Zabiegi ratujące wzrok

Jaskra może długo rozwijać się podstępnie, bez objawów. Skutkiem zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej jest trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Oślepiające światło

Obecnie wykonuje się dwa rodzaje zabiegów laserowych: trabekuloplastykę przy szerokim kącie przesączania i irydotomię przy wąskim kącie przesączania. Są one bezbolesne, bo u pacjentów stosuje się znieczulenie miejscowe.

W najbardziej zaawansowanym stadium jaskry, gdy zrosty zamknęły już kąt przesączania, u chorych przeprowadza się laserową cyklofotokoagulację przeztwardówkową. Celem tego zabiegu jest zniwelowanie bólu gałek ocznych.

Reklama

Celem zabiegu laserowego jest powstrzymanie rozwoju choroby

Niepokojące symptomy pojawiły się niedawno. Jasne światło, np. gdy Iza wychodziła z kina czy metra, wywoływało niemal ból oczu. 41-latka skarżyła się też na zamglone widzenie i tęczowe kręgi. Badanie u okulisty wykazało krótkowzroczność, a pomiar ciśnienia w gałce ocznej znaczne przekroczenie jego normy, wskazujące na jaskrę.

Konieczne było też badanie pola widzenia oraz ocena budowy anatomicznej oczu. Ważny był też pomiar ciśnienia śródgałkowego. Ponadto u Izy wykonano perymetrię FDT pozwalającą z dużą precyzją ocenić zmiany w polu widzenia. Dostała również skierowanie na pachymetrię laserową (GDX) oraz badanie oczu tomografem komputerowym HRT.

– Choruje pani na jaskrę z wąskim kątem przesączania – stwierdził okulista. – Prowadzi ona do stopniowego zanikania włókien nerwu wzrokowego. Skutkiem tego procesu są ubytki w polu widzenia i pogarszanie się wzroku, aż do jego utraty. Przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe. Najbardziej narażone są osoby o zbyt cienkich rogówkach, a także cierpiące na miażdżycę.

– Ryzyko jaskry zwiększa długotrwały stres – tłumaczył dalej lekarz. Wśród dwóch postaci choroby – z szerokim lub wąskim kątem przesączania (ciecz wodnista ma utrudniony odpływ lub prawie nie ma odpływu) – objawy powoduje tylko druga z nich. Jaskra z szerokim kątem przesączania może latami przebiegać skrycie.

– Czy mam szansę na uratowanie wzroku? – przestraszyła się Iza. – Tak, ale konieczny będzie zabieg laserowy polegający na udrożnieniu odpływu cieczy wodnistej z oka (spowoduje to spadek ciśnienia śródgałkowego), a po nim stałe stosowanie kropli. Powinno to skutecznie powstrzymać proces pogarszania się wzroku. Zabieg laserowy przeprowadzono dość szybko i jeszcze tego samego dnia Kinga mogła wrócić do domu.

Jakich zaleceń musi skrupulatnie przestrzegać?

Systematycznie stosuj krople regulujące ciśnienie w oczach.

Chroń wzrok przed wszelkim szkodliwymi czynnikami, zwłaszcza przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Okulary przeciwsłoneczne kupuj u optyka lub w innych sprawdzonych miejscach.

Unikaj przebywania w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy.

Jak najczęściej spędzaj czas na świeżym powietrzu.

Co kilka miesięcy badaj krew na poziom lipidów.

Jeśli masz jakiekolwiek zaburzenia metaboliczne, lecz się!

Pamiętaj, że jaskrze sprzyjają nie tylko zbyt wysoki cholesterol i trójglicerydy, ale również za wysoki poziom cukru we krwi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej