Zespół cieśni nadgarstka

Czujesz drętwienie i mrowienie dłoni lub palców? Nie możesz utrzymać przedmiotów? Spokojnie, to się leczy, ale reagować trzeba od razu.

Zdjęcie

Zespół cieśni nadgarstka mozna leczyć zachowawczo lub chirurgicznie - wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby /123/RF PICSEL
Zespół cieśni nadgarstka mozna leczyć zachowawczo lub chirurgicznie - wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby
/123/RF PICSEL

Schorzenie to powstaje na skutek intensywnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie kanałem w nadgarstku. Najpierw pojawia się nieprzyjemne uczucie mrowienia w nadgarstku i w palcach (oprócz palca małego, którego mrowienie nigdy nie dotyczy), w miarę rozwoju choroby postępuje osłabienie chwytu i brak możliwości zaciśnięcia ręki w pięść.

Początkowo objawy występują zwykle w nocy. Dlatego często chory po przebudzeniu, odczuwając mrowienie w ręku, ignoruje je, tłumacząc to nieprawidłowym ułożeniem podczas snu. Potem dolegliwości się nasilają i nocą nie dają już spać. Ból zaczyna dokuczać także podczas czynności wykonywanych przy zgięciu nadgarstka - jak kierowanie samochodem, mycie naczyń czy jedzenie.

Reklama

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być reumatoidalne zapalenie stawów, ale coraz częściej występuje ono w wyniku częstego i długotrwałego używania myszki i klawiatury komputerowej. Ponieważ na początku choroby zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne, ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Niekiedy do cofnięcia się objawów wystarczą regularnie wykonywane ćwiczenia, leczenie farmakologiczne i nieużywanie chorej ręki. Jednak na zaawansowanym etapie choroby jedynym wyjściem staje się operacja. Przeprowadza się ją w znieczuleniu, wykonując nacięcie w okolicy nerwu. Jest to tzw. operacja otwarta. Zabieg można także wykonać techniką endoskopową lub otwartą małoinwazyjną (źródło: Grupa Luxmed).

Poprawa po zabiegu zależy od stopnia uszkodzenia nerwu, ale zwykle następuje po około 6 tygodniach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej