Zatokowy ból głowy. Nieprzyjemne skutki zwykłego kataru

Atak rozpierającego bólu lub wrażenie silnego ucisku w jakiejś części twarzy mogą świadczyć o rozwijającym się zapaleniu zatok przynosowych. Większość osób zapada na tę przykrą dolegliwość na skutek zwykłego kataru.

Zapalenie pojawia się po kilku dniach od pierwszych objawów kataralnych. Po nagłym początku choroby ból i ucisk mogą utrzymywać się nawet przez miesiąc. Nieprawidłowo leczone zapalenie z czasem „przycicha”, staje się mniej dolegliwe i przebiega już bez gorączki. Ataki bólu mogą jednak nawracać.

Reklama

Schorzenie trzeba porządnie wyleczyć! Zatoki położone są w pobliżu tak ważnych organów jak oczy i mózg. Ciągła obecność zarazków w zatokach może doprowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego, a nawet opon mózgowych.

Rozpoznaj

Z zatok przynosowych najczęściej atakowane są zatoki oczodołowe lub szczękowe. W pierwszym przypadku doskwiera ból czoła, w drugim – ból kości policzka, górnych zębów i skroni. Rzadziej dochodzi do zajęcia zatok sitowych. Ból lokalizuje się wówczas w przyśrodkowym kącie oka i wokół oczu.

Pogarsza się przy kaszlu i leżeniu na plecach. Gdy zachorują zatoki klinowe, odczuwa się go w okolicy ucha, szyi i na szczycie głowy. Dolegliwości narastają w pozycji leżącej na plecach i przy pochylaniu się do przodu.

Zdiagnozuj

Rutynowym badaniem przy podejrzeniu zapalenia zatok jest rentgen, może on jednak ocenić jedynie stan zatok szczękowych i czołowych. Wszystkie zatoki zdiagnozuje termowizja albo CT – tomografia komputerowa. Termowizja polega na analizie promieniowania podczerwonego emitowanego przez badany fragment ciała (chora zatoka wydziela więcej ciepła niż zdrowa).

Tomografia pozwala sprawdzić, czy infekcja nie szerzy się na podstawę czaszki lub oczodół. Wykrywa też wady anatomiczne czaszki, ewentualne polipy czy torbiele w zatokach.

Zarazki mogą bowiem przedostawać się z jamy nosowej do zatok obocznych nosa w czasie kataru, jeśli w nosie znajdują się polipy albo przegroda jest skrzywiona. Konieczne są badania mikrobiologiczne, aby stwierdzić, co spowodowało stan zapalny zatok – bakterie czy wirusy.

Lecz odpowiednio

Aby zapobiec zapaleniu zatok, w czasie kataru warto pić dużo płynów i nawilżać powietrze w pokoju, w którym się przebywa. Kilka razy dziennie przepłukiwać nos roztworem wody morskiej lub soli fizjologicznej (dostępne bez recepty).

Ostre zapalenie zatok wymaga leczenia farmakologicznego. Dolegliwości łagodzą środki przeciwbólowe i przeciwzapalne z ibuprofenem i obkurczającą błonę śluzową nosa pseudoefedryną, a także rozrzedzające wydzielinę mukolityki. Pomogą domowe kąpiele parowe twarzy.

Jeśli po 5 dniach terapii objawy nie znikną, włącza się miejscowo działające steroidy, które likwidują obrzmienia. Przy wysokiej gorączce niezbędny bywa doustny antybiotyk. Przy przewlekłym zapaleniu zatok zalecane jest leczenie zabiegowe.

Najprostszy zabieg polega na przepłukaniu zatok i usunięciu zalegającej zapalnej wydzieliny. Stosowane są też nowocześniejsze metody. Balonoplastyka służy udrożnieniu ujść zatok. Używa się tu zminiaturyzowanych, miękkich, giętkich przyrządów, które wprowadza się przez nozdrza.

Zapalnie zmienione fragmenty błony śluzowej, torbiele lub polipy likwiduje się przy pomocy FEOZ, funkcjonalnej endoskopowej operacji zatok. Przeprowadzana jest wewnątrz nosa (bez naci nania skóry twarzy), jej przebieg lekarz kontroluje na monitorze.

Kąpiel parowa

Wilgotne ciepło kąpieli parowej twarzy zmniejsza obrzęk śluzówki, powoduje jej przekrwienie i zwiększa wydzielanie śluzu, a nawet otwiera zwężone połączenia jam obocznych nosa z jamą nosową.

Najlepsza pora na kąpiel to popołudnie miedzy godziną 15 a 18. Przygotowanie: przykryty pokrywką garnek z 2–3 litrami wrzątku z dodatkiem wyciągu z rumianku, szałwii, sosny, eukaliptusa lub mięty ustaw na taborecie.

Usiądź na krześle, narzuć na głowę i plecy prześcieradło i lekki koc. Stopniowo zdejmuj pokrywkę i przez 10 minut wdychaj parę przez nos i usta. Po zabiegu zmyj twarz letnią wodą. Odpocznij w łóżku 30 minut.

Światło lampy działa przeciwzapalnie

Naświetlanie lampą soluks. Łagodzi ból, poprawia metabolizm. Ustaw lampę w odległości 30–40 cm od twarzy, naświetlaj się 15 minut. Diatermia krótkofalowa.

Rozgrzewa, rozluźnia, zmniejsza stan zapalny i wysięki. Można się jej poddać w poradni fizjoterapii. Wykonuje się serie 10- 15 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej