Torbiele w nerkach, znamiona, bóle brzucha - porady

Chcesz wiedzieć więcej o badaniach, chorobach i leczeniu? Napisz do nas.

Wykryto u mnie torbiel w nerce. Czy będę musiała iść na operację? Kiedy i jak robi się takie zabiegi? Joanna (37 l.) z Torunia

Zwykle torbiele nie wymagają operacji. Operuje się jedynie torbiele duże, utrudniające odpływ moczu, szybko powiększające się, zawierające zwapnienia. Lekarz może też podać do torbieli środek, który powoduje jej zanik (obliteracja) lub wyciąć w niej „okno”. Umożliwia ono wydalanie płynu i wchłanianie go przez tkanki. Otwarte, klasyczne operacje torbieli wykonuje się jedynie w pojedynczych przypadkach. Obecnie stosuje się małoinwazyjne metody, np. laparoskopowe. Torbiele proste należy odróżnić od innej choroby, tzw. wielotorbielowatości nerek, która grozi ich niewydolnością. Konieczne są wówczas częste dializy, które oczyszczają krew.

Jak robi się rezonans magnetyczny?

Reklama

Boli mnie kręgosłup i lekarz skierował na rezonans (MR). Czy trzeba się do niego przygotować? Jak długo trwa to badanie? Alicja (44 l.) z Olsztyna

To jedno z najbardziej precyzyjnych, bezpiecznych i nieinwazyjnych badań. Jest rodzajem prześwietlenia (ale bez promieniowania rentgenowskiego) dokładniejszym niż RTG i tomografia. Wykorzystuje się tu pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer z monitorem. Ukazują się na nim obrazy tkanek i narządów, np. kręgosłupa, mózgu, stawów, mięśni. Pacjent kładzie się w ubraniu w tunelu, który wytwarza pole magnetyczne. Dzięki falom radiowym w ciele wytwarzają się sygnały, które na monitorze tworzą obraz chorych tkanek. Badanie jest bezbolesne, a pole magnetyczne nie powoduje żadnych uszkodzeń. Podczas rezonansu można się porozumiewać z lekarzem. Trwa ono około 40 minut.

Skąd te ślady krwi w ślinie?

Kiedy myję zęby, w ślinie pojawiają się ślady krwi. Zaniepokoiło mnie to. Czy słusznie? Regina (29 l.) z Leszna

Jeśli zauważysz krew w ślinie, wypij kilka łyków zimnej wody z domieszką soli lub ssij kostkę lodu. Gdy krwawienie jest większe, zrób zimny kompres na klatkę piersiową, zwłaszcza tam, gdzie czujesz ból. Nie pij wtedy ciepłych napojów i nie jedz gorących posiłków. Ale przy silnym krwiopluciu najlepiej wezwij pogotowie.

Przyczyny obecności krwi w ślinie mogą być bowiem różne. Sporadycznie może być wywołana przez pęknięte naczynie w błonie śluzowej jamy ustnej i oskrzeli, podczas uporczywego kaszlu. Krwioplucie jest też objawem schorzeń płuc (np. gruźlicy), nowotworu, zawału, ropnia, tętniaka, zaburzeń krzepnięcia krwi. Dlatego wymaga to zbadania, m.in. układu oddechowego, a także morfologii krwi.

Co to za pieprzyk na plecach?

Mam to znamię już kilka lat, ale ostatnio zaczęło się powiększać. Może powinnam je zbadać? Danuta (37 l.) z Ełku

Większość znamion (pieprzyków) nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, jednak gdy zaczynają się zmieniać, powiększają się powyżej 5 mm, musi obejrzeć lekarz. Wizyta u dermatologa lub onkologa jest też konieczna, gdy pieprzyk rozrasta się w jedną stronę lub na boki, jego brzeg staje nierównomierny, ma poszarpane krawędzie. Zmienia się również kolor, pojawia się czerwona obwódka. Zmianom w wyglądzie towarzyszy ból i swędzenie. Z tzw. znamion atypowych może rozwinąć się czerniak.

Podczas opalania trzeba więc chronić skórę preparatami z filtrami, bo promienie UVA przenikają w głąb skóry, uszkadzają jej strukturę i powodują zmiany nowotworowe. Nie wolno też podrażniać pieprzyków przez ich obcieranie, np. paskiem.

Podejrzane pieprzyki musi zbadać dermatolog dermatoskopem. Gdy są one w miejscu narażonym na tarcie i zranienia, warto je wyciąć skalpelem (zabieg refunduje NFZ). Robi się to w znieczu leniu miejscowym i bada pod mikroskopem. Nie wypala się ich, bo to uniemożliwia zbadanie, czy są tam zmiany nowotworowe.

Dlaczego boli mnie brzuch?

Czuję ból w prawej części brzucha. Co to może oznaczać?

Zapewne jest to stan zapalny wyrostka robaczkowego, który jest np. skręcony, obrzęknięty albo zatkany przez masy kałowe lub ciało obce. Lekarz bada wtedy palcami brzuch i zleca morfologię krwi (zwiększa się wówczas liczba białych ciałek), moczu, USG brzucha. Wyrostek można usunąć laparoskopem lub podczas tradycyjnej operacji. Marta (33 l.) z Tłuszcza

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej