Zwyrodnienie stawów: Jak leczyć

Najbardziej narażone na zwyrodnienia są stawy kolanowe i biodrowe. Zmiany grożą m.in. zwężeniem szpary stawowej

Schorzenie to atakuje głównie osoby, które mają genetyczne predyspozycje do chorób zwyrodnieniowych stawów. A także te, które mają dużą nadwagę lub są otyłe. Pani Kinga (42 l.) ma prawidłową wagę ciała.

Reklama

− Coraz bardziej boli mnie biodro. Zaczynam mieć kłopoty z chodzeniem − poskarżyła się pacjentka. − Początkowo ból pojawiał się tylko po wysiłku.

Lubię czasem pojeździć rowerem. Pewnego dnia stwierdziłam, że po takich wycieczkach boli mnie w pachwinie. Myślałam jednak, że to jakaś kolka.

Pobolewało mnie też kolano, co mnie dziwiło, bo przecież rower nie obciąża stawów.

Bolało coraz bardziej

- Obciąża mniej niż np. bieganie, ale to nie znaczy, że nie obciąża wcale, bo przecież stawy pracują − wtrąciłem. − Lekarz rodzinny zlecił mi badania, po których stwierdził, że wszystko w porządku. A mnie dalej bolało, i to coraz bardziej − ciągnęła pani Kinga. − Biodro czy kolano? − spytałem.

- Biodro. Po jakimś czasie bolało już także podczas odpoczynku. Przy oglądaniu telewizji musiałam podkładać sobie poduszkę pod plecy, wtedy było lepiej.

Sprawność stawu

- A jak jest ze sprawnością tego stawu? Może pani wykonywać takie same ruchy jak kiedyś, gdy wszystko było dobrze? − Nie mogę. Na początku bolało tylko wtedy, gdy chciałam całą nogę przesunąć do tyłu. Albo kiedy trzeba było podnieść kolano wysoko do góry. Ale że rzadko się robi takie ruchy, to mnie nie martwiło.

Teraz jednak biodro pobolewa nawet przy zwykłym chodzeniu. Ostatnio mąż zwrócił mi uwagę, że leciutko utykam. Co ciekawe, w nocy mnie nie boli.

− A czy odczuwa pani dyskomfort w pachwinie podczas odwodzenia nogi. − Tak, mam z tym kłopot... − Podejrzewam u pani chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, zwaną zwężeniem szpary stawowej.

Pierwszym objawem jest ból kolana

Często jej pierwszym objawem jest ból kolana po tej samej stronie ciała, ból biodra oraz problem w odwodzeniu pachwiny.

W mocno zaawansowanym stadium chorzy kuleją, a staw boli ich nawet w nocy.

- A skąd się wzięła ta szpara w stawie? Co to za choroba? − Szpara jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania stawu. Źródłem kłopotów jest zaburzenie jej kształtu, zwężenie. Ale zanim uznamy diagnozę za ostateczną, musimy wykonać parę badań. Zaraz dokładnie obejrzę chory staw, sprawdzę jego ruchomość, skontroluję objętość mięśni, długość kończyn i ocenię sposób, w jaki pani chodzi. To pierwszy etap badania.

Badania obrazowe

Kolejny to badania obrazowe. Na początek zlecę RTG stawów. − Obu? Boli mnie jeden...

− Trzeba porównać chory ze zdrowym. Gdyby po tym badaniu były jeszcze jakieś wątpliwości, skieruję panią na rezonans lub tomografię. Jednak odpowiednio wykonane zdjęcia stawów biodrowych z reguły wystarczają.

− A jak to się leczy? − To zależy od stanu stawu i zaawansowania choroby.

Pomoże rehabilitacja

U pani prawdopodobnie wystarczy przyjmować doustne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz substancje wspierające regenerację chrząstki stawowej.

Skieruję też panią na rehabilitację. Nauczy się pani ćwiczeń, które pozwolą odzyskać, a potem utrzymać jak największą ruchomość chorego stawu. Zalecałbym też krioterapię, czyli leczenie zimnem. To regeneruje stawy. − Czyli, na szczęście, operacja nie będzie konieczna? − Nie. Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego konieczne jest, gdy staw jest prawie całkowicie zniszczony.

Jak powstaje zwężenie?

Staw biodrowy Główka kości udowej (1)wchodzi w panewkę kości miednicznej (2). Między nimi jest przestrzeń zwana szparą stawową (3). Gdy chrząstka i inne tkanki tworzące staw ulegają uszkodzeniu (4), szpara stawowa się zwęża.

Dr n. med. Dariusz Grela, ortopeda

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej