Unikamy skoków ciśnienia i zawrotów głowy

Zwykle są reakcją na silne emocje, zmianę pogody, złą dietę. Jeśli jednak zdarzają się często – to poważny sygnał, że najwyższy czas o siebie zadbać!

Reklama

Zawroty głowy często towarzyszą wahaniom ciśnienia krwi: zarówno jego gwałtownym skokom, jak i spadkom. Jeśli kręci ci się w głowie, odczuwasz uderzenia gorąca, duszności lub silny pulsujący ból w skroniach – to znak, że ciśnienie poszybowało w górę. Może też być odwrotnie: wstajesz z łóżka osłabiona, masz nudności, jesteś bliska omdlenia – to sygnał, że jest ono zbyt niskie. Oto nasze wskazówki, jak skutecznie sobie pomóc.

Stan zdrowia: sprawdzamy, co powoduje dolegliwości

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ścianki tętnic. U zdrowego człowieka wynosi ona 120/80 mm Hg (milimetrów słupka rtęci). Jeśli przekracza 140/90 mg Hg lub gdy ciśnienie skurczowe spada do 100 mm Hg – trzeba skonsultować się z lekarzem. Przyczyny tych zaburzeń mogą być różne. Od ich ustalenia zależy przebieg terapii.

Zapominanie o lekach. Jeśli już leczysz nadciśnienie, nie pomijaj żanej dawki leków. Wyznacz sobie stałą porę ich przyjmowania. Zbyt małe dawki. Gdy bierzesz leki, ale wciąż zdarzają ci się skoki ciśnienia – poradź się lekarza. Może potrzebujesz silniejszej dawki lub zmiany leku. Anemia. Niskie ciśnienie może świadczyć o niedoborach żelaza. Najlepiej zrób morfologię. Niewiele ruchu. Osoby, które dużo czasu spędzają za biurkiem lub na kanapie, częściej cierpią na niskie ciśnienie.

Tryb życia: wprowadzamy zdrowszą dietę i unikamy niektórych używek

Kłopoty z ciśnieniem często są spowodowane przez nasze złe przyzwyczajenia. Tymczasem przestrzegając kilku prostych zasad, można poradzić sobie z zawrotami głowy i opanować uciążliwe skoki ciśnienia. Jadaj częściej, ale małe porcje. Głód obniża poziom cukru we krwi, co może prowadzić do spadku ciśnienia tętniczego. Postaraj się unikać stresu. To prawda, że mobilizuje nasz układ nerwowy, sprawia, że serce bije mocniej, a krew szybciej krąży. Ale gdy trwa to zbyt długo, może niebezpiecznie podwyższać ciśnienie.

Wystrzegaj się raptownych zmian pozycji. Jeśli zdarzają ci się spadki ciśnienia, nigdy nie zrywaj się z łóżka gwałtownie. Stosuj masaż. Usprawni on krążenie krwi. Delikatnie pocieraj suche ciało szorstką szczotką. Najpierw masuj ręce i nogi, od palców w kierunku serca, a potem resztę ciała. Unikaj słonych potraw. Nadużywanie soli bardzo niekorzystnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu, a w konsekwencji prowadzi do nadciśnienia.

Jeśli wahania ciśnienia oraz towarzyszące im zawroty głowy zdarzają się sporadycznie, możesz wypróbować naturalne metody. Będą pomocne, gdy dopadnie cię stres, poczujesz szybsze bicie serca lub przeciwnie – ogarną cię senność i zmęczenie.

Czekolada. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy, poprawia nastrój, dzięki czemu łatwiej możemy opanować stres. Wystarczy zjeść pół tabliczki na tydzień, aby ustabilizować ciśnienie krwi.

Zielona herbata. Przeciwdziała tworzeniu się złogów na ściankach naczyń krwionośnych.

Głóg. Dostępne w aptekach preparaty z jego zawartością obniżają ciśnienie i poprawiają ukrwienie mięśnia sercowego.

Olej rzepakowy. Jest źródłem cennych dla organizmu kwasów omega-3 i omega-6. By wspomóc pracę serca i układu krążenia, wystarczą jego dwie łyżki dziennie.

Rozmaryn. Herbatka z niego doskonale pobudza i przeciwdziała spadkom ciśnienia. Wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i zaparzać 15 minut. Rozmaryn możesz wyhodować w doniczce na parapecie. Lawenda. Olejek lawendowy łagodnie obniża ciśnienie krwi. Dodaj kilka kropli do kąpieli.

Zawroty głowy – o czym jeszcze mogą świadczyć?

Jeśli często miewasz zawroty głowy, ale twoje ciśnienie jest w normie, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista pomoże ustalić inną przyczynę dolegliwości.

Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Utrudniają one przepływ nasyconej tlenem krwi do mózgu.

Miażdżyca. Choroba prowadzi do usztywnienia i zwężenia naczyń krwionośnych, co powoduje niedotlenienie mózgu.

Choroba błędnika. Najlepiej pójść do laryngologa. Sprawdzi on, czy nasz narząd równowagi prawidłowo funkcjonuje.

Jeśli zawroty głowy pojawiają się po długotrwałej pracy przy komputerze, mogą być spowodowane nadwyrężeniem wzroku. Okuliści ostrzegają, że ten objaw świadczy czasem o początkach jaskry.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej