Zdrowie intymne kobiety

Kobiece dolegliwości często nas zawstydzają. Zamiast udać się po pomoc do specjalisty, udajemy, że nie istnieją. Nie bój się rozmawiać na trudne tematy!

Infekcje intymne wywoływane są przez bakterie lub grzyby. Powodują pieczenie i upławy. Niestety, te dolegliwości bardzo często nawracają, dlatego warto poznać ich przyczyny i sposoby zapobiegania im. W warunkach naturalnych w pochwie znajdują się bakterie produkujące kwas mlekowy. Kwaśne środowisko zapobiega rozwojowi groźnych drobnoustrojów.

Co może prowadzić do zaburzenia równowagi?

Długie kąpiele z pianą, stosowanie niewłaściwych mydeł, irygacje pochwy, a także antybiotykoterapia. Osłabienie odporności to częsta przyczyna infekcji intymnych. Mogą się do nich przyczynić także urazy, otarcia oraz noszenie zbyt ciasnej bielizny.

Reklama

Zacznij od zadbania o właściwą higienę. Zrezygnuj z irygacji, która robi więcej złego niż dobrego. Sięgaj po płyny do higieny intymnej, dbające o prawidłowe pH. Podmywaj się zawsze w kierunku odbytu.

Profilaktycznie łykaj probiotyki. Noś dobrze dopasowaną bieliznę z naturalnych tkanin. Do diety wprowadź jogurty i ogranicz cukry.

Jeśli jednak problem się pojawi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który rozpozna jego podłoże i zaleci właściwą kurację.

Suchość pochwy

Ta przypadłość ma podłoże hormonalne. Związana jest z wahaniem poziomu estrogenów, np. przed okresem, w czasie ciąży czy menopauzy. Może ją także wywołać źle dobrana antykoncepcja hormonalna oraz niektóre leki przeciwalergiczne i antybiotyki.

Objawami suchości pochwy są przykre pieczenie, swędzenie i kłucie, pojawiające się w trakcie chodzenia lub stosunku. Gdy ścianki pochwy są słabo nawilżone, jest ona dużo bardziej narażona na infekcje bakteryjne i grzybicze.

Z drugiej strony to właśnie infekcje często prowadzą do suchości pochwy. Zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości u specjalisty jest więc kluczowe, aby podjąć odpowiednie leczenie.

Po menopauzie problem staje się najbardziej dotkliwy

Wyraźny spadek produkcji estrogenów prowadzi do ścieńczenia ścianek pochwy i zmniejszenia ich elastyczności. Niestety, tylko co czwarta kobieta zgłasza problem swojemu lekarzowi.

Przełamanie wstydu jest istotne, bo w większości przypadków z suchością pochwy możesz walczyć, stosując hormonalną terapię zastępczą. Nie zawsze jest w 100 proc. skuteczna, ale na szczęście istnieją inne rozwiązania, które zaleci ginekolog.

Bez względu na przyczynę dolegliwości ulgę przynoszą globulki lub stosowane dopochwowo kremy z estrogenem, kwasem mlekowym czy glikogenem. Wystarczy stosować je kilka razy w tygodniu, aby poczuć ulgę. Pomogą także lubrykanty na bazie wody lub silikonu.

Możesz też zdecydować się na wstrzyknięcie w ściany pochwy kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego. Tak jak w przypadku ostrzykiwania twarzy, efekt zabiegu utrzymuje się do kilku miesięcy.

Problem ten dotyczy co trzeciej kobiety po 30. roku życia

Do „incydentu” może doprowadzić zwykłe kichnięcie lub gwałtowny wybuch śmiechu. Bywa, że z czasem problem się nasila i do nietrzymania moczu dochodzi podczas biegania, chodzenia po schodach, a finalnie nawet stania. Przyczyn dolegliwości jest wiele: infekcje, poród, zaburzenia hormonalne.

Diagnoza polega na analizie moczu, badaniach urodynamicznych (m.in. mało inwazyjne wprowadzenie cewnika do pęcherza i badanie elektrodami czynności zwieraczy w pochwie) oraz ocenie budowy anatomicznej (USG). Podstawą leczenia jest ćwiczenie mięśni Kegla (używasz ich do zatrzymania strumienia moczu).

W terapii stosuje się też leki zwiększające napięcie mięśni lub wkładki dopochwowe. Wymienione metody są bardzo skuteczne u blisko 70 procent kobiet. Pozostałe mogą zdecydować się na operację.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Badania wykazały, że nawet kobiety regularnie uprawiające sport, np. bieganie czy Pilates, wcale nie mają silnych mięśni Kegla. Aby je wzmocnić potrzebny jest specjalny trening, który powinno się omówić ze specjalistą. Na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów do ćwiczeń, także takich łączących się z aplikacjami na smartfony. Warto je wypróbować!

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Show

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej