Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Kilka miesięcy temu wykryto u mnie wirusowe zapalenie wątroby typu C. Czy to groźna choroba?

Niestety tak. Przewlekłe zapalenie wątroby może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 30 lat. Symptomy takie jak: zmęczenie, zażółcenie skóry i oczu pojawiają się zaraz po zakażeniu w tzw. „fazie ostrej”.

Reklama

W 10-30 proc. przypadków organizmy chorych same radzą sobie z wirusem – zwalczają go i usuwają z wątroby. U pozostałych jednak rozwija się przewlekłe zapalenie wątroby, które powoli uszkadza narząd. W jego efekcie następuje włóknienie, bliznowacenie tkanek wątroby, aż do, prowadzącej do śmierci, marskości organu.

Nieleczone WZW C jest pierwszą w Europie (ok. 70 proc.) przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów – raka wątrobowokomórkowego.

Ty, szczęśliwie, dzięki wczesnej diagnozie, masz szansę uniknąć zarówno marskości jak i tego nowotworu. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza i sumiennie przyjmuj zapisane leki. Co najmniej raz na pół roku zgłaszaj się na badania wątroby.

Moja mama choruje na zapalenie wątroby typu C. Czy mogę się od niej zarazić?

Wirus odpowiedzialny za to schorzenie jest przenoszony za pośrednictwem krwi. Najczęściej do zakażenia dochodzi w czasie przetaczania krwi oraz gdy korzysta się wielokrotnie z tych samych strzykawek i igieł do zastrzyków.

Dlatego jest raczej mało prawdopodobne, abyś mogła się zarazić od mamy. Jeśli się niepokoisz, że jesteś już zarażona, wykonaj badanie krwi anty-HCV. Kosztuje ono około 30 zł.

Mój syn spędził kilka miesięcy w pracy we Włoszech. Gdy wrócił, poszedł do szpitala na operację. Tam zaraził się wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jednak lekarz powiedział, że syn choruje na podwójną infekcję WZW B i D. Co to znaczy?

WZW typu D występuje głównie w krajach śródziemnomorskich. Pewnie w czasie pobytu we Włoszech Twój syn się nim zaraził. Wystarczyło, że leczono go przy użyciu niesterylnego sprzętu medycznego, miał transfuzję krwi, odbył stosunek seksualny z kimś zakażonym lub przyjmował dożylnie narkotyki.

Wirus typu D aktywizuje się w obecności wirusa typu B. Jeśli chory jednocześnie zakazi się wirusami B i D – dochodzi to tzw. superinfekcji. Może to prowadzić do zaostrzenia objawów wirusowego zapalenia wątroby typu B i wtedy przebieg choroby bywa bardzo dotkliwy. Pojawiają się bóle brzucha, brak apetytu, zażółcenie skóry i osłabienie.

Na szczęście obydwa wirusy da się pokonać. Jednak po zakończeniu leczenia przez kolejne miesiące trzeba przestrzegać odpowiedniej, lekkostrawnej diety oraz przez rok nie pić alkoholu.

Mojego synka boli od dwóch dni brzuszek, ma zażółconą skórę, nie chce jeść. Wychowawczyni ze szkoły mówi, że kilkoro dzieci na podobne symptomy. Czy to objawy żółtaczki i jak mógł się zarazić?

To prawdopodobne, że Twoje dziecko zaraziło się żółtaczką pokarmową – WZW typu A. Można się nią zarazić przez wypicie zakażonej wody albo zjedzenie pożywienia zanieczyszczonego kałem (np. wspólne jedzenie po wizycie w toalecie, bez umycia rąk).

Objawami zakażenia są utrata apetytu, awersja do tłustych potraw, alkoholu, zapachu dymu papierosowego, nudności, wymioty, bóle brzucha. Towarzyszą im: gorączka, czasami bóle stawów i wysypka skórna, a także żółknięcie białkówek oczu oraz skóry. Chorzy zazwyczaj mają biegunki z jasnymi stolcami, a ich mocz przybiera ciemną, brązowawą barwę.

Objawy najczęściej pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia, a choroba może trwać nawet półtora miesiąca. Niezwłocznie udaj się z dzieckiem po pomoc do lekarza. Niestety na chorobę nie ma żadnego lekarstwa. Kuracja polega na łagodzeniu objawów.

Wyjeżdżamy na wakacje do Indii i ostrzegano nas, że tam można zarazić się WZW typu E. Czy to prawda i co to takiego – nigdy nie słyszałam o takim?

Niestety tak. WZW typu E to choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez wirusa, który powszechnie występuje w Indiach, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Można się nim zarazić przez wypicie nieprzegotowanej wody lub zjedzenie zakażonych potraw.

Choroba rozwija się od 15 do 65 dni i może objawiać się biegunką, bólami brzucha i nudnościami. Jeśli wirus zaatakuje kobietę ciężarną, może u niej dojść do piorunującego zapalenie wątroby, które może doprowadzić nawet do śmierci.

By uniknąć zakażenia, pij wyłącznie butelkowaną wodę i jedz w miejscach o wysokim standardzie. Zwykle organizm po kilku tygodniach sam pokonuje wirusa. Trzeba tylko przestrzegać lekkostrawnej diety.

Jak dochodzi do wirusowego zapalenia wątroby?

Wirusy na różne sposoby usiłują się wślizgnąć do organizmu: wirusy typu A i E dostają się do naszego organizmu wraz z jedzeniem – nieumytymi owocami, niewłaściwie przechowywaną żywnością lub skażoną wodą. Poza tym poprzez kontakt ze śliną lub kałem osoby zakażonej. Dlatego zawsze po wyjściu z toalety należy umyć ręce.

Do zakażenia wirusami typu B i C najczęściej dochodzi poprzez kontakty seksualne z osobą zakażoną lub styczność z zakażoną krwią (przetoczenie takiej krwi lub użycie niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu medycznego), jak również podczas tatuowania ciała czy akupunktury. W czasie porodu matka może zakazić noworodka.

Można zarazić się robiąc tatuaż

Pamela Aderson w 2002 r. oznajmiła, że cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Twierdzi, że zaraziła się od swojego męża Tommy’ego Lee, prawdopodobnie podczas robienia sobie tatuaży wspólną igłą. Od tamtej pory gwiazda wiele dowiedziała się na temat tej choroby.

By spowolnić jej przebieg i zapobiec marskości wątroby, regularnie się bada i stosuje leczenie interferonem alfa i rybawiryną – najskuteczniejszymi lekami na WZW typu C.

Na WZW choruje prawie milion Polaków. Warto regularnie wykonywać badania krwi!

Nasz ekspert: dr Hubert Sieradzki, lekarz rodzinny

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej