Sposoby na opryszczkę

Domowe sposoby na opryszczkę

Reklama

Cebula. Ma właściwości przeciwwirusowe. Można przykładać krążek cebuli bezpośrednio na chore miejsce.

Sól kuchenna. Wysusza i odkaża. Przygotuj papkę z łyżeczki soli zmieszanej z odrobiną wody. Nałóż na chore miejsce.

Opryszczkę wargową wywołuje wirus HSV-1. Pod jego wpływem w okolicy ust lub nosa pojawiają się małe pęcherzyki wypełnione płynem i otoczone czerwoną obwódką. Kiedy pękną, na skórze pozostaje bolesna nadżerka.

Opryszczka lubi powracać, bo uśpiony w organizmie wirus atakuje, kiedy spada odporność – gdy przegrzejemy organizm, leżąc długo w słońcu albo przeciwnie, gdy go wychłodzimy. Wykorzystuje też osłabienie w czasie miesiączki i infekcji.

Uwaga! Gdy opryszczka pojawia się często, nawet co miesiąc, warto iść do lekarza. Zastosuje on kurację lekiem przeciwwirusowym.

Olejek z drzewa herbacianego

Ma właściwości antybakteryjne, wysusza rankę, łagodzi ból i przyspiesza gojenie. Kilka kropli olejku wymieszaj z łyżeczką oliwy i jak najczęściej smaruj rankę. Stosuj od razu, gdy tylko opryszczka się pojawi. Cena ok. 10 zł.

Melisa

Pomaga ze względu na swoje przeciwwirusowe działanie. Dolegliwości złagodzi okład nasączony wywarem z liści melisy. Można też zaparzyć herbatkę i przyłożyć kompres na chore miejsce.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

To ważne!

Zadbaj o witaminy z grupy B W okresach, gdy jesteś bardziej narażona na atak wirusa, warto jadać częściej i więcej produktów bogatych w witaminy B6 i B12 m.in.: kaszę gryczaną, mięso, jajka, kapustę, brukselkę, groch. Sięgnij także po pestki dyni – możesz dodawać je do surówek czy porannej owsianki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej