Jak rozpoznać czop śluzowy?

Czop śluzowy to zbita masa śluzu z szyjki macicy, która szczelnie zamyka jej ujście u kobiet spodziewających się dziecka. Pełni funkcję ochronną dla płodu, by nie zagrażały mu bakterie i infekcje.

Z tej przyczyny czop śluzowy powinien tkwić na szyjce aż do momentu, w którym jego odejście będzie bezpieczne. Kiedy czop śluzowy zaczyna się odrywać, jest to być sygnałem, że szyjka macicy szykuje się do rozwarcia i porodu. 

Nie należy jednak spodziewać się go natychmiast - rozwieranie szyjki macicy przebiega powoli.

Czop śluzowy - jak wygląda?

Reklama

Czop śluzowy ma konsystencję gęstszą niż białko kurze, jest śliski, elastyczny, zabarwiony na żółto ale niekoniecznie. Nie należy panikować, jeżeli zacznie ujawniać się zabarwiony krwią - nie musi to świadczyć o żadnym niebezpiecznym krwawieniu, a jedynie o tym, że jego uwalnianie spowodowało popękanie drobnych, delikatnych naczyniek, które ulokowane są wokół szyjki. 

Nie należy również oczekiwać nagłego wypadnięcia korka ze śluzu - odbywa się to raczej stopniowo.

Czop śluzowy - kiedy do lekarza?

Odpowiedź jest prosta - niepokoić się należy, jeżeli czop śluzowy nie powinien jeszcze być wydalany, bo na poród jeszcze za wcześnie. Wtedy należy szybko udać się do lekarza, a jeżeli dochodzi do wydalania czopu gwałtownie - czym prędzej do szpitala, gdzie specjaliści pomogą nam zapobiec niepożądanemu porodowi lub zaopiekują się wcześniakiem.


Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża po 40 to już nie tylko przywilej gwiazd - coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze lub kolejne dziecko. Ciąża po 40 niesie ze sobą nie tylko ryzyko - może być ogromnym szczęściem... więcej