Wiosenne infekcje. Na co trzeba uważać

O tej porze roku wzrasta ryzyko powikłań sercowych. Problemy ujawniają się również u osób z nieustabilizowanym ciśnieniem. Sprawdź, komu jeszcze może zaszkodzić wiosna!

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Reklama

Zmienna pogoda z wahaniami ciśnienia atmosferycznego niekorzystnie wpływa na każdy organizm. Zdrowi ludzie mogą odczuwać zmęczenie lub zawroty głowy, jednak ci, którzy cierpią na poważniejsze schorzenia, powinni teraz szczególnie uważać.

Badaj serce

Statystycznie w ciągu roku najwięcej zawałów serca zdarza się w marcu i kwietniu. Przy zimnym wyżu zwiększa się krzepliwość krwi, co sprzyja powstawaniu skrzepów blokujących tętnice wieńcowe, które odżywiają mięsień sercowy. Drobne zatory mogą powodować udary niedokrwienne mózgu albo blokować tętnice w płucach. Wtedy dochodzi do groźnej dla życia tzw. zatorowości płucnej.

Jeżeli ciśnienie atmosferyczne spada, obniża się ciśnienie krwi. To powoduje przyspieszenie pracy serca, starającego się przepompować nie mniej krwi, niż dotychczas. Ta wzmożona czynność zwiększa zapotrzebowanie serca na tlen, a że nie ma go więcej, pojawiają się bóle wieńcowe, a przy większej niewydolności serca – zawał.

Mierz ciśnienie

Najgorsze są szybko przechodzące za sobą fronty atmosferyczne. Przy ciepłym niżu spada ciśnienie krwi, które zwiększa się przy następującym po nim wyżu. Takie skoki mogą być niebezpieczne dla chorych z niestabilnym i dużym nadciśnieniem tętniczym. Skutkować to może przede wszystkim krwotocznym udarem mózgu. Dlatego właśnie teraz należy unikać nadmiernego wysiłku i trzeba dobrze się wysypiać.

Bierz leki na astmę

Na raptowne zmiany pogody źle reagują chore płuca. Stojące wilgotne powietrze łatwo przyjmuje wszelkie zanieczyszczenia pyłowe, przez co, zwłaszcza w miastach, tworzy się smog. Podrażnia on układ oddechowy, wywołując skurcz oskrzeli i w efekcie duszność lub nawet nasilone napady astmy. Problemy zdrowotne mogą mieć także zwykli alergicy. Pojawia się zaczerwienienie oczu, łzawienie, kichanie i katar. Są to objawy tzw. pyłkowicy, najbardziej rozpowszechnionej formy alergii.

Obserwuj swój organizm

Zdrowi ludzie mogą teraz odczuwać łamanie w kościach i bóle w stawach. Te dolegliwości powinny minąć, jednak jak w każdym innym przypadku warto poinformować o nich lekarza. Wiosną uaktywnia się również bakteria Helicobacter pylori, która powoduje rozwój wrzodów. Choroba objawia się bólem w górnej części brzucha (na czczo przy wrzodach dwunastnicy, a zaraz po jedzeniu przy wrzodach żołądka). Możliwe są też nudności i brak apetytu.

GP

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej