Wakacyjne bolączki brzucha

Co może je powodować? Jak sobie pomóc? Trawienne dolegliwości pod lupą.

O przypadłości trawienne w wakacje nietrudno. Potrawy przyrządzane w niehigienicznych warunkach letniskowych smażalni, źle umyte owoce i warzywa mogą powodować nieprzyjemne bóle brzucha.

Skurczowy bunt mięśni

Większość bólów brzucha spowodowana jest skurczami mięśni gładkich. W tkankę mięśniową gładką wyposażonych jest większość organów wewnętrznych, znajduje się też ona w ścianach przewodu pokarmowego, zapewniając mu właściwą perystaltykę. W normalnych, warunkach, gdy jesteśmy zdrowi, mięśnie te pracują nieustannie – powoli i bez zmęczenia.

Reklama

Sytuacja zmienia się, gdy jedzenie nam zaszkodzi – wtedy kurczą się gwałtownie, sprawiając ból. Dolegliwości brzucha można podzielić na dwa główne typy. Stały ból związany jest zwykle z uczuciem pieczenia lub ściskania. Ból kolkowy, zwany też spastycznym, ma większe nasilenie i jest wyjątkowo przykry. Charakterystyczne jest dla niego czasowe pojawianie się krótkotrwałych dolegliwości, przerywane okresami względnego spokoju.

Kolkowy ból brzucha dokucza również sportowym zapaleńcom, którzy w ciągu roku prowadzą fotelowy styl życia, a na wakacjach nagle zaczynają intensywnie biegać, pływać czy grać w piłkę. Podczas uprawiania sportu, zwłaszcza niedługo po posiłku, naciąga się krezka (fałd otrzewnej na tylnej ścianie brzucha, na którym zawieszone są jelita), co powoduje bolesny skurcz mięśni gładkich jelit.

Błędy urlopowej kuchni

Grillowa mięsna „dieta” z małą ilością błonnika niejednej osobie skutecznie psuje urlop, gdyż przyczynia się do wzdęć. Każdy kto choć raz cierpiał z tego powodu, wie, jak męcząca to dolegliwość.

Gromadzące się w jelitach gazy sprawiają, że obwód brzucha może powiększyć się nawet o 5 cm! Pęcherzyki wywołują bolesne kolki, przykre uczucie pełności, burczenia, przelewania. Tłuste jadło, frytki ze smażalni, fast foody i zbyt mała ilość wypijanych płynów prowokują zaparcia.

Mówimy o nich, gdy wypróżnienie odbywa się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, jest nieregularne, utrudnione i niecałkowite. Najgorszą jego postacią są kamienie kałowe: kał w końcowej części jelita tworzy twardą, zbitą masę, której ruchy perystaltyczne nie są w stanie wydalić.

Kurczowym bólom brzucha towarzyszą wtedy nudności. Kolkami, biegunką oraz gorączką rozpoczynają się zatrucia pokarmowe. Najczęściej „łapiemy” enterowirusy i norowirusy – ich źródłem są brudne warzywa i owoce „naturalnie” nawożone w przydomowych ogródkach.

Kupując owoce od przydrożnych sprzedawców lub na straganach, możemy nabawić się też czerwonki. Wywołuje ją pałeczka Shigella. Choroba ma gwałtowny przebieg. Infekcja objawia się gorączką, wodnistymi stolcami – nawet do kilkudziesięciu dziennie.

Nasz ekspert dr Andrzej Wejhert, lekarz internista: Większość wakacyjnych kłopotów trawiennych złagodzi lekkostrawna dieta, leki osłaniające przewód pokarmowy oraz drotaweryna (składnik NO-SPY) o działaniu rozkurczowym. Jeśli mimo leczenia następnego dnia czujemy się tak samo źle, warto odwiedzić lekarza.

Ostry brzuch

Mocny, zlokalizowany i dobrze odgraniczony ból brzucha, nasilający się podczas ruchu, głębokich wdechów i kaszlu, któremu towarzyszy wzmożone napięcie mięśni, nudności, wymioty, zimne poty i drgawki wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Najczęstszą przyczyną jest zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej