Zapalenie przydatków

Obfite miesiączki i silne, skurczowe bóle brzucha mogą być objawem zapalenia przydatków. Pamiętaj, że zapalenie jajników może przebiegać bezobjawowo albo powodować wzdęcia lub zaparcia. Zakażeniu mogą sprzyjać nieleczone infekcje migdałków, zatok czy dziąseł.

Urlop Martyny zapowiadał się wspaniale. Jednak tym razem wyjazd nie był udany, Martynę nękały bowiem częste bóle w dole brzucha, z lewej strony. – Może to przepuklina albo chory wyrostek? – zastanawiała się 38-latka. Po powrocie zgłosiła się do lekarza rodzinnego. Ten wysłał ją do ginekologa.

Reklama

– Jaki charakter mają pani dolegliwości? – zapytał lekarz. – Kilka razy dziennie pojawia się ból po jednej stronie, u dołu brzucha – odpowiedziała pacjentka. – Rzeczywiście stwierdzam tkliwość i napięcie w okolicy przydatków – powiedział lekarz po zbadaniu Martyny na fotelu ginekologicznym.

– Lewy jajnik jest wyraźnie powiększony. – Czy to może być nowotwór? – zapytała przestraszona. – Proszę na razie zachować spokój – poradził ginekolog. – Przyczyny pani dolegliwości mogą być różne. Niezbędne jest wykonanie USG transwaginalnego.

Badanie USG wykazało na jajniku Martyny niewielkie zgrubienie, wskazujące na przewlekły stan zapalny. Lekarz nie był jednak w stanie stwierdzić na podstawie USG, jaki charakter ma ta zmiana. Konieczna okazała się dalsza diagnostyka. Ginekolog wypisał skierowanie na specjalistyczne badanie krwi, pozwalające wykluczyć chorobę nowotworową.

– W diagnozowaniu jajników jednym z najważniejszych badań jest oznaczenie markera CA125. Podwyższony poziom tego białka we krwi (powyżej 35 U/ml) może wskazywać na endometriozę, mięśniaki macicy lub stany zapalne w obrębie miednicy małej – wyjaśniał ginekolog.

Znaczne przekroczenie normy należy potraktować poważnie, może bowiem sygnalizować chorobę nowotworową, np. guz jajnika, raka endometrium, jajowodu, zmiany nowotworowe na szyjce macicy. Konieczna jest wtedy natychmiastowa operacja i pobranie tkanek do badań mikroskopowych.

Na szczęście u Martyny stężenie antygenu CA125 tylko nieznacznie przekraczało normę. Przyczyną jej dolegliwości okazały się zrosty i blizny w okolicy jajnika i jajowodu, stanowiące powikłanie po przebytym dawniej zapaleniu przydatków. Lekarz zaordynował leki przeciwzapalne oraz rozkurczające. Jakie wskazówki dostała Martyna?

Zapisuj w notesie długość swoich cykli menstruacyjnych. Gdyby pojawiły się nietypowe plamienia, upławy, ból po współżyciu lub inne niepokojące objawy, natychmiast zgłaszaj je lekarzowi. Raz na sześć miesięcy kontroluj na USG stan dróg rodnych.

Zadbaj o urozmaiconą dietę z dużą ilością warzyw. Jedz niewielkie ilości masła. Pamiętaj, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego ułatwiają wchłanianie witamin i są niezbędne do produkcji hormonów płciowych.

Sprawdź, co masz w genach

Jeśli w Twojej bliskiej rodzinie (matki lub ojca) zdarzyły się przypadki nowotworów złośliwych jajnika lub piersi, na wszelki wypadek zgłoś się do poradni genetycznej na testy w kierunku genów BRCA1 i BRCA2.

Kobieta, u której wykryto niebezpieczną mutację genów, powinna regularnie badać piersi i zgłaszać się na USG jajników (po 40. roku życia – 2 razy w roku). Częste badania rób również, jeśli nie wykryto u Ciebie mutacji genów, ale rak piersi lub jajnika wystąpił w bliskiej rodzinie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej