​Czyje to dziecko? Test na ojcostwo w ciąży

Badania DNA dają pewną odpowiedź, kto jest biologicznym ojcem dziecka znajdującego się jeszcze w łonie matki. Uzyskuje się przy tym wynik tak samo wiarygodny jak po urodzeniu dziecka. Co więcej, rezultat badania ojcostwa możemy poznać nawet 48 godzin! Test DNA na ojcostwo w ciąży jest dostępny w certyfikowanych ośrodkach dla pacjentek w całej Polsce.

Zdjęcie

Test na ojcostwo można przeprowadzić w ciąży /123/RF PICSEL
Test na ojcostwo można przeprowadzić w ciąży
/123/RF PICSEL

Badanie ojcostwa w ciąży wykonuje się z krwi, a także z i innych próbek. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb. Test na ojcostwo z krwi jest bardzo wygodny i dla pacjenta niczym nie różni się od tradycyjnej morfologii, można go też wykonać wyjątkowo wcześnie. 

Zaletą testów na ojcostwo z próbek pobieranych w czasie badań w ciąży jest z kolei fakt, że wynik badania można poznać nawet w 2 dni, a także możliwość wykonania diagnostyki prenatalnej.

Reklama

Test DNA na ojcostwo w ciąży. Prosty jak... badanie krwi

To czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka można ustalić podczas badania krwi matki i potencjalnego ojca już w okolicach 10 tygodnia ciąży. Jak to możliwe? W czwartym tygodniu ciąży, w krwioobiegu kobiety pływa już nie tylko jej własne wolne DNA, ale również DNA dziecka. I choć materiał genetyczny płodu występuje we krwi ciężarnej jedynie w niewielkich fragmentach, to można go z niej wyizolować, a później zbadać.

Poprzez analizę płodowego DNA i jego porównanie z DNA matki i ojca, dowiesz się kto jest ojcem dziecka, na długo zanim się ono urodzi. Warto podkreślić, że jest to jedyne badanie na rynku, które daje odpowiedź o ojcostwo w tak wczesnym okresie ciąży.

Test na ojcostwo w ciąży. Jakie jeszcze próbki przebadać?

Pewny test na ojcostwo w ciąży można wykonać również na podstawie płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki, które pobierane są w czasie badań w ciąży. 

Próbkami od rodziców mogą być wtedy wymazy z policzka, a także włosy z cebulkami, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, plamy krwi, chusteczka z katarem,  sztućce, szklanka, puszka po napoju, niedopałek papierosa i inne przedmioty codziennego użytku.

Wiarygodny i jednoznaczny wynik potwierdzający lub wykluczający ojcostwo uzyskasz niezależnie od badanej próbki. Co więcej, będzie tak samo pewny jak rezultat badania wykonywanego  po narodzinach dziecka. Pozwoli ci jednak wiedzieć wcześniej - dokładnie wtedy, gdy potrzebujesz.

Jedno badanie - spokój przez całą ciążę

Pewność kto jest ojcem dziecka może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie przez całe 9 miesięcy oczekiwania na narodziny malucha. Jak każda kobieta w ciąży, zapewne zdajesz sobie sprawę, jak bardzo ważny jest spokój i poczucie bezpieczeństwa w tym wyjątkowym okresie. 

Co więcej, niepewny mężczyzna, który otrzymuje potwierdzenie swojego biologicznego ojcostwa "na papierze", może stać się bardziej troskliwym i opiekuńczym partnerem oraz ojcem.

"Czyje to dziecko?" Takie pytanie zadają sobie tysiące Polaków

Niepewni rodzice mają obecnie do wyboru kilka wariantów testów DNA na ojcostwo, które pozwolą im pozbyć się wszelkich wątpliwości co do pokrewieństwa z dzieckiem. Jeśli wynik badania chcą zachować wyłącznie dla siebie, mogą wykonać prywatny test na ojcostwo, jeśli ma im on służyć jako dowód w sądzie, mogą zlecić badanie z procedurą sądową. 

Takie testy prowadzi się najczęściej dopiero po urodzeniu dziecka, próbkę do badania da się pobrać już u dwudniowego noworodka. Jeśli rodzice chcą mieć pewność wcześniej, to najlepszym dla nich rozwiązaniem będzie test DNA na ojcostwo wykonywany w czasie ciąży.

www.testdna.pl  

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża biochemiczna nie zawsze jest wykrywana - często bierze się ją za spóźnioną miesiączkę. Ciąża taka nie przekreśla szans na macierzyństwo - według niektórych badań nawet ponad połowa wszystkich... więcej