To kręgosłup daje się we znaki

Czy wiesz, że bóle głowy czy serca mogą być oznaką problemów z kręgosłupem?

Zdjęcie

Częściej niż zwykle boli Cię głowa? Zadbaj o kondycję swojego kręgosłupa /123/RF PICSEL
Częściej niż zwykle boli Cię głowa? Zadbaj o kondycję swojego kręgosłupa
/123/RF PICSEL

Przeciążony odcinek szyjny

Objawy: zawroty głowy. Ból wędruje od kręgosłupa w kierunku karku i czoła. Przypomina nieco napad migreny. Mogą mu towarzyszyć nudności, nadwrażliwość na światło, mroczki przed oczami.
Jak sobie pomóc? Boli Cię szyja? Zmocz ręcznik w ciepłej wodzie, wyciśnij i połóż z tyłu na szyi. Złap dłońmi jego końce i pociągaj raz w prawo, raz w lewo. Masaż wykonuj ok. 5 minut. Boli Cię kark? Rozgrzej suszarką do włosów szyję i kark, a potem poproś, by ktoś Ci je wymasował z użyciem maści przeciwzapalnej. Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, co godzinę usiądź z wyprostowaną głową i na przemian wysuwaj i cofaj podbródek.

Przeciązony odcinek szyjny

Objawy: ból serca. Jeśli wykonujesz długotrwałą pracę w pozycji pochylenia w przód, np. siedzisz przy komputerze czy jesteś kierowcą, dolegliwości związane z tym odcinkiem kręgosłupa mogą Ci częściej dokuczać. Zwykle martwisz się, że serce zaczyna szwankować, a to może być problem z kręgosłupem.
Jak sobie pomóc? Weź ciepły prysznic. Strumień wody rozmasuje napięte mięśnie, a ciepło złagodzi ból. Skuteczna jest też rozgrzewająca kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku cedrowego lub lawendowego. Możesz też zmieszać garść rozmarynu i tymianku. Zaparz zioła i dodaj do kąpieli.

Reklama

Przeciążony kręgosłup lędźwiowy

Objawy: drętwienie nóg. Większość schorzeń kręgosłupa dotyczy właśnie tego odcinka. Zwykle objawia się ostrym bólem w krzyżu, który może promieniować do jednej lub obu nóg czy pośladków. Sygnałem, że dokucza Ci kręgosłup jest mrowienie i drętwienie nóg.
Jak sobie pomóc? Przygotuj ciepłą kąpiel z dodatkiem soli lub 10-minutowy masaż z użyciem maści rozgrzewającej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również