. Luteinę, Duphaston. Leki te stosuje się regularnie zwykle do 16.-20. tygodnia ciąży.

Drugi trymestr ciąży

W tym okresie krwawienia zdarzają się rzadziej. Co może być ich przyczyną?

Nadmierny wysiłek

W drugim trymestrze ciąży przyszła mama zwykle lepiej się czuje – minęły mdłości, brzuszek nie jest jeszcze taki duży, więc kręgosłup i nogi jej nie bolą, zaczyna mieć więcej energii.

– To czas, kiedy kobiety chcą pozałatwiać jak najwięcej spraw, aby zdążyć ze wszystkim przed porodem. Pojawienie się plamienia to sygnał organizmu, by zwolnić tempo – mówi ginekolog. Dlatego pamiętaj, by zbytnio się nie forsować, dać sobie i maluszkowi czas na odpoczynek.

Przedwczesne skurcze

Niezbyt silne krwawienia, którym towarzyszy ból brzucha lub w dole pleców, mogą też świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej macicy.

– W takim wypadku zwykle podaje się leki hamujące skurcze. Ginekolog musi też sprawdzić, czy szyjka przypadkiem nie zaczęła się skracać, bo to może grozić przedwczesnym porodem – wyjaśnia dr Lewandowski.

Przy tego typu skurczach zaleca się również prowadzenie oszczędnego trybu życia: dużo odpoczynku, unikanie większego wysiłku, a często również wstrzemięźliwość seksualną.

Trzeci trymestr ciąży

Na początku dobra wiadomość: w tym okresie dziecko jest na tyle duże, że ryzyko wystąpienia poważniejszych zagrożeń już minęło.

Pojawienie się krwawienia może jednak oznaczać przedwczesny poród. Powodem takiej sytuacji mogą być m.in. problemy z łożyskiem.

Przodujące łożysko

To sytuacja, kiedy znajduje się ono niżej niż płód. Często zasłania wtedy kanał szyjki macicy (tzw. łożysko centralnie przodujące).

– Łożysko centralnie przodujące już na skutek niewielkich skurczy macicy może zacząć się oddzielać. Może wówczas dojść do obfitego krwawienia, które stanowi zagrożenie zarówno dla mamy, jak i dziecka – mówi ginekolog. W przypadku problemów z łożyskiem należy wykonać USG.

– Dalsze postępowanie zależy od wyniku tego badania. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji, kobieta musi pozostać w szpitalu. Poród w takim wypadku zwykle kończy się cesarskim cięciem – wyjaśnia dr Leszek Lewandowski.

Czop śluzowy

Na kilka dni przed porodem pojawia się krwawienie, które świadczy o odejściu czopa śluzowego zamykającego szyjkę macicy. To normalny objaw, który oznacza, że rozwiązanie nastąpi wkrótce!

20 % przyszłych mam miewa niewielkie krwawienia w różnych tygodniach ciąży. Zazwyczaj nie są one groźne.

Zdaniem specjalisty

Gdy moje pacjentki dzwonią zdenerwowane, mówiąc, że pojawiło się u nich krwawienie, staram się je uspokoić, ale proszę o przyjście na kontrolę – dla dobra dziecka i własnego spokoju.

Należy to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy pojawiająca się wydzielina jest mocno czerwona i przypomina obfitą miesiączkę – wizyta u specjalisty może zapobiec utracie dziecka.

Jeśli natomiast krwawienie pojawia się między 4. a 8. tygodniem ciąży i towarzyszą mu silne bóle podbrzusza, może to świadczyć o ciąży pozamacicznej, która jest groźna dla kobiety i wymaga interwencji chirurgicznej.

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka. Tekst: Blanka Wolniewicz.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie by nie było późniejszych... więcej