Rozpoznaj zmiany skórne

Wykwity skórne różnią się wyglądem. Mogą być pierwotne – pojawiają się w początkowym okresie choroby lub wtórne, gdy schorzenie rozwija się albo ustępuje. Świadczą o chorobie.

Zmiany pierwotne to plama, grudka, guzek, guz, pęcherzyk, pęcherz, krosta i bąbel. Wtórne obejmują: nadżerkę, pęknięcie i rozpadlinę, łuskę, strup, owrzodzenie, a także bliznę.

Które najgroźniejsze?

Żadnego wykwitu nie wolno lekceważyć, bo rzadko pojawia się bez przyczyny. Zazwyczaj jest sygnałem choroby skóry lub wnętrza organizmu. Specjalista, oceniając wygląd zmiany na skórze, bierze pod uwagę kilka jej cech.

Reklama

Za po dejrzane, czyli groźne, uważa się asymetrię wykwitu, nieregularny kształt, nierówne, postrzępione brzegi, nierównomierny rozkład barwnika, a także średnicę powyżej 6 mm. Niepokojące są zmiany w grubości oraz odczuwalny świąd w ich obrębie.

Dzięki dermatoskopii lekarz może oglądać zmiany barwnikowe na powierzchni ciała w powiększeniu (dermatoskop to połączenie lupy o powiększeniu 10-20x z wystandaryzowanym źródłem światła).

W przypadku uznania zmiany za podejrzaną wykonuje się biopsję z przynajmniej 2-milimetrowym marginesem zdrowej tkanki.

Słowniczek terminów

Glikokortykosteroidy – inaczej kortykosteroidy. Hormony produkowane w warstwach pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy. Regulują przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów.

Erytrodermia – zajęcie skóry przez chorobę, przejawiające się zaczerwienieniem i złuszczaniem na ponad 90 proc. jej powierzchni.

Filagryna – białko występujące w warstwie rogowej naskórka. Spaja włókna keratyny w procesie dojrzewania keratynocytów. Na skutek dalszych przemian filagryny powstają związki, wchodzące w skład tzw. NMF.

Keratynocyty – największa grupa komórek w naskórku.

NMF – (Natural moisturizing factoreriam), czyli naturalny czynnik nawilżający. Jest to wieloskładnikowa mieszanina, stanowiąca część warstwy rogowej skóry, niezbędna do utrzymania prawidłowej wilgotności naskórka.

Częste pytania

1 Kto powinien leczyć łuszczycowe zapalenie stawów – dermatolog czy reumatolog?

Jeśli najpierw pojawią się zmiany w stawach, chory trafia do reumatologa, jeśli zaś pierwsze są zmiany skórne – do dermatologa. Najlepiej, gdyby terapia była kompleksowa, z udziałem dwóch specjalistów.

2 W mojej rodzinie nikt nie miał łuszczycy, a ja mimo to ją mam. Dlaczego?

Choroba może być dziedziczna nie tylko w pierwszej linii. Fakt, że rodzice ani dziadkowie jej nie mieli nie oznacza, że nie cierpiał na nią ktoś z dalszej rodziny np. kuzyn dziadka.

3 Jeden lekarz mówi, że mam AZS, drugi, że skazę białkową. To na co ja właściwie choruję?

Jest to jedna i ta sama choroba. Są jeszcze inne jej nazwy – wyprysk endogenny, wyprysk atopowy, świerzbiączka i neurodermit.

4 Smaruję skórę zgodnie z informacją na ulotce, a ona jest wciąż sucha. Czy mogę robić to częściej?

To zależy, jaki jest skład preparatu. Kremy i maści natłuszczające można nakładać tak często, jak potrzeba, ale gdy zawierają sterydy, nie wolno przekraczać dawek.

5 Czy nadwaga sprzyja łuszczycy?

Tak. U osób z nadwagą choroba ma cięższy przebieg.

Jak dbać o skórę z problemami?

1. Naukowcy z University of Manchester w Anglii zbadali skórę osób przed i po wystąpieniach publicznych. Okazało się, że napięta ze stresu skóra ma aż o ponad 16 proc. większą podatność na szkodliwe czynniki zewnętrzne!

Ponieważ stresu nie da się uniknąć, szalenie ważna jest umiejętność jego rozładowania.

2. Staraj się unikać zadrapań i ran, bo mogą przez nie przeniknąć bakterie. Pamiętaj, aby każdą, nawet niewielką rankę natychmiast opatrywać. Gdy używasz maszynki do golenia, zadbaj, by była ona opatrzona paskiem nawilżającym. Dobrze jest także podczas depilacji stosować specjalne pianki do golenia.

3. Zwróć uwagę na pościel, bo ma ona duże znaczenie dla zdrowia. Ma z nią kontakt cała skóra. Na pościeli osadzają się resztki kosmetyków, których używamy na noc. To nimi żywią się bakterie, przedostające się do organizmu. Często więc ją zmieniaj i w miarę możliwości wietrz.

4. Noś ubrania z włókien naturalnych. Tkaniny syntetyczne mogą wywołać alergiczne zapalenie skóry i pokrzywkę kontaktową. U chorych z AZS zwiększają swędzenie. Nie przepuszczając powietrza, zwiększają potliwość.

5. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry, nie dopuszczaj do jej przesuszenia. Nie żałuj kremów i środków pielęgnujących. Pamiętaj o ochronie dłoni.

6. Do diety włącz oliwę, która jest bogactwem zdrowych tłuszczów. Zawiera NNKT – źródło antyoksydantów i wit. E, która mocno nawilża. Jedz tłuste ryby, takie jak sardynki, łosoś, tuńczyk, śledź wędzony, makrela. Zawierają kwasy omega-3, łatwo przyswajalne białko, sole mineralne oraz witaminy A i D.

Regenerację skóry usprawnia cynk. Znajdziesz go m.in. w pestkach dyni, słonecznika, kiełkach pszenicy, pełnoziarnistym pieczywie. O prawidłowe nawilżenie skóry zadbają również świeżo wyciśnięte soki owocowo-warzywne (koniecznie z produktów sezonowych) i woda mineralna.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej