Zapalenie wątroby – to trzeba o nim wiedzieć!

Wątroba jest największym gruczołem i pełni aż 500 różnych funkcji! Równocześnie jest bardzo delikatna. Wiele rzeczy może jej zaszkodzić i wywołać niebezpieczny stan zapalny. Oto informacje, które ułatwią nam, wcale nie takie proste, wychwycenie zagrożenia! naj

Często mamy przekonanie, że gdy z wątrobą jest coś nie tak, łatwo to rozpoznać po tzw. żółtaczce. Tymczasem to objaw, który... wcale nie musi występować.

Zgodnie z tym, co podają lekarze – ma ją tylko 1 na 5–10 osób z wirusowym zapaleniem wątroby. Na szczęście, istnieje wiele innych symptomów, dzięki którym możemy zorientować się, że wątroba potrzebuje naszej pomocy.

Reklama

Toksyczne uszkodzenie komórek wątroby

Odpowiada za ok. 5 proc. ostrych zapaleń wątroby. Ma 2 przyczyny: alkohol i leki. Do mogących uszkodzić gruczoł (tzw. hepatotoksycznych) farmaceutyków należą m.in.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, antybiotyki, leki przeciwko RZS, hormonalne, przeciwprątkowe, przeciwdrgawkowe, immunosupresyjne, witamina A, sterydy anaboliczne.

Niektóre szkodzą, gdy zostaną zażyte w zbyt dużej ilości, inne mogą od razu mieć niepożądany wpływ na wątrobę. Szczególnie groźne jest łączenie leków i alkoholu.

Rodzaje zapaleń i ich przyczyny

●Wirusowe typu A: Sprawcą jest wirus przenoszony w pokarmach i wodzie (także tej, w której się kąpiemy, np. na basenie, a której możemy się przypadkowo napić). Czasem do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Chorują głównie młode osoby, w wieku 25–29 lat.

Zachowania, które narażają nas na wirusowe zapalenie wątroby typu A to m.in.: jedzenie brudnymi rękami, niemycie owoców i warzyw, spożywanie tzw. owoców morza (małży, ostryg). Ryzykowne są także przypadkowe kontakty seksualne.

● Wirusowe typu B: Wywołujący je drobnoustrój przenosi się razem z krwią. Czynniki ryzyka to m.in.: częste pobrania krwi, tzw. inwazyjne badania i zabiegi medyczne (np. kolonoskopia, hemodializa, transfuzja krwi – zwłaszcza przeprowadzona przez rokiem 1990), korzystanie z usług placówek medycznych, w których nie przestrzega się odpowiednich procedur ochronnych, narkomania, współżycie z wieloma partnerami, praca w służbie zdrowia i instytucjach opiekuńczych, wspólne mieszkanie z zakażoną osobą.

● Wirusowe typu C: Wirus może dostać się do organizmu razem z krwią innej osoby, a także podczas współżycia seksualnego. Ten rodzaj zapalenia wątroby jest uważany za najgroźniejszy, bo najtrudniejszy do wyleczenia i wymagający specjalistycznych leków.

Zgodnie z tym, co pokazują badania, często dochodzi do zakażenia podczas korzystania z usług niesprawdzonych gabinetów kosmetycznych oraz salonów fryzjerskich i tatuażu, a także współżycia z przypadkowym partnerem.

●Autoimmunologiczne: W tym przypadku winny jest nasz własny układ odpornościowy, który atakuje komórki wątroby, jakby były wrogiem. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Lekarze wskazują na predyspozycje genetyczne, które mogą dojść do głosu, gdy pojawi się jakiś czynnik wyzwalający (np. substancja chemiczna w przyjmowanym przez nas lekarstwie). Kobiety chorują 4 razy częściej od mężczyzn, zwłaszcza po 40. r.ż.

Dolegliwości ostrzegawcze

● Złe ogólne samopoczucie. Ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją, brak siły – zwykle są najwcześniejszymi objawami zapalenia wątroby.

● Grypopodobne bóle mięśni oraz stawów. Niekiedy są połączone z biegunką, nudnościami i utratą łaknienia.

● Ciemny mocz. Mocz nabiera barwy herbaty lub piwa. Równocześnie stolce stają się odbarwione i gliniaste. Często wyprzedza to żółtaczkę.

● Żółtaczka. Najpierw pojawia się zażółcenie oczu, potem skóry, a także np. nalotu na języku.

● Świąd skóry. Towarzyszy żółtaczce, wyprzedza ją lub pojawia się później. Nasila się nocą i po rozgrzaniu skóry. W miejscach drapania skóry zostają podłużne ślady (tzw. przeczosy).

● Nieregularne miesiączki. Są typowe dla młodych kobiet.

Badanie i leczenie chorej wątroby

● Jako pierwsze lekarz zleca testy krwi. Wskazane może być sprawdzenie m.in.: jaki jest poziom enzymów wątrobowych, czy występują określone przeciwciała (np. przeciwko antygenom wirusów, przeciwjądrowe), jakie jest stężenie tzw. immunoglobin (np. przy podejrzeniu autoimmunologicznego zapalenia wątroby).

● Potrzebne może być też USG lub biopsja. Wykonuje się je czasem dla dokładniejszej oceny stanu wątroby. Lekarz może sprawdzić, na ile gruczoł został zniszczony przez stan zapalny.

● Terapia to głównie odpoczynek i dieta. Podczas zapalenia wątroby powinnyśmy jak najczęściej odpoczywać w łóżku. Konieczna jest też zmiana diety (czytaj na drugiej stronie). Lekarz może też przepisać specjalne leki przeciwwirusowe lub immunosupresyjne.

10 ochronnych zasad, które pomagają uniknąć choroby

1. Szczepimy się

Szczepienia to najlepszy sposób, by do zera zmniejszyć ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Koniecznie należy to zrobić, jeśli w dzieciństwie nie przyjęliśmy wszystkich zalecanych dawek lub chorujemy przewlekle (i np. jesteśmy dializowane).

2. Dbamy o higienę

Nigdy nie jemy brudnymi rękami ani nie dotykamy nimi do ust. Myjemy je przed każdym posiłkiem. Robimy to też zawsze po przebywaniu w miejscu publicznym (i dotykaniu ogólnie dostępnych przedmiotów, np. poręczy, ale także artykułów w sklepie).

3. Sprawdzamy salon urody

Zanim oddamy swoje dłonie lub stopy pod opiekę pani kosmetyczce, rozglądamy się po gabinecie i patrzymy, czy przybory, które będą używane (np. cążki, nożyczki) są zapakowane w specjalne folijki, a w pobliżu znajduje się urządzenie do sterylizacji, tzw. autoklaw (możemy o to zapytać).

4. Nie używamy cudzych rzeczy

Chodzi przede wszystkim o przedmioty osobistego użytku, jak nożyczki do paznokci czy szczotka do włosów, którymi można się, choćby nieznacznie, zadrapać, skaleczyć, zranić. Nawet mikroskopijna kropelka krwi, która się na nich znajdzie, może zawierać groźne dla nas wirusy.

5. Jesteśmy mądre w "sypialni"

Prowadzimy uregulowane życie seksualne z jednym, zaufanym, zdrowym partnerem. W razie przypadkowych kontaktów zawsze używamy prezerwatywy.

6. Nie nadużywamy lekarstw

Stosujemy je zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką.

7. Uważamy także na zioła

Niektóre z tych roślinek nie służą wątrobie (np. kava kava, ożanka czosnkowa). Ziołową terapię zawsze uzgadniamy z fachowcem.

8. Pilnujemy wagi

Gdy tyjemy, tłuszcz gromadzi się także w komórkach wątroby, co grozi jej otłuszczeniem. Otłuszczona wątroba gorzej pracuje i jest w dużo większym stopniu podatna na choroby.

9. Stronimy od alkoholu

Staramy się odreagować codzienne stresy w inny sposób, np. spacerując, ćwicząc, rozmawiając.

10. Nie palimy

Toksyny, które zawiera dym mają zły wpływ także na komórki wątroby (tzw. hepatocyty).

Regenerujące kuracje o najlsilniejszym działaniu

● Stosujemy ostropest plamisty (dostępny np. w gotowych mieszankach ziołowych i suplementach). To egzotyczne ziółko chroni komórki wątroby przed wnikaniem różnych toksyn (np. pochodzących z leków) oraz szkodliwym wpływem alkoholu.

Jest także pomocne przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C, i może być dobrym uzupełnieniem terapii. Ponadto hamuje włóknienie gruczołu.

● Sięgamy po produkty pszczele. Wykazano, że spożywanie pyłku i kitu pszczelego działa ochronnie na wątrobę i jest korzystne zarówno dla osób z zapaleniem gruczołu, jak i jego zatruciem toksynami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej