Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia Kegla są to proste ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby mięśnie dna miednicy były silniejsze. Twoja miednica to obszar między biodrami, w którym znajdują się narządy rozrodcze. Dno miednicy jest grupą mięśni i tkanek, które podtrzymują te organy we właściwym miejscu. Słabe mięśnie dna miednicy mogą doprowadzić do problemów, takich jak brak kontroli jelit lub pęcherza moczowego.

Ćwiczenia Kegla można robić zawsze i wszędzie, w zaciszu własnego domu lub np. podczas oczekiwania w kolejce czy podróży autobusem. 

Dlaczego należy ćwiczyć mięśnie Kegla?

Wiele czynników może osłabić mięśnie dna miednicy u kobiet - są to np. ciąża, poród, starzenie się i przyrost masy ciała. Mięśnie dna miednicy podtrzymują macicę, pęcherz moczowy i jelita. Jeśli mięśnie są słabe, te narządy mogą obniżyć się do pochwy kobiety. Może to też spowodować nietrzymania moczu czy kału. 

Reklama

Mężczyźni mogą także cierpieć z powodu osłabienia mięśni dna miednicy. Może to prowadzić do nietrzymania moczu i kału, zwłaszcza po operacji prostaty.

Znalezienie mięśni dna miednicy

Znalezienie odpowiedniej grupy mięśni za pierwszym razem może być trudne. Jednym ze sposobów, aby je znaleźć, jest umieszczenie czystego palca pochwie i zaciśniecie mięśni pochwy wokół palca. Można również zlokalizować mięśnie, próbując zatrzymać przepływ moczu w trakcie jego oddawania. 

Mięśnie użyte do tego działania są mięśniami dna miednicy. Należy jednak korzystać z tej metody tylko w celach edukacyjnych. To nie jest dobry pomysł, aby zatrzymywać strumień moczu regularnie lub robić ćwiczenia Kegla z pełnym pęcherzem. Niepełne opróżnianie pęcherza zwiększa ryzyko zakażenia układu moczowego (ZUM-u). 

Jeśli nadal nie jesteś pewna, że znalazłaś właściwe mięśnie, porozmawiaj ze swoim ginekologiem, może okazać się pomocny w ich lokalizacji.

Cele i korzyści płynące z ćwiczenia Kegla

Zawsze opróżnij pęcherz przed ćwiczeniami. Jako początkujący, powinieneś znaleźć ciche, prywatne miejsce do siedzenia lub położyć się. Gdy opanujesz technikę, możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu.
Napnij mięśnie dna miednicy licząc do trzech, a następnie rozluźnij je też na trzy sekundy. Zrób 10 powtórzeń. Twoim celem są trzy serie po 10 powtórzeń każdego dnia.


Na co należy uważać" style="vertical-align: middle;">

Jeśli czujesz ból w brzuchu lub plecach po sesji ćwiczeń Kegla, jest to znak, że nie robisz ich poprawnie. Należy pamiętać, że podczas napinania mięśni dna miednicy, mięśnie brzucha, pleców i pośladków powinny pozostać rozluźnione.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie by nie było późniejszych... więcej