Czy branie No-Spy w ciąży jest bezpieczne?

Jestem w 12. tygodniu ciąży. z uwagi na częste skurcze w dole brzucha lekarz zalecił mi branie popularnej no-spy. Słyszałam jednak, że lek może spowodować u maleństwa powikłania neurologiczne. Jak jest naprawdę?

Reklama

No-Spa jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych u przyszłych mam preparatów. Ma ona działanie rozkurczowe, niwelujące wiele rozmaitych dokuczliwych objawów, pojawiających się na różnych etapach ciąży. Z reguły są to pobolewania w dole brzucha, uczucie ciągnięcia, kłucia czy napinania się mięśnia macicy lub też jej regularne skurcze.

Ze względu na powszechność stosowania No-Spę uważa się za lek bezpieczny dla ciężarnych. Chociaż rzeczywiście jakiś czas temu pojawiły się doniesienia naukowe mówiące o tym, że u dzieci, których matki podczas ciąży przyjmowały No-Spę, mogą występować różnego typu zaburzenia neurologiczne, między innymi problemy ze zbyt niskim albo za dużym napięciem mięśniowym.

Jednak z uwagi na to, że podobne objawy często występują również u maluchów, których mamy w czasie ciąży nie przyjmowały No-Spy, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mają one związek akurat z zażywaniem tego leku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Zobacz również

  • Ciąża biochemiczna nie zawsze jest wykrywana - często bierze się ją za spóźnioną miesiączkę. Ciąża taka nie przekreśla szans na macierzyństwo - według niektórych badań nawet ponad połowa wszystkich... więcej