Zapalenie przydatków

Aż co dziesiąta kobieta zgłaszająca się do ginekologa z intymnym problemem zdrowotnym przechodziła albo właśnie przechodzi tę chorobę. Tekst: Magdalena Patryas.

Jajniki, jajowody i wiązadła macicy to właśnie przydatki. Choć stan zapalny tych narządów trudno jest przeoczyć, wiele kobiet bagatelizuje jego objawy – lecząc się „naturalnie” (np. ziołami) albo czekając, aż „samo przejdzie”. Tymczasem lekceważenie tej przypadłości może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

To nie brzuch tak boli

Reklama

Podstawowy symptom zapalenia przydatków to ból pojawiający się w dole brzucha. Może promieniować do kręgosłupa albo pachwiny i uda.

Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że narządy rodne i ich okolice stają się tkliwe – kobiety odczuwają dyskomfort i bolesność zarówno przy dotykaniu brzucha, jak i podczas stosunku oraz w czasie badania ginekologicznego.

Zapaleniu przydatków często towarzyszy podwyższona temperatura. Badaniem, które pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością, jest analiza bakteriologiczna wymazu z pochwy.

Przyczyną zachorowania są bakterie (m.in. beztlenowe, E.coli). W 90 proc. przypadków bakterie dostają się do narządów rodnych przez szyjkę macicy (patrz ramka).

Antybiotyk jest konieczny

Zapalenie przydatków musi być leczone antybiotykami – zwykle stosuje się klindamycynę lub doksycyklinę. Dodatkowo podawane są działające przeciwbólowo niesterydowe środki przeciwzapalne (NLPZ), a niekiedy również sterydy.

Rozmaite babcine sposoby takie jak nasiadówki z rumianku czy leżenie pod kołdrą z termoforem mogą jedynie wspomóc właściwą terapię. Podczas leczenia należy pozostać w łóżku (7-10 dni), stosować lekkostrawną dietę i dużo pić.

Dopóki lekarz nie uzna, że jesteśmy zdrowe, konieczne jest również powstrzymanie się od współżycia. Kobietom, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, najczęściej zalecają jej usunięcie.

Problemów nie wolno lekceważyć

Nieleczone zapalenie przydatków może być przyczyną niebezpiecznych powikłań. Może dojść do powstania ropni i zrostów w jajowodach. W skrajnych przypadkach, konieczne bywa usunięcie jajnika lub jajowodu. Nieleczony ropień może pęknąć, co bywa przyczyną zapalenia otrzewnej, a gdy bakterie przedostaną się do krwi – sepsy.

Jak można się zakazić?

Najczęściej zarażamy się podczas stosunku. Przyczyną bywa też współżycie podczas miesiączki oraz w okresie połogu. Zdarza się też, że przypadłość ta rozwija się po zabiegach ginekologicznych, takich jak wyłyżecz kowanie jamy macicy.

Opinia eksperta

Ciąża po zapaleniu przydatków

W porę rozpoznana i prawidłowo leczona choroba zwykle nie pozostawia po sobie śladu. Jednak u 20 proc. kobiet mających problemy z zajściem w ciążę ich przyczyną jest niedrożność jajowodowa.

Bardzo często bywa ona pozostałością po nieleczonym albo niedoleczonym zapaleniu przydatków. Niedoleczonym, bo częstym błędem popełnianym przez kobiety jest branie antybiotyku tylko przez kilka dni, a nie przez czas, jaki zalecił lekarz.

W wielu przypadkach takim pacjentkom można pomóc – zrosty usuwa się operacyjnie – ale leczenie jest skomplikowane. Niejednokrotnie okazuje się wówczas, że jedynym wyjściem jest zabieg in vitro.

lek. med. Jacek Tulimowski ginekolog, Tulimowski & Sterlińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej