Suchość pochwy. Wstydliwy problem

Suchość pochwy oraz uczucie dyskomfortu w okolicach intymnych to powszechny problem. Jednak dla wielu pań wciąż jest tematem tabu. Niepotrzebnie. Bo to dolegliwość jak każda inna.

Ten delikatny temat najczęściej pojawia się w okresie menopauzy. Suchość pochwy jest bowiem spowodowana zmniejszającą się produkcją żeńskich hormonów płciowych (m.in. estrogenów). To proces naturalny, ale może powodować złe samopoczucie w codziennym życiu.

Uczuciu suchości często towarzyszą inne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie i ból okolic intymnych, które mogą być przyczyną dyskomfortu podczas stosunków.

Reklama

Symptomy związane z suchością pochwy występują także u młodszych kobiet, np. w okresie ciąży i karmienia piersią, po operacji macicy lub jajników, w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Problem może być również skutkiem ubocznym stresu, chemioterapii oraz przyjmowania niektórych leków, np. u pań cierpiących na cukrzycę, astmę, depresję i endometriozę. Jednak ta dolegliwość ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na nasz nastrój, samoocenę oraz relacje z partnerem.

Jak sobie radzić z suchością pochwy

Kobieta, której zaczyna dokuczać suchość pochwy, powinna otwarcie porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. On najlepiej wyjaśni przyczyny i wykluczy choroby, które mo gą powodować ten intymny dyskomfort. Jeśli jest on skutkiem antykoncepcji hormonalnej, prawdopodobnie należy zmienić stosowany środek.

– Na rynku farmaceutycznym znajduje się obecnie wiele preparatów pomagających skutecznie łagodzić suchość pochwy i sromu – podkreśla prof. Violetta Skrzypilec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik.

– Niektóre z tych produktów to leki na bazie hormonów, działające ogólnoustrojowo. Jeśli ktoś nie może lub nie chce stosować hormonów, alternatywnym rozwiązaniem mogą być preparaty, które ich nie zawierają. Produkty te mogą mieć w swoim składzie kwas hialuronowy, pałeczki kwasu mlekowego, kojące lipidy oraz glikogen.

Składniki te mają działanie nawilżające i kojące dla skóry okolic intymnych oraz poprawiają mikrobiologiczne środowisko pochwy. Poprawa nawilżenia pochwy wpływa pozytywnie nie tylko na komfort współżycia seksualnego, ale również na jakość życia codziennego, np. podczas uprawiania sportu (jazda na rowerze) czy podczas długotrwałego siedzenia – mówi prof. Violetta Skrzypilec-Plinta.

I apeluje: – Suchość pochwy to temat praktycznie nieobecny w debacie o zdrowiu i samopoczuciu kobiet. Pacjentka nie mówi o problemie, lekarz nie zapyta i zostajemy z tym same. Nie powinniśmy zgadzać się na to, by kobiety musiały przywyknąć do uciążliwości, które obniżają komfort ich życia. Zacznijmy rozmawiać! A my się przyłączamy do tego apelu.

To nie tylko dyskomfort fizyczny!

Pozytywne postrzeganie własnego ciała, jego akceptacja i uczucie komfortu są ważnymi czynnikami, decydującymi o samopoczuciu kobiety. Tymczasem trudno o dobry nastrój, gdy w intymnym miejscu coś swędzi, piecze i boli. Suchość pochwy to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość. Dyskomfort w okolicach intymnych nie tylko w czasie seksu, ale też podczas codziennych czynności wywołuje frustrację, kompleksy i niezadowolenie.

Nietrudno wyobrazić sobie, co czuje kobieta, której na każdym kroku w życiu codziennym towarzyszy tak uporczywy dyskomfort psychofizyczny. Niewygoda spowodowana suchością pochwy może wpływać na jej zachowanie – traci dystans do wielu sytuacji i ludzi, bo nie znajduje rozwiązania jej osobistego dyskomfortu. I choć te reakcje są różne i zależą od typu osobowości, to sprowadzają się zawsze do negatywnych odczuć, takich jak złość, zniecierpliwienie, silne rozdrażnienie.

Suchości pochwy często towarzyszy uczucie zawstydzenia. Trudno bowiem otworzyć się przed otoczeniem i wyjaśnić powody złego samopoczucia, zwłaszcza gdy w obecnych czasach łatwość oceniania innych jest na porządku dziennym. Niełatwo też powiedzieć o tym partnerowi, choć tu wiele zależy od relacji w związku.

Suchość pochwy to także ból w trakcie stosunku. Taka regularna uciążliwość może sprawić, że kobiety będą unikać seksu, co może wpływać na ich samoocenę. Często wstydzą się także same przed sobą, bo czują, że zagrożony jest ich seksapil. W ten sposób poczucie wstydu i bezradności narasta. Jak temu zaradzić? Najlepiej zapobiegać, dbać o siebie z myślą, że robi się to dla swojej atrakcyjności.

Bezpiecznym i nowoczesnym rozwiązaniem są preparaty do codziennej pielęgnacji pochwy i okolic sromu, łatwo dostępne w drogeriach i aptekach.

Intymne dane

Prawie jedna czwarta kobiet w Polsce w wieku 30-60 lat (23%) odczuwa dolegliwości związane z suchością pochwy. Wśród Polek w okresie menopauzy problem dotyczy już blisko 1 na 3 (30%) kobiety.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej