Ciąża: Odwarstwienie kosmówki

Jestem w 14. tygodniu ciąży. Podczas badania USG lekarz stwierdził u mnie odwarstwienie kosmówki. Co to właściwie oznacza i czy może grozić mi poronienie?

Zdjęcie

/mat. archiwalny
/mat. archiwalny

Reklama

Kosmówka to element jaja płodowego, z którego powstaje łożysko. Jej odwarstwienie najczęściej polega na częściowym rozdzieleniu się błon płodowych oraz powstaniu krwiaka podkosmówkowego. Taka sytuacja może powodować zaburzenia w zaopatrzeniu zarodka w tlen i substancje odżywcze. Odwarstwienie kosmówki to dość często spotykany problem u przyszłych mam, zwłaszcza w początkach ciąży. Taka diagnoza powinna skłonić kobietę do większej ostrożności. Proszę prowadzić oszczędzający tryb życia (często odpoczywać, wysypiać się, unikać nadmiernego wysiłku, a także współżycia seksualnego). Jeśli pojawiłoby się plamienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji konieczne może być przyjmowanie odpowiednich leków, które zapobiegną poronieniu.

Uporczywe wymioty

Wiem, że wiele kobiet w ciąży narzeka na wymioty i nudności. Ja jednak wymiotuję po każdym wysiłku i ciągle jestem osłabiona. Utrudnia mi to codzienne funkcjonowanie. Martwię się, czy taka sytuacja nie szkodzi dziecku.

Nawet bardzo silne wymioty z reguły nie stanowią zagrożenia dla płodu, choć czasem mogą wskazywać na problemy z tarczycą (dlatego warto byłoby ją zbadać). Tego typu dolegliwości są jednak uciążliwe dla przyszłej mamy: mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, zaburzeń kwasowo-zasadowych i utraty masy ciała. Aby tego uniknąć, należy jadać często, ale małe porcje oraz stosować dietę obfitującą w węglowodany (chleb, ziemniaki, kasze, ryż). Zazwyczaj uporczywe wymioty do 20. tygodnia ciąży powinny ustąpić. Jeśli jednak dolegliwości nie zmniejszają się, trzeba zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. W takiej sytuacji konieczne może być leczenie farmakologiczne, a nawet pobyt ciężarnej w szpitalu.

Kiedy kolejna ciąża po cesarce?

Trzy miesiące temu urodziłam synka przez cesarskie cięcie. Chcemy mieć drugie dziecko. Kiedy możemy się o nie starać?

Radziłbym wstrzymać się kilka miesięcy, by w pełni doszła pani do formy. W czasie cięcia cesarskiego nacina się mięsień macicy, który musi się dobrze zrosnąć: powstała blizna też powinna nabrać wytrzymałości. Dlatego odstęp pomiędzy cesarką a kolejną ciążą powinien wynosić około 12-18 miesięcy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża i poród

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciąża ektopowa może być zagrożeniem dla życia kobiety. Współczesne metody diagnostyki, przede wszystkim ultrasonografia (USG) pozwalają taką ciąże wykryć na tyle wcześnie by nie było późniejszych... więcej