Zmiany na strunach głosowych

Pracuję w szkole i od jakiegoś czasu mam chrypkę. Wydaje mi się, że to może być coś związanego ze strunami głosowymi. Grażyna, 39 lat, Radom.

Reklama

Maria Zielińska, internista

U osób, które w pracy dużo mówią, czyli tak jak w pani przypadku – u nauczycieli, często zdarzają się kłopoty z głosem. Chrypka długo się utrzymuje, a głos szybko się męczy. To sprzyja tworzeniu się tzw. guzków głosowych. Mogą one zniknąć same, jeśli damy strunom głosowym trochę odpocząć. Najlepiej byłoby przez jakiś czas nie mówić wcale.

Skutkiem stałego drażnienia błony śluzowej strun głosowych może być rozrost komórek nabłonkowych. Tworzą się wówczas tzw. przerosty lub powstaje nowa, obca tkanka – polipy, brodawczaki. Zdarza się, że są to zmiany złośliwe. Dlatego zawsze taką długo utrzymującą się chrypkę trzeba skonsultować z lekarzem.

Najpierw z internistą, a potem z laryngologiem. Lekarz przeprowadzi wywiad i ustali okoliczności pojawienia się dolegliwości. Czasem konieczne jest endoskopowe badanie krtani, które pozwoli zdiagnozować zmiany i stwierdzić, w jakim stanie jest narząd głosu.

Może się też okazać, że przyczyna kłopotów z gardłem jest zupełnie inna. Na przykład, że jest to przewlekłe zapalenie zatok. Sprzyja mu spływająca po ścianie gardła wydzielina. Wtedy trzeba przede wszystkim wyleczyć zatoki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej