Szybka ulga, gdy bolą korzonki

Każdy, kto choć raz cierpiał z powodu ich zapalenia, wie, jak bolesna to dolegliwość. Podpowiadamy, jak ją zwalczyć!

Reklama

Duże wahania temperatury i większa wilgotność powietrza sprawiają, że jesienią częściej dokuczają nam bóle pleców. Jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości jest zapalenie korzonków, czyli włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego po jego obu stronach. Korzonki są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany stanu zdrowia zarówno samego kręgosłupa, jak i otaczających go mięśni. Nawet niewielki ucisk na nerwy może spowodować przeszywający, ostry ból uniemożliwiający poruszanie się. Aby poczuć ulgę i zapobiec kolejnym atakom, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Charakterystyczne objawy

Oprócz wychłodzenia, najczęstszą przyczyną ataku korzonków jest uszkodzenie dysku. Może on przesunąć się (np. podczas dźwigania z podłogi ciężkiego przedmiotu) i w efekcie uciskać nerwy. Objawy, które nam wówczas dokuczają to:

Silny, przeszywający ból. Zwykle pojawia się w dole pleców, w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i promieniuje na górną część pleców lub pośladki, rzadziej występuje w klatce piersiowej lub szyi. Często określa się go, jako paraliżujący, bo utrudnia wyprostowanie się. Zmusza także do przyjęcia pozycji ciała, która przynosi ulgę, ale jednocześnie może prowadzić do przykurczów mięśni.

Ból nóg utrudniający poruszanie się. Ta dolegliwość pojawia się na skutek ucisku na nerw kulszowy i jest nazywana rwą kulszową. Odczuwamy wtedy ból pleców poniżej talii, promieniujący do biodra i nóg.

Zaburzenia neurologiczne.Mogą to być takie objawy jak: zmniejszone czucie na skórze, osłabienie lub paraliż mięśni itp.

Symptomy przeziębienia. Zapalenie korzonków często towarzyszy infekcji, której objawy to: bóle mięśni, stawów, głowy, gardła, a także katar i gorączka.

A może to jajniki?

Jeśli dolegliwościom w dolnej części pleców towarzyszą: ból podbrzusza, zaburzenia miesiączkowania, ból podczas stosunku i gorączka – być może przyczyną dolegliwości jest zapalenie jajników. Jak najszybciej trzeba iść do ginekologa.

Zwalczamy ból domowymi sposobami

Atak korzonków zwykle zmusza nas do wizyty u lekarza. Aby szybciej odczuć ulgę, zacznij działać natychmiast, jeszcze w domu.

Leki przeciwzapalne. Najlepiej, by przepisał je lekarz (np. w postaci domięśniowych zastrzyków). W domu zastosuj leki przeciwbólowe (np. naproksen, diklofenak, ketoprofen).

Okłady na ciepło. Aby poczuć się lepiej, możesz sięgnąć po termofor z ciepłą wodą lub rozgrzewające plastry. Możesz też wypróbować sprej przeciwbólowy (np. Traumon).

Pachnący zabieg. Na ok. 15 min zanurz się w kąpieli z dodatkiem rozgrzewającego olejku: np. imbirowego, cynamonowego. Do wanny z ciepłą (nie gorącą!) wodą dodaj 10–15 kropli pachnącego preparatu i rozluźnij się.

Pasy na kręgosłup. Są wykonane z naturalnych materiałów, np. lnu, dodatkowo ocieplone wełnianym wkładem. Zawierają np. gorczycę, która ma działanie przeciwbólowe. Pasy zakłada się na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Kupisz je w sklepach z artykułami zdrowotnymi (ok. 40 zł). Ale uwaga! Ściśle stosuj się do instrukcji, aby nie podrażnić skóry.

Proste zasady pozwolą uniknąć nawrotów

Stany zapalne korzonków mają tendencję do... powrotów. Na szczęście możesz im zapobiec i cieszyć się dobrą kondycją.

Unikaj wychłodzenia. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Nawet w chłodne dni postaraj się ubierać na tyle lekko, by po szybkim spacerze lub pogoni za autobusem pot nie spływał ci po plecach, a jednocześnie wystarczająco ciepło, by wiatr nie przewiewał cię do kości. Szczególnie zadbaj o plecy – gdy jest zimno zrezygnuj ze spodni biodrówek, załóż dłuższą kurtkę.

Zainwestuj w dobry materac. Powinien być dość twardy – leżenie płasko na stabilnej powierzchni odciąża kręgosłup i tym samym zmniejsza ucisk na nerwy.

Odpowiednio się odżywiaj. Jedz warzywa i owoce bogate w witaminę C (np. paprykę, pomidory, kiwi, grejpfrut). Bogata w nie dieta zapobiega stanom zapalnym.

Wykonaj badania. Jeśli często dokuczają ci bóle mięśni oraz stawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć inne choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Internista zleci ci zestaw niezbędnych badań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej