Udar mózgu nie oznacza wyroku

Jak żyć i funkcjonować po przebytym udarze?

Jest trzecią przyczyną śmierci Polsce, a także główną przyczyną trwałej niepełnosprawności w wieku dorosłym. Na temat konsekwencji i komplikacji po udarze istnieje wiele mitów. Czy rzeczywiście powrót do sprawności po udarze musi trwać latami, a czasem nie jest w ogóle możliwy?

Zacznijmy od profilaktyki

Udarom można zapobiegać. Z badań wynika, że w 90 proc. za ryzyko wystąpienia choroby odpowiadają czynniki, na które mamy wpływ. Jest to zdrowy styl życia (większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu) oraz leczenie chorób jak nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków.

Reklama

Rehabilitacja po udarze. Jednym z najbardziej dokuczliwych następstw udaru mózgu jest niesprawność ruchowa. W rekonwalescencji ogromną rolę odgrywa rehabilitacja i fizjoterapia. Gdy pacjent bagatelizuje je, dochodzi do wzrostu napięcia mięśniowego po stronie, która nie została dotknięta niedowładem, a to powoduje przeciążenie i kolejne powikłania ruchowe. „Udar i przebudzenie.

Moja podróż w głąb mózgu” to książka autorstwa Gill Bolte Taylor. Intrygujący w tej lekturze jest fakt, że autorka – z wykształcenia neurobiolog – sama doświadczyła tej choroby. Swe przeżycia wnikliwie analizuje w książce, uświadamia też, jak ważną rolę w powrocie do zdrowia odgrywa rodzina i otoczenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej